romea - logo
20. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Milí čtenáři - úvodník Romano Voďi 12/2011

Praha, 20.12.2011 0:00, (Romano Voďi)

Psali jste jako děti dopis Ježíškovi? Asi ano, jako většina z nás... Přemýšleli jste ale, co byste si přáli splnit teď? Zkuste tak zapřemýšlet a sestavit si v hlavě pět přání... co by to asi tak bylo?

... „Milý Ježíšku, blíží se vánoční čas a já v neustálém shonu přemýšlím, co ti napsat, o co tě požádat pro sebe a o co naopak pro své blízké. Třeba by se našlo i něco společného pro nás všechny. Něco, co by nás dokázalo potěšit, dopřát nám ještě víc společných chvil, které nebudou vykoupené neskutečným shonem. Tak bych asi moc toužila, Ježíšku, umět se včas zastavit, dokázat rozlišit priority a umět s grácií říkat ne. Přeji si víc chvil s těmi, co mám ráda, přeji si umět vyjádřit lásku a náklonnost a přeji si ještě víc soucitu s ostatními.“ A abych nezapomněla… víc volných chvil, pracovat jen čtyři dny v týdnu a najít si čas pro sebe. Zase víc číst a aktivně odpočívat.“

Už to vypadalo, že jsem naprosto nesobecké stvoření, a čtete ta poslední přání? A proč ne? Když má člověk rád sám sebe, má zpravidla rád i ostatní. No, takhle nějak by vypadal asi můj dopis dnes. A váš? Jenže my už jsme velcí a dospělí a většinu přáni si musíme splnit sami, a stejně tak se umět každý den zastavit a odpočívat. Možná právě při četbě Romano voďi, které v roce 2011 držíte v ruce naposledy.

Kromě jiného jsme pro vás přichystali zpravodajství z domova i ze světa, jež tentokrát sumarizuje nejpodstatnější události loňského roku.
Českého kněze a jezuitu Františka Líznu, který se dlouhodobě zaměřuje zejména na pastoraci Romů, vězňů a bezdomovců, jsme požádali o komentář, v němž se zamyslí nad současnou konzumností vánočních svátků a naopak připomene hodnoty,které se k času vánočnímu tradičně vázaly. Stejně jsme pojali i anketu, v níž jsme se ptali šesti Romů, jak vnímají rozpor mezi duchovním a konzumním rozměrem Vánoc a co přesně pro ně a jejich rodiny symbolizují.

Chci upozornit na reportáž Saši Uhlové o tom, jaké je být bezdomovcem v Praze a co se zde pro lidi bez domova, kterých každý rok několik umrzne, dělá.

K Vánocům patří i pohádky, a tak není divu, že právě v tomto čísle přinášíme rozhovor s šéfdramaturgyní vývoje ČT, která se léta věnovala dramaturgii Večerníčků, o půvabu i vzdělávací funkci pohádkových příběhů, vyprávění, vůbec tvorby pro děti.

Snažíme se vás informovat také o projektech, za nimiž občanské sdružení Romea stojí. V tomto duchu se nese spíše fotoreportáž než samotný článek, který informuje o projektu a soutěži Menšiny mezi námi, v níž se děti a mladí zamýšlejí nad pocity sexuálních, etnických nebo dokonce náboženských příslušníků menšin a jejich postavení ve společnosti.

A článek Ivy Hlaváčkové a Saši Uhlové zase přibližuje integrační projekt Romský mentor, ve kterém se realizují volnočasové aktivity zaměřené na integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím umění a kultury.

Najdete tu i fotostory Jiřího Slámy, který zdokumentoval jedinečnou událost, kdy brněnská Ptáčata, známá ze stejnojmenného seriálu České televize, demonstrovala v Brně na Malinovského náměstí za zrušení heren.

Milovníkům kultury mohu doporučit článek Markéty Richterové o romských divadlech v Evropě. A vám všem popřát za ty,kteří se podílejí na přípravě Romano voďi, klidné Vánoce v kruhu rodinném, co nejvíc pohody a vyrovnanosti v duši a šťastný vstup do roku 2012!

Přečteno: 1973x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 12/2011HLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo