romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mezinárodní den proti rasové diskriminaci v Muzeu romské kultury

Brno, 12.3.2007 14:37, (ROMEA)

Muzeum romské kultury v Brně si vás dovoluje od 19. do 23. března pozvat na řadu svých akcí určených pro základní a střední školy. Tyto akce jsou spojených s datem 21. března, který se každoročně pojí s Mezinárodním dnem za odstranění rasové diskriminace. Valné shromáždění OSN vyhlásilo tento svátek na výroční den brutálního potlačení pokojné demonstrace proti apartheidu v jihoafrickém městě Sharpeville (21. 3. 1960), při kterém policisté zastřelili 69 lidí. Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace se tak stal symbolickou připomínkou všech snah za odstranění xenofobie a rasismu kdekoliv ve světě.

Pro připomenutí tohoto výročí se na dvě stě organizací zapojilo do celoevropské kampaně European-wide Action Week Against Racism s letošním tématem „All different, all equal“. Mezi nimi i Muzeum romské kultury, které na týden od 19. do 23. března připravilo následující nabídku programů (nejen) pro školy všech stupňů. Jistě si z ní vyberete něco právě pro Vaši třídu.

Účast na uvedených programech je zdarma. Většina jich je koncipována zhruba na 1–1,5 hodiny, poté je možné navštívit expozice muzea (není-li přímo součástí programu) – vstupné 15 Kč na osobu.

Na vybraný program se nahlašte co nejdříve e-mailem na adresu lektor@rommuz.cz nebo telefonicky na č. 777 663 330, nejpozději však do středy 14. března. Bude-li kapacita již obsazena, pokusíme se společně najít náhradní termín (programy zajišťované Muzeem romské kultury se stanou součástí stálé nabídky aktivit pro školní skupiny za běžný poplatek 20 Kč na osobu).

Těšíme se na Vaši účast!

Program akce:

PONDĚLÍ 19. 3. 10:00–12:00 Koláž určeno žákům 2. stupně ZŠ Dvě hravé aktivity zaměřené na seznámení s tématy problematikou rasismu a obecně zavedených i osobních předsudků.

13:00–15:00 Mentální obraz Romů určeno studentům SŠ Interaktivní program, jehož cílem je uvědomění, že mentální obraz nemusí být plně v souladu se skutečností, a pochopení vlastních předsudků a stereotypů. Připraveno podle projektu Varianty.

ÚTERÝ 20. 3. 10:00–12:00 O výcviku vodících psů určeno žákům ZŠ zajišťuje o. s. Vodící pes Naše předsudky se zdaleka netýkají jen etnických menšin, ale třeba také mentálně či fyzicky handicapovaných. Povídání o tom, jak může být vodicí pes pomocí nevidomému člověku zprostředkuje nevidomá slečna se svým psem. Ukáže, co vše společně zvládnou. Zároveň s ní přijde instruktor, povykládá o tom, kteří psi se cvičí a jak výcvik probíhá, jak se z neposlušného štěňátka stane poslušný vodicí pes.

14:00–15:30 CzechKid určeno stávajícím či budoucím učitelům Prezentace projektu Czechkid – multikulturalita očima dětí, jehož hlavním cílem je zkvalitnit vzdělávání na druhém stupni základních škol a na středních školách pomocí nových kurzů pro učitele a vytvořit nástroje pro efektivní výuku multikulturní výchovy. Jedním z hlavních výstupů projektu je webová stránka www.czechkid.cz - efektivní nástroj pro výuku multikulturní výchovy na druhém stupni ZŠ a na SŠ. Jedná se o skupinu fiktivních dětských postav, které představují své rodiny, zvyky, náboženství. Hrdiny můžeme na stránkách provázet i některými denními situacemi, které nemají vždy jednoduché řešení, a pro děti a studenty jsou připraveny i otázky k zamyšlení. Stránky jsou doplněny o informativní složku pro učitele včetně metodiky. Přednáší Mgr. Jitka Požárová, lektorka projektu Já, občan, ředitelka sekce SVOD-REGIONAL. Přednáškový sál MRK, účast zdarma.

od 18:00 Kdo jsou Romové? přednáška pro širokou veřejnost o romské kultuře v rámci pravidelného cyklu (vstup volný, účast není třeba nahlašovat předem). Téma bude veřejněno na www.rommuz.cz.

STŘEDA 21. 3. 10:00–12:00 Filmové dopoledne určeno studentům SŠ Úžera - Dokumentární film režiséra Martina Řezníčka se zabývá lichvou — jevem, který se v posledních letech rozšířil v české romské komunitě. Na příkladě jedné romské rodiny lze sledovat, jak úžera funguje: Půjčíte si částku a za měsíc musíte vrátit dvojnásobek. Pokud nemůžete, dluh se vám opět zdvojnásobí. A tento kolotoč se opakuje až do astronomických částek. Na konci pak číhá nejen nemožnost sumu splatit, ale mnohdy i ohrožení života. Romští věřitelé (úžerníci) se se svými klienty nemazlí. Po promítnutí filmu následuje interaktivní program Krok vpřed – podle příručky Kompas.

13:00–15:00 Angola určeno zejména pro SŠ, VŠ, VOŠ Beseda s účastníky projektu v Angole (Kabinet multikulturní výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity). První skupina studentů sociální pedagogiky se vypravila do angolské provincie Bié v roce 2005a angažovala se v oblasti výchovně vzdělávacích aktivit, které zahrnovaly také aktivity sociální a humanitární. Zástupci katedry se podělí se o své zážitky a zkušenosti a předají motivaci dobrovolnické činnosti v rozvojových zemích.

ČTVRTEK 22. 3. 10:00–12:00 Interaktivní workshop – „Jaké je to být uprchlíkem?“ určeno pro jednu třídu 2. stupně ZŠ zajišťuje o. s. Nesehnutí Workshop seznamuje žáky a žákyně základních škol zábavnou formou s lidskými právy uprchlíků a s problémy, kterým musí ve světě i v ČR čelit. První částí workshopu je tzv. „hra na uprchlíky“. Všichni účastníci a účastnice hry musí čelit simulovaným situacím, kterým musí ve skutečnosti čelit uprchlíci – vytržení z domácího prostředí, ztráta majetku a blízkých osob, lhostejnost úřadů, jazykové a kulturní bariéry atd. Po skončení hry vždy následuje její zhodnocení, vysvětlení jednotlivých situací. Na tuto fázi volně navazuje beseda o uprchlictví a souvisejících tématech.

13:00–15:00 Interaktivní workshop – „Jaké je to být uprchlíkem?“ určeno pro jednu třídu gymnázia/SŠ zajišťuje o. s. Nesehnutí Workshop seznamuje studenty a studentky středních škol zábavnou formou s lidskými právy uprchlíků a s problémy, kterým musí ve světě i v ČR čelit. První částí workshopu je tzv. „hra na uprchlíky“. Všichni účastníci a účastnice hry musí čelit simulovaným situacím, kterým musí ve skutečnosti čelit uprchlíci – vytržení z domácího prostředí, ztráta majetku a blízkých osob, lhostejnost úřadů, jazykové a kulturní bariéry atd. Po skončení hry vždy následuje její zhodnocení, vysvětlení jednotlivých situací. Na tuto fázi volně navazuje beseda o uprchlictví a souvisejících tématech.

PÁTEK 23. 3. 10:00–12:00 Pohádkový pátek určeno mateřským školám nebo prvnímu stupni ZŠ Přímo ve výstavních prostorách, obklopení ukázkami romské kultury, si promítneme televizní pohádku Krásná čarodějka (příběh o věrné lásce Aranky a Kala natočený v roce 1991 na motivy romských pohádek Marie Voříškové). Zážitek z viděného se pak společně pokusíme přenést na papír za pomoci barviček, odstřižků látek ap. (výtvarná dílnička). A u toho si budeme povídat o Romech, jejich zvycích a životě, dojde i na další romské pohádky.

13:00–15:00 Výchova k toleranci a proti rasismu určeno pro SŠ Interaktivní program postavený na zásadách kritického myšlení, jehož cílem je ukázat studentům, že každá kultura je z velké části ovlivněna svou historií a tradicemi. Téma: Romové kdysi a dnes.

Kontakt: Mgr. Veronika Maxerová muzejní pedagog Muzeum romské kultury Bratislavská 67, Brno tel. 545 571 798 / 777 663 330 lektor@rommuz.cz www.rommuz.cz

Přečteno: 1584x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo