romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Michael Kocáb a Džamila Stehlíková se zúčastní protestu proti neonacistům v Drážďanech

Praha, 9.2.2010 12:13, (ROMEA)

Ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb bude přítomen protestu, který chystají odpůrci nacismu v Drážďanech. Serveru Romea.cz to potvrdila Lejla Abbasová, ministrova tisková mluvčí a poradkyně. S Kocábem pojede i bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková, Kocábův náměstek Czeslaw Walek či Gabriela Hrabaňová – vedoucí sekretariátu rady vlády pro záležitosti romské komunity. Do Drážďan také pojede několik dalších lidí z úřadu vlády.

„Pan ministr se v Drážďanech krom jiného zúčastní i lidského řetězu, který chystají odpůrci neonacismu a rasismu. Chce se dostat přímo mezi lidi, nejde mu jen o oficiality,“ řekla nám Lejla Abbasová. To potvrdila i Džamila Stehlíková: „Nejedu se do Drážďan dívat na to, jak lidi proti rasismu protestují, do protestů se přímo zapojím.“

Hlavním účelem Kocábovy návštěvy Drážďan je podle Abbasové získání zkušeností s tím, jakým způsobem se řeší tyto situce ve větším měřítku. „Příklady z malých lokalit známe od nás, do Německa se naši lidé jedou obeznámit s tím, jak se tam utváří občanský aspekt věci za účasti většího počtu lidí,“ dodala Abbasová.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Drážďany: tisíce lidí se postaví neonacistům

VIDEO
No pasaran! Antinazi-Demo, Drážďany 13.2.2010

Protestu proti neonacismu se má v Drážďanech účastnit tisíce lidí. Odpůrci neonacistických pochodů si narozdíl od let minulých řekli, že nestačí jen demonstrovat. Chtějí neonacistický pochod zcela zalokovat i přes riziko, že dostanou peněžní pokutu za přestupek. Nechtějí při tom použít žádné násilné metody, jejich klíčovým motem je „občanská neposlušnost“. Počínání odpůrců rasismu se nelíbí místní policii, která vidí v jejich výzvě navádění k porušování zákona. Organizátorům blokády policie dokoce v Drážďanech a v Berlíně zabavila tisíce plakátů – tomuto protiprávnímu jednání policistů nakonec zamezil soud a policie musela plakáty vrátit.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Pojeďte na výlet!
Drážďanský baťůžek

Němečtí neonacisté mohou příští sobotu 13. února pochodovat přes Drážďany, protože jim to umožnil správní soud. Ten rozhodl, že se neonacisté nemusí omezit na „nehybnou“ manifestaci na místě, jak prosazovala drážďanská radnice. Akce se v minulých letech účastnili neonacisté z celé Evropy, včetně českých krajně pravicových extremistů. Oficiálním důvodem k jejich akci je 65. výročí bombardování města. Různé hnědé spolky si v Drážďanech každý rok připomínají spojenecké letecké bombardování z 13. a 14. února 1945. O život tehdy přišlo odhadem 25 000 obyvatel města. V sobotu 13.2. Drážďany očekávají účast více než 6000 neonacistů.

KAM DÁL?
Drážďany: tisíce lidí se postaví neonacistům

Přečteno: 1895x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Domácí, Neonacismus, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo