romea - logo
2. března 2021 (úterý)
svátek má Anežka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Milí čtenáři - úvodník Romano Voďi 12/2011

Praha, 20.12.2011 0:00, (Romano Voďi)

Psali jste jako děti dopis Ježíškovi? Asi ano, jako většina z nás... Přemýšleli jste ale, co byste si přáli splnit teď? Zkuste tak zapřemýšlet a sestavit si v hlavě pět přání... co by to asi tak bylo?

... „Milý Ježíšku, blíží se vánoční čas a já v neustálém shonu přemýšlím, co ti napsat, o co tě požádat pro sebe a o co naopak pro své blízké. Třeba by se našlo i něco společného pro nás všechny. Něco, co by nás dokázalo potěšit, dopřát nám ještě víc společných chvil, které nebudou vykoupené neskutečným shonem. Tak bych asi moc toužila, Ježíšku, umět se včas zastavit, dokázat rozlišit priority a umět s grácií říkat ne. Přeji si víc chvil s těmi, co mám ráda, přeji si umět vyjádřit lásku a náklonnost a přeji si ještě víc soucitu s ostatními.“ A abych nezapomněla… víc volných chvil, pracovat jen čtyři dny v týdnu a najít si čas pro sebe. Zase víc číst a aktivně odpočívat.“

Už to vypadalo, že jsem naprosto nesobecké stvoření, a čtete ta poslední přání? A proč ne? Když má člověk rád sám sebe, má zpravidla rád i ostatní. No, takhle nějak by vypadal asi můj dopis dnes. A váš? Jenže my už jsme velcí a dospělí a většinu přáni si musíme splnit sami, a stejně tak se umět každý den zastavit a odpočívat. Možná právě při četbě Romano voďi, které v roce 2011 držíte v ruce naposledy.

Kromě jiného jsme pro vás přichystali zpravodajství z domova i ze světa, jež tentokrát sumarizuje nejpodstatnější události loňského roku.
Českého kněze a jezuitu Františka Líznu, který se dlouhodobě zaměřuje zejména na pastoraci Romů, vězňů a bezdomovců, jsme požádali o komentář, v němž se zamyslí nad současnou konzumností vánočních svátků a naopak připomene hodnoty,které se k času vánočnímu tradičně vázaly. Stejně jsme pojali i anketu, v níž jsme se ptali šesti Romů, jak vnímají rozpor mezi duchovním a konzumním rozměrem Vánoc a co přesně pro ně a jejich rodiny symbolizují.

Chci upozornit na reportáž Saši Uhlové o tom, jaké je být bezdomovcem v Praze a co se zde pro lidi bez domova, kterých každý rok několik umrzne, dělá.

K Vánocům patří i pohádky, a tak není divu, že právě v tomto čísle přinášíme rozhovor s šéfdramaturgyní vývoje ČT, která se léta věnovala dramaturgii Večerníčků, o půvabu i vzdělávací funkci pohádkových příběhů, vyprávění, vůbec tvorby pro děti.

Snažíme se vás informovat také o projektech, za nimiž občanské sdružení Romea stojí. V tomto duchu se nese spíše fotoreportáž než samotný článek, který informuje o projektu a soutěži Menšiny mezi námi, v níž se děti a mladí zamýšlejí nad pocity sexuálních, etnických nebo dokonce náboženských příslušníků menšin a jejich postavení ve společnosti.

A článek Ivy Hlaváčkové a Saši Uhlové zase přibližuje integrační projekt Romský mentor, ve kterém se realizují volnočasové aktivity zaměřené na integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím umění a kultury.

Najdete tu i fotostory Jiřího Slámy, který zdokumentoval jedinečnou událost, kdy brněnská Ptáčata, známá ze stejnojmenného seriálu České televize, demonstrovala v Brně na Malinovského náměstí za zrušení heren.

Milovníkům kultury mohu doporučit článek Markéty Richterové o romských divadlech v Evropě. A vám všem popřát za ty,kteří se podílejí na přípravě Romano voďi, klidné Vánoce v kruhu rodinném, co nejvíc pohody a vyrovnanosti v duši a šťastný vstup do roku 2012!

Přečteno: 1988x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 12/2011HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo