romea - logo
19. ledna 2020 (neděle)
svátek má Doubravka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Minirozhovor s Amálií Berkyovou

Praha, 26.11.2006 15:28, (Romano voďi)

* Jste jednou z absolventek politického výcviku pro romské ženy, který pořádalo občanské sdružení Athinganoi. Domníváte se, že politický výcvik vám v kandidatuře pomohl?

Určitě, můj úspěch v komunálních volbách vidím právě v tom, že jsem prošla politickým výcvikem, který pořádalo již zmíněné sdružení. Politický výcvik byl velmi interaktivní a já díky němu získala konkrétnější přdstavu o tom jak věci doopravdy fungují. Například jak vyjednávat s jinou politickou stranou anebo se sdružením, za něž bych chtěla v budoucnu kandidovat. Ale nejen to, dozvěděla jsem se, co jim můžu jako kandidát nabídnout.

* Kandidovala jste na Teplicku do komunálních voleb. Jak vás napadlo kandidovat zrovna za sdružení nezávislých kandidátů pro Hostomice?

Do komunálních voleb jsem kandidovala již podruhé a pouze za stranu nezávislých kandidátů pro Hostomice. Od zástupců sdružení nezávislých jsem byla oslovena pouze jednou. Podruhé, když jsem se rozhodla kandidovat, to bylo právě naopak, byla jsem to já, kdo šel za zástupci s nabídkou, že bych v těchto komunálních volbách chtěla kandidovat právě za jejich sdružení. K úspěchu mi pomohlo i to, že Hostomice jsou malá obec, kde se všichni obyvatelé dobře znají.

* Jaká byla první reakce zástupců strany na vaši nabídku?

Jak už jsem říkala na začátku rozhovoru, poprvé mi kandidaturu za jejich sdružení nabídli samotní zástupci strany a já v té době byla velmi mladá, takže jsem o politice rozhodně nevěděla tolik, co vím dnes. Myslím si, že jim v té době šlo spíše o to, aby získali jako strana více hlasů, a to podle mě nebyla čistá hra. Podruhé jsem za nimi přišla sama a myslím, že už z toho byli hodně překvapeni. Také z toho, jak hovořím a co jim jako potenciální kandidát nabízím. Měla jsem jasnou představu o tom, co chci straně nabídnout, realizovat a podobně, ale jen za určité podmínky, a to takové, že budu na kandidátce mezi prvními šesti kandidáty. Samozřejmě, že strana mou nabídku nepřijala hned, ale nakonec jsme se společně dohodli.

* Jak jste přivítala zprávu o tom, že jste uspěla?

Byla jsem mile překvapena a nejen já, ale i strana, za kterou jsem kandidovala. Někdo s tím počítal a někdo zase ne. Co se týče mne, myslím, že na mém úspěchu měla zásluhu i kampaň, která byla připravená pro kandidaturu sdružení nezávislých do komunálních voleb. Pro formu oslovení potenciálních voličů jsme zvolili letáky, které oslovovaly Romy, aby přišli k volbám volit, na druhé straně byla moje fotografie. Takže to byla spíše taková osvěta. Samozřejmě jsme tímto způsobem oslovili i neromskou část, která nás přišla podpořit svými hlasy.

* Na co nyní hodláte zaměřit svou činnost?

Svou činnost chci nejvíce zaměřit právě na zastupitelstvo, kde bych mohla nejen prosazovat názory a pohledy z řad občanů ale i nabrat nové dovednosti a zkušenosti. Mým dlouholetým snem je zřídit komunitní centrum, kam by docházeli nejen děti a mládež, ale kde bychom provozovali sociálně právní poradnu pro občany, kteří mají problémy s bydlením a jinými podstatnými problémy, se kterými se běžně občané setkávají.

*** Amálie Berkyová

Narodila se 2. 6. 1980. Vystudovala střední školu veřejnosprávní, technicko-hospodářská činnost. Poté studovala na Pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde absolvovala šestisemestrové doplňující pedagogické studium pro vychovatele se speciální pedagogikou. V současné době pracuje v Salesiánském středisku mládeže jako pedagog volného času.

Rena Horváthová a Stanislava Ondová
Přečteno: 1416x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 11/2006, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo