romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mediální nesmysly aneb Million Marihuana March volí DSSS

Praha, 9.5.2010 22:14, (ROMEA)

Někdy si říkám jestli je ještě možné věřit tomu co se píše v médiích. Mediální nesmysly, kterými nás občas novináři krmí jsou někdy opravdu neuvěřitelné. Především pak zpravodajské internetové servery, které se snaží být za každou cenu první, se z nějakou pravdou moc netrápí. Hlavní je pořádný bombastický titulek.

Hledat pravdu ve zpravodajství snad ani už nemá cenu. Příkladů, kdy byla zpráva nebo dokonce komentář naprosto překroucen mám v zásobě desítky. Sobota zase další unikátní blbost přidal.

Volte Piráty nebo DSSS?

Prahou v sobotu procházel průvod nazvaný Million Marihuana March, který se koná již po třinácté. ČTK se podařil opravdu husarský kousek. Lidem, kteří jsou většinou úplně s opačného politického spektra, přisoudila podporu nástupnici rasistické Dělnické straně, tedy Dělnické straně sociální spravedlnosti. „Akci ovlivnily blížící se sněmovní volby, v průvodu tak byly vidět i transparenty České pirátské strany nebo nápisy Volte 24, což je číslo, pod kterým kandiduje Dělnická strana sociální spravedlnosti,“ napsala ČTK a tuto zprávu pak převzaly zpravodajské servery. Zprávu ČTK opravila, ale například servery Novinky.cz nebo Tiscali.cz měly nesmysl v neděli ve 22:11 stále na svém webu. Napálit se nechal i server iDNES.cz, ale ten zprávu opravil. Lidé totiž nesli transparenty Volte 23 na podporu České pirátské strany.

Mikeš a Komárek

O kauze Mikeš bylo napsáno desítky možná už stovky blogů, ale opravdový nesmysl vyplodil uznávaný komentátor MF DNES Martin Komárek. Ten si vůbec nedal práci se zjišťováním podrobností a s klidem napsal, že Václav Miko je ze společnosti Romea, které se od něj přesto, že za ní mluvil, distancovala. Miko nemá s občanským sdružením ROMEA vůbec nic společného. Natož, aby za něj někdy mluvil. Holínky, hodinky, ROMEA, Roma Realia je to prostě jedno, hlavně, že na to má pan komentátor názor. Sdružení ROMEA bylo naopak první z romských sdružení, které se proti nesmyslnému požadavku postavilo. I přes to se pan Komárek neomluvil a ani na naše upozornění nereagoval.

Rasističtí včelí medvídci

Další blud, který se od července 2009, pravidelně objevuje v médiích je, že soud prověřoval píseň Včelí medvídci, kvůli tomu, že chtějí celý svět natírat na bílo. NESMYSL! Fámu si vyfabulovaly „exkluzivně“ Lidové noviny a od té doby jí bez rozmyslu občas zmíní všichni ostatní novináři, které už ani nenapadne zjišťovat, jak to vlastně bylo.

Takže vážení novináři, až budete o tomhle nesmyslu zase psát, tak to bylo takhle.

Jistý pan Pliska vydal nacistické CD, které podle policie souviselo s Národním odporem a jako bonus k nacistickým kapelám přidal i písničku Petra Skoumala s textem Zdeňka Svěráka. Takže politolog Zdeněk Zbořil, kterého policie pověřila vypracováním znaleckého posudku na inkriminované album, nezkoumal tuto písničku, ale celé CD. Ale kdo by takový článek četl, lepší je přece dát titulek „Včelí medvídci se kvůli podezření z rasismu ocitli u soudu“ a čtenost je zajištěna.

Korunu tomu nasadil Deník.cz, když „pan novinář“ Kamil Dubský naprosto rozjařený kauzou Mikeš přidal i lživou větičku, že před nedávnem chtěli romští aktivisté zakázat Včelí medvídky. „Na večerníčku Včelí medvídci pro změnu některým romským aktivistům vadí píseň „Nás by tak nejvíc vábilo, natírat celý svět na bílo,“ napsal Dubský. Nikdy, nikdy tohle žádný romský aktivista nechtěl.

Je to úmysl nebo jen naprostá neschopnost?

Přečteno: 1327x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo