romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Milí čtenáři

Praha, 22.10.2011 0:00, (Romano voďi)

Nad obálkou tohoto čísla jsem váhala několik dní. Je skvělá, technicky i kompozičně. Dokonce jsem si tu fotku sama u jejího autora, Lukáše Houdka, předtím objednala. Ovšem pak mě zarazila svojí ryzostí, opravdovostí. Na titulce romského měsíčníku byste ji asi nečekali, že? Já původně rovněž ne, ale když si přečtete článek, v tomto případě shodou okolností můj, o projektu Necyklopedie, jenž byl na popud Romey stažen z finálového hlasování v anketě Křišťálová Lupa 2011, pochopíte. Stránka parodující známou světovou encyklopedii Wikipedie totiž kromě jiného nabízela hesla, pod nimiž se uvádělo například toto: „Na první pohled vypadají Romové skoro jako lidé, ale především u romských samic je velký rozdíl ve vnitřní anatomii. Romské samice mají, stejně jako ramlice, dvě dělohy a mohou tak paralelně vynosit dva vrhy mláďat v průběhu 5 měsíců (na rozdíl od lidí, kde celý cyklus trvá 9 měsíců). Vrh většinou čítá cca 5–7 romských mláďat a většině se podaří přežít.“
Už asi chápete, proč obálka s tímto námětem. Zajímá vás pozadí kauzy? Dozvíte se na stranách 8-9.
Dál bych ráda upozornila na rozhovor Saši Uhlové, v němž s Klárou Laurenčíkovou promlouvá o potřebě proměny českého vzdělávacího systému a o současné situaci na ministerstvu školství, která bohužel nenasvědčuje tomu, že by se inkluzívní vzdělávání v praxi skutečně prosazovalo.
Víte, že brněnské Muzeum romské kultury je ojedinělé svého druhu v Evropě, ba i na světě?! Ne? Skutečně. V mnoha zemích naleznete jen expozice určené romské historii. Muzeum jako takové nikde nemají. My ale ano a již dvacet let! Tyto dvě dekády existence a práce se snaží připomenout článek doplněný obrazovou přílohou z výstavy „Pod lupou“, která v Muzeu právě probíhá.
Myslím, že za zmínku rozhodně stojí inspirativní zamyšlení Kateřiny Andršové nad tématem etnické hudby obecně a romské hudby zvlášť. Kateřina napsala skvělý materiál, který dokazuje, že na poli tohoto tématu není rozhodně žádným nováčkem. Zajímavé, emotivní, nevšední.
Když jsme před devíti lety začínali s vydáváním Romano voďi (Romská duše), umínila jsem si, že v každém čísle musí být česko-romský komentář. Věděla jsem totiž na základě předchozího studia romského tisku, že romština se do té doby objevovala jen v literárních žánrech, pohádkách, povídkách, vyprávěních, básních, ale aktuální názorová publicistika chyběla. Tak jsme s tím začali a celou dobu pokračujeme. Každý měsíc najdete celých devět let v každém čísle aktuální, politicko nebo společensky laděný komentář. Teď jej pro nás napsal Petr Uhl o brněnském setkání Romů a mýtech, že by si Romové měli sami dělat pořádek mezi sebou.


Domnívali jsme se, že by pohled Petra Uhla mohla doplnit, ozvláštnit nebo možná v případě některých i vyvrátit anketa, která tentokrát přináší několik různých odpovědí na otázku, zda by současné situaci prospělo, kdyby v České republice existovalo zastřešující romské sdružení nebo dokonce romská politická strana.
Možná, že pro některé bude i v tomto kontextu zajímavý příspěvek romského spisovatele Andreje Giňi, který analyzuje současnou situaci Romů v České republice pohledem pamětníka, jenž má zkušenosti a dokáže problémy vidět v souvislostech.
A ještě mi dovolte zmínit a doporučit tři strany Saši o evaluaci Agentury sociálního začleňování. To je téma nyní více než aktuální.

Jarmila Balážová

Romano voďi
Přečteno: 9908x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 10/2011HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 ..
romea - logo