romea - logo
26. ledna 2022 (středa)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Michaela Marksová-Tominová: Poslat policii na sociálně vyloučené, nic dlouhodobě neřeší

ČR, 25.8.2011 15:01, (ROMEA)
ilustrační foto

Policie vyslaná do severočeských měst postižených obrovským nárůstem kriminality způsobené sestěhováním velkého množství sociálně vyloučených lidí, může zajisté na chvíli kriminalitu snížit. Žít teď v Rumburku nebo Varnsdorfu, určitě bych si také přála vidět víc policistů v ulicích.

Jenomže policie je složka represivní, která nastupuje, až když je nejhůř. Z dlouhodobého hlediska přítomnost pražských policistů na severu Čech nic neřeší – jednoho dne, a nebude to trvat dlouho, budou muset Pražáci zase domů. S policejním komandem by mělo přijít ještě jedno, a to komando terénních sociálních pracovníků a pracovnic. A to by mělo zůstat několik let.

Všechny násilné trestné činy jsou samozřejmě naprosto nepřijatelné a musí být potrestány. Momentální situace v severočeských městech je ovšem zároveň výsledkem velice špatné politiky vůči lidem, kteří se ocitli v sociálním vyloučení, a to zdaleka ne vždy vlastní vinou. Vystěhovávat je z jejich původních domovů a sestěhovávat dohromady do nových ghett je to nejhorší, co se dá z hlediska bezpečnosti udělat.

Se sociálně vyloučenými lidmi, kteří většinou mají jen základní vzdělání (či ani to ne) a velmi nízké sociální kompetence se musí pracovat, musí se pracovat s jejich dětmi. Jinak se bude jejich již tak špatná životní situace zhoršovat, a tudíž se bude zhoršovat i situace lidí, kteří sice sociálně vyloučení nejsou, ale žijí vedle nich. Taková práce ovšem vyžaduje systematickou a dlouhodobou podporu především ze strany státu, protože samotné obce na ni stačit nemohou. Naprosto stěžejní součástí je práce s dětmi a jejich vzdělání.

Vláda ale místo pokračování v takovýchto aktivitách, dělá spíš pravý opak: zrušila pozici ministra pro lidská práva a obrovsky složitou agendu naložila na bedra nezkušené a slabé právničky z neziskové organizace pomáhající dětem, jejíž pozice na Úřadu vlády je pouze úřednická. Naštěstí stále pokračuje v aktivitách Agentura pro sociální začleňování – její zdroje lidské i finanční jsou ale vzhledem k problémům, které by měla pomáhat řešit, velmi omezené. A stěžejní resort – ministerstvo školství – naprosto selhává: nekompetentní ministr Dobeš hned na začátku svého působení rozprášil útvar zabývající se dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami a mimo jiné tím, jak systémově pomoci sociálně vyloučeným dětem včetně dětí romských učit se na školách základních, nikoli zvláštních, a zvýšit tak jejich vzdělanost.

Další samostatnou kapitolou je sociální reforma ministra Drábka. Dosud jsem neviděla žádnou analýzu dopadů reforem na jednotlivé skupiny obyvatel. Každá ušetřená koruna se totiž může brzo proměnit v deset vydaných na sanaci jejích katastrofálních dopadů.

Takováto politika může lehce skončit velmi tragicky: ještě pár let, do severních Čech se místo policie bude muset vyslat armáda a při nejbližších volbách budou mít žně neonacisté. Ti, kdo si myslí, že pokud to takto může být s ghetty USA, tak proč ne tady, se tragicky mýlí. My žijeme ve střední Evropě s evidentně živou extremistickou vrstvou, které historicky nedávné genocidy a pogromy, připadají jako docela zajímavá politika…..

KAM DÁL?
 Poslat policii na sociálně vyloučené, nic dlouhodobě neřeší

Michaela Marksová-Tominová, stínová ministryně ČSSD pro lidská práva a rovné příležitosti
Přečteno: 962x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo