romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Michael Kocáb zahájí výstavu v Mostě

Most, 7.4.2009 15:56, (Deník)

Městská výstavní síň Zlatá Trojka v Mostě zve na výstavu fotografií, která zachycuje staleté dějiny původních Romů a Sintů v českých zemích. Vernisáž výstavy Zaniklý svět se uskuteční ve středu 8. dubna od 16.00 hodin. Zahájení se zúčastní ministr pro lidská práva Michael Kocáb, primátor města Mostu Vlastimil Vozka a Výbor pro národnostní menšiny Ústeckého kraje.

Ojedinělá putovní výstava je přístupna v běžné provozní době knihovny. Fotografie lze zhlédnout do 2. května. Součástí výstavy jsou unikátní předválečné fotografie z rodinných archívů, které představují svět romského etnika v době nacismu a životě v koncentračním táboře v Letech u Písku. Výstavu připravil a sestavil Výbor pro odškodnění romského holocaustu a její zahájení se koná v rámci Mezinárodního dne Romů.

Autoři výstavy Jan Haur a Čeněk Růžička prostudovali nespočet knih a archivních materiálů zabývajících se dějinami Romů a Sintů až nakonec zjistili, že to je k ničemu. Četnická hlášení, úřední záznamy, panovnická a vládní nařízení nevypovídají o skutečném životě našich předků.

Psali o nich jen to, co bylo třeba, aby je mohli snadněji pronásledovat. Proto se nakonec rozhodli z části dokumentů, které objevili, vytvořit výstavu „Zaniklý svět“.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Mezinárodní den Romů 2009

Přečteno: 1034x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Akce, Mezinárodní den Romů, 2009HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo