romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Město připraví nový systém kontrol vyloučených lokalit

Ústí nad Labem, 1.9.2008 10:40, (Převzato: Ústecký deník)

Město považuje problémy v Novém Světě za zbytečně nafouknutou bublinu. Patří sem i světoznámá Matiční ulice. Zároveň upozorňuje na to, že na území Ústí nad Labem jsou místa, jež jsou mnohem horší. Město proto hledá způsob, jak za pomoci stávající nedokonalé legislativy problémy vyřešit.

Primátor Jan Kubata kvůli tomu dokonce jednal nejen s dalšími členy vedení města a městské policie, ale rovněž s Janem Černým z organizace Člověk v tísni.

„V domech v Matiční ulici dnes bydlí jen čtyři rodiny z původních šestatřiceti,“ uvedl Kubata. „Ostatní tamní obyvatelé žijí v soukromých objektech. S panem Černým jsme se shodli mimo jiné na tom, že současné otevření problému Matiční ulice je spíše dílem okurkové sezóny, než realitou.“

I přesto zde strážníci městské policie mají podle Kubaty provádět bedlivý dohled, zaměřený především na chování větších skupin osob na ulicích. Kubata rovněž uložil městské policii, aby do poloviny září zorganizovala jednání s cizineckou policií, sociálním odborem, organizací Člověk v tísni a Krajskou hygienickou stanicí s cílem vytvořit koncepční systém kontroly některých míst v problémových lokalitách.

Těmi jsou hlavně ubytovny. Město chce také najít zákonné cesty, jak se dostat do soukromých objektů. „Máme například zprávy o tom, že se někde děje něco nekalého, ale zákonné důkazní možnosti jsou velmi omezené,“ stěžoval si Kubata.

Cestu k tomu chce město nalézt prozkoumáním všech pravomocí sociálního odboru, hygieny, stavebního odboru a dalších místních složek. „Očekávat rychlou změnu centrálních zákonů totiž asi nelze,“ dodal Kubata.

Město zároveň spoléhá na výsledky práce nové vládní agentury pro odstraňování sociálního vyloučení a v budoucnosti na výsledky činnosti Akčního centra v Předlicích. Řada z místních ústeckých lokalit je dokonce uvedena na webových stránkách Evropského sociálního fondu, spolupracujícího s Ministerstvem práce a sociálních věcí.

VIDEO
Ústí nad Labem - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Představujeme Agenturu pro sociální začleňování v romských lokalitách

Uváděny jsou doslova jako problémové, sociálně vyloučené oblasti. Studie zároveň uvádí, že 99% romských obyvatel z těchto ghett je bez práce a jsou závislí na sociální podpoře.

Mezi problémová místa z hlediska veřejného pořádku patří například v neštěmickém obvodu mojžířská ulice Jindřicha Plachty, nebo krásnobřezenská Keplerova. V centrálním obvodu pak například předlická oblast okolo Prostřední ulice. Zde čas od času státní správa musí řešit romské nepokoje. Těm posledním naštěstí udělal rázný konec déšť.

NEPŘEHLÉDNĚTE
SPECIÁL: Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách

Na Střekově by se za takovou dalo označit okolí ubytovny v Purkyňově ulici. Toto místo je ve studii ESF také označované za sociálně vyloučené. Tady zase obyvatelé ubytovny kromě ničení majetku napadali školáky z nedaleké ZŠ Karla IV., zároveň v parku před ní bezostyšně popíjeli alkohol a prováděli různé obscénosti.

Neštěmická radnice vypozorovala, že když v aukci prodává nějaký byt například v Mojžíři, hlásí se do ní stejní lidé. Byty jsou pak k nalezení na realitních serverech. Radnice se tedy snaží podetnout samotné kořeny tohoto problému a tyto spekulace už více nepodporovat.

„Trh s byty ovlivnit nedokážeme, ani kdo si ho koupí a nastěhuje se do něj. Ovšem rozhodli jsme se, že už nebudeme stanovovat nízké vyvolávací ceny bytů jen proto, že jsou například v Mojžíři,“ uvedla zdejší starostka Liana Wagnerová.

Radnice se také snaží Mojžíř a okolí zapojit do aktivit okolo integrovaného plánu rozvoje města. Zapojit se ovšem musí i lidé z Mojžíře a majitelé zdejších nemovitostí. To je totiž podmínkou žádosti o dotace z peněz Evropské unie.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách

Janni Vorlíček
Přečteno: 1362x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Agentura pro sociální začleňování, Ústí nad labemHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo