romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Michael Kocáb se sešel s vysokým komisařem OBSE pro národnostní menšiny

Praha, 27.2.2009 11:52, (ROMEA)

Ministr pro lidská práva a menšiny se sešel s vysokým komisařem OBSE pro národnostní menšiny Knutem Vollebaekem. Oba politici se shodli, že na úrovni obecní, státní i celoevropské nyní čelíme bezprecedentní výzvě. Na komisařovu otázku, jaké místo přiznává ministr Kocáb politice rovného zacházení a lidských práv v době krize, ministr řekl: „je nutné hlasitě a veřejně opakovat, že problematika lidských práv se dostává na úplně první místo v pozornosti, musíme totiž překonat bolševické vnímání světa, že na prvním místě jsou brambory a zrní a teprve potom přichází na řadu člověk a kvalita jeho života.“ Ministr také pochválil současnou vládu, která tuto myšlenku sdílí, jak se ukazuje například při debatě o pobytu cizinců a vůbec o otázkách nezaměstnanosti a sociální exkluze. Připomněl klíčovou roli medií a veřejné debaty, která již podle Kocába ve společnosti začala.

Politici se shodli na potřebě konzultací a spolupráce na doporučeních státy Evropy v oblasti sociálního začleňování, která OBSE právě vytváří. Primárně chce zvýšit samotný zájem států o oblast sociální integrace. „Odpovídat až na pochody a pogromy extremistů, je pozdě,“ soudí Vollebaek.

O české iniciativě internacionalizace romské politiky informoval komisaře Vollebaeka Ivan Veselý, místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské komunity. V těchto dnech probíhá v Praze přípravná expertní schůzka na přípravu celoevropské romské platformy. Dubnová zakládající konference platformy na vysoké úrovni „Směrem k vytvoření konstruktivní a na přesná data a analýzy orientované politiky – první setkání integrované platformy pro romskou inkluzi”“ (je součástí českého předsednictví v Radě EU) by měla podle Veselého, který je také významným romským aktivistou, vyřešit kompetenční problémy a nastartovat celoevropskou politiku integrace Romů, zejména ve středoevropských, tzv. nových členských zemích. Tato politika by měla do sanace sociálně vyloučených lokalit vedle doporučení směřovat také konkrétní finanční prostředky. Ministr k tomu dodal, že odpovědnost musejí ale převzít samy státu EU. „Velkorysé financování ze státní pokladny přispěje ke změně ve vnímání sociálně slabých žijících často v ghettech bez pozornosti většinové společnosti,“ řekl. „Tímto směrem by měla jít doporučení OBSE,“ dodal ministr Kocáb.

Přečteno: 1459x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Michael Kocáb, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo