romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Milí čtenáři - úvodník Romano Voďi 12/2011

Praha, 20.12.2011 0:00, (Romano Voďi)

Psali jste jako děti dopis Ježíškovi? Asi ano, jako většina z nás... Přemýšleli jste ale, co byste si přáli splnit teď? Zkuste tak zapřemýšlet a sestavit si v hlavě pět přání... co by to asi tak bylo?

... „Milý Ježíšku, blíží se vánoční čas a já v neustálém shonu přemýšlím, co ti napsat, o co tě požádat pro sebe a o co naopak pro své blízké. Třeba by se našlo i něco společného pro nás všechny. Něco, co by nás dokázalo potěšit, dopřát nám ještě víc společných chvil, které nebudou vykoupené neskutečným shonem. Tak bych asi moc toužila, Ježíšku, umět se včas zastavit, dokázat rozlišit priority a umět s grácií říkat ne. Přeji si víc chvil s těmi, co mám ráda, přeji si umět vyjádřit lásku a náklonnost a přeji si ještě víc soucitu s ostatními.“ A abych nezapomněla… víc volných chvil, pracovat jen čtyři dny v týdnu a najít si čas pro sebe. Zase víc číst a aktivně odpočívat.“

Už to vypadalo, že jsem naprosto nesobecké stvoření, a čtete ta poslední přání? A proč ne? Když má člověk rád sám sebe, má zpravidla rád i ostatní. No, takhle nějak by vypadal asi můj dopis dnes. A váš? Jenže my už jsme velcí a dospělí a většinu přáni si musíme splnit sami, a stejně tak se umět každý den zastavit a odpočívat. Možná právě při četbě Romano voďi, které v roce 2011 držíte v ruce naposledy.

Kromě jiného jsme pro vás přichystali zpravodajství z domova i ze světa, jež tentokrát sumarizuje nejpodstatnější události loňského roku.
Českého kněze a jezuitu Františka Líznu, který se dlouhodobě zaměřuje zejména na pastoraci Romů, vězňů a bezdomovců, jsme požádali o komentář, v němž se zamyslí nad současnou konzumností vánočních svátků a naopak připomene hodnoty,které se k času vánočnímu tradičně vázaly. Stejně jsme pojali i anketu, v níž jsme se ptali šesti Romů, jak vnímají rozpor mezi duchovním a konzumním rozměrem Vánoc a co přesně pro ně a jejich rodiny symbolizují.

Chci upozornit na reportáž Saši Uhlové o tom, jaké je být bezdomovcem v Praze a co se zde pro lidi bez domova, kterých každý rok několik umrzne, dělá.

K Vánocům patří i pohádky, a tak není divu, že právě v tomto čísle přinášíme rozhovor s šéfdramaturgyní vývoje ČT, která se léta věnovala dramaturgii Večerníčků, o půvabu i vzdělávací funkci pohádkových příběhů, vyprávění, vůbec tvorby pro děti.

Snažíme se vás informovat také o projektech, za nimiž občanské sdružení Romea stojí. V tomto duchu se nese spíše fotoreportáž než samotný článek, který informuje o projektu a soutěži Menšiny mezi námi, v níž se děti a mladí zamýšlejí nad pocity sexuálních, etnických nebo dokonce náboženských příslušníků menšin a jejich postavení ve společnosti.

A článek Ivy Hlaváčkové a Saši Uhlové zase přibližuje integrační projekt Romský mentor, ve kterém se realizují volnočasové aktivity zaměřené na integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím umění a kultury.

Najdete tu i fotostory Jiřího Slámy, který zdokumentoval jedinečnou událost, kdy brněnská Ptáčata, známá ze stejnojmenného seriálu České televize, demonstrovala v Brně na Malinovského náměstí za zrušení heren.

Milovníkům kultury mohu doporučit článek Markéty Richterové o romských divadlech v Evropě. A vám všem popřát za ty,kteří se podílejí na přípravě Romano voďi, klidné Vánoce v kruhu rodinném, co nejvíc pohody a vyrovnanosti v duši a šťastný vstup do roku 2012!

Přečteno: 1981x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 12/2011HLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo