romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

"Mezinárodní král" rumunských Romů zemřel, nástupcem jeho syn

Bukurešť, 27.12.2007 17:11, (ROMEA/ČTK)

"Král je mrtev, ať žije (nový) král!" Přesně v souladu s tímto historickým úslovím z dějin francouzské monarchie se dnes uskutečnil pohřeb "mezinárodního krále" rumunských Romů Ilie Staneska, aby se klanoví předáci vzápětí zúčastnili korunovace jeho nástupce, syna zesnulého krále Dana. Pohřeb i korunovaci vysílal přímým přenosem rumunský televizní kanál Realitatea TV.

Za provolávání "Ať žije král!" si Dan Stanescu sám nasadil téměř kilogram vážící zlatou korunu patřící dosud jeho otci, kterou mu na sametovém polštářku podal jeden z bratranců. Korunovace se konala na dvoře "královského paláce" v Costešti na jihu země.
"Chci dokončit to, co začal můj otec," prohlásil nový "král", aniž by zmínil jakékoli konkrétní cíle.

Dosavadní král Ilie Stanescu, který zemřel na infarkt v 55 letech, byl vyhlášen "mezinárodním králem Romů" v srpnu 2003. Korunovační ceremonie se tehdy odehrála v klášteře Curtea de Arges za účasti ortodoxních kněží, kteří "králi" během obřadu několikrát požehnali. Tato skutečnost tehdy vyvolala značnou aféru v rumunské pravoslavné církvi. Patriarcha kritizoval kněze, že se obřadu zúčastnili, navíc v klášteře, kde byla korunována a pochována řada skutečných rumunských knížat a králů.

Nynější "korunovace" se proto již musela obejít bez kněží a konat se mimo klášter i církevní půdu.

Romská menšina v Rumunsku čítá oficiálně 536.000 lidí, představitelé Romů však uvádějí, že skutečný počet jejích příslušníků se pohybuje mezi 1,5 milionu a dvěma miliony. V rumunském parlamentu Romy automaticky ze zákona zastupuje jeden poslanec, další si menšina může zvolit, pokud by se na několika kandidátech sjednotila.

Rumunští Romové jsou kmenově i názorově značně roztříštění. Mají ještě jednoho "krále" Florina Ciobu, kterého podporuje jiná kmenová skupina, a navíc v Rumunsku existuje ještě i romský "císař" Iulian Radulescu.

Přečteno: 1450x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rumunsko, EU



HLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky







..
romea - logo