romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Mezinárodní král" rumunských Romů zemřel, nástupcem jeho syn

Bukurešť, 27.12.2007 17:11, (ROMEA/ČTK)

"Král je mrtev, ať žije (nový) král!" Přesně v souladu s tímto historickým úslovím z dějin francouzské monarchie se dnes uskutečnil pohřeb "mezinárodního krále" rumunských Romů Ilie Staneska, aby se klanoví předáci vzápětí zúčastnili korunovace jeho nástupce, syna zesnulého krále Dana. Pohřeb i korunovaci vysílal přímým přenosem rumunský televizní kanál Realitatea TV.

Za provolávání "Ať žije král!" si Dan Stanescu sám nasadil téměř kilogram vážící zlatou korunu patřící dosud jeho otci, kterou mu na sametovém polštářku podal jeden z bratranců. Korunovace se konala na dvoře "královského paláce" v Costešti na jihu země.
"Chci dokončit to, co začal můj otec," prohlásil nový "král", aniž by zmínil jakékoli konkrétní cíle.

Dosavadní král Ilie Stanescu, který zemřel na infarkt v 55 letech, byl vyhlášen "mezinárodním králem Romů" v srpnu 2003. Korunovační ceremonie se tehdy odehrála v klášteře Curtea de Arges za účasti ortodoxních kněží, kteří "králi" během obřadu několikrát požehnali. Tato skutečnost tehdy vyvolala značnou aféru v rumunské pravoslavné církvi. Patriarcha kritizoval kněze, že se obřadu zúčastnili, navíc v klášteře, kde byla korunována a pochována řada skutečných rumunských knížat a králů.

Nynější "korunovace" se proto již musela obejít bez kněží a konat se mimo klášter i církevní půdu.

Romská menšina v Rumunsku čítá oficiálně 536.000 lidí, představitelé Romů však uvádějí, že skutečný počet jejích příslušníků se pohybuje mezi 1,5 milionu a dvěma miliony. V rumunském parlamentu Romy automaticky ze zákona zastupuje jeden poslanec, další si menšina může zvolit, pokud by se na několika kandidátech sjednotila.

Rumunští Romové jsou kmenově i názorově značně roztříštění. Mají ještě jednoho "krále" Florina Ciobu, kterého podporuje jiná kmenová skupina, a navíc v Rumunsku existuje ještě i romský "císař" Iulian Radulescu.

Přečteno: 1458x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rumunsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo