romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Milí čtenáři

Praha, 22.10.2011 0:00, (Romano voďi)

Nad obálkou tohoto čísla jsem váhala několik dní. Je skvělá, technicky i kompozičně. Dokonce jsem si tu fotku sama u jejího autora, Lukáše Houdka, předtím objednala. Ovšem pak mě zarazila svojí ryzostí, opravdovostí. Na titulce romského měsíčníku byste ji asi nečekali, že? Já původně rovněž ne, ale když si přečtete článek, v tomto případě shodou okolností můj, o projektu Necyklopedie, jenž byl na popud Romey stažen z finálového hlasování v anketě Křišťálová Lupa 2011, pochopíte. Stránka parodující známou světovou encyklopedii Wikipedie totiž kromě jiného nabízela hesla, pod nimiž se uvádělo například toto: „Na první pohled vypadají Romové skoro jako lidé, ale především u romských samic je velký rozdíl ve vnitřní anatomii. Romské samice mají, stejně jako ramlice, dvě dělohy a mohou tak paralelně vynosit dva vrhy mláďat v průběhu 5 měsíců (na rozdíl od lidí, kde celý cyklus trvá 9 měsíců). Vrh většinou čítá cca 5–7 romských mláďat a většině se podaří přežít.“
Už asi chápete, proč obálka s tímto námětem. Zajímá vás pozadí kauzy? Dozvíte se na stranách 8-9.
Dál bych ráda upozornila na rozhovor Saši Uhlové, v němž s Klárou Laurenčíkovou promlouvá o potřebě proměny českého vzdělávacího systému a o současné situaci na ministerstvu školství, která bohužel nenasvědčuje tomu, že by se inkluzívní vzdělávání v praxi skutečně prosazovalo.
Víte, že brněnské Muzeum romské kultury je ojedinělé svého druhu v Evropě, ba i na světě?! Ne? Skutečně. V mnoha zemích naleznete jen expozice určené romské historii. Muzeum jako takové nikde nemají. My ale ano a již dvacet let! Tyto dvě dekády existence a práce se snaží připomenout článek doplněný obrazovou přílohou z výstavy „Pod lupou“, která v Muzeu právě probíhá.
Myslím, že za zmínku rozhodně stojí inspirativní zamyšlení Kateřiny Andršové nad tématem etnické hudby obecně a romské hudby zvlášť. Kateřina napsala skvělý materiál, který dokazuje, že na poli tohoto tématu není rozhodně žádným nováčkem. Zajímavé, emotivní, nevšední.
Když jsme před devíti lety začínali s vydáváním Romano voďi (Romská duše), umínila jsem si, že v každém čísle musí být česko-romský komentář. Věděla jsem totiž na základě předchozího studia romského tisku, že romština se do té doby objevovala jen v literárních žánrech, pohádkách, povídkách, vyprávěních, básních, ale aktuální názorová publicistika chyběla. Tak jsme s tím začali a celou dobu pokračujeme. Každý měsíc najdete celých devět let v každém čísle aktuální, politicko nebo společensky laděný komentář. Teď jej pro nás napsal Petr Uhl o brněnském setkání Romů a mýtech, že by si Romové měli sami dělat pořádek mezi sebou.


Domnívali jsme se, že by pohled Petra Uhla mohla doplnit, ozvláštnit nebo možná v případě některých i vyvrátit anketa, která tentokrát přináší několik různých odpovědí na otázku, zda by současné situaci prospělo, kdyby v České republice existovalo zastřešující romské sdružení nebo dokonce romská politická strana.
Možná, že pro některé bude i v tomto kontextu zajímavý příspěvek romského spisovatele Andreje Giňi, který analyzuje současnou situaci Romů v České republice pohledem pamětníka, jenž má zkušenosti a dokáže problémy vidět v souvislostech.
A ještě mi dovolte zmínit a doporučit tři strany Saši o evaluaci Agentury sociálního začleňování. To je téma nyní více než aktuální.

Jarmila Balážová

Romano voďi
Přečteno: 9932x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 10/2011HLAVNÍ ZPRÁVY

 ..
romea - logo