romea - logo
23. září 2020 (středa)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Minirozhovor s Amálií Berkyovou

Praha, 26.11.2006 15:28, (Romano voďi)

* Jste jednou z absolventek politického výcviku pro romské ženy, který pořádalo občanské sdružení Athinganoi. Domníváte se, že politický výcvik vám v kandidatuře pomohl?

Určitě, můj úspěch v komunálních volbách vidím právě v tom, že jsem prošla politickým výcvikem, který pořádalo již zmíněné sdružení. Politický výcvik byl velmi interaktivní a já díky němu získala konkrétnější přdstavu o tom jak věci doopravdy fungují. Například jak vyjednávat s jinou politickou stranou anebo se sdružením, za něž bych chtěla v budoucnu kandidovat. Ale nejen to, dozvěděla jsem se, co jim můžu jako kandidát nabídnout.

* Kandidovala jste na Teplicku do komunálních voleb. Jak vás napadlo kandidovat zrovna za sdružení nezávislých kandidátů pro Hostomice?

Do komunálních voleb jsem kandidovala již podruhé a pouze za stranu nezávislých kandidátů pro Hostomice. Od zástupců sdružení nezávislých jsem byla oslovena pouze jednou. Podruhé, když jsem se rozhodla kandidovat, to bylo právě naopak, byla jsem to já, kdo šel za zástupci s nabídkou, že bych v těchto komunálních volbách chtěla kandidovat právě za jejich sdružení. K úspěchu mi pomohlo i to, že Hostomice jsou malá obec, kde se všichni obyvatelé dobře znají.

* Jaká byla první reakce zástupců strany na vaši nabídku?

Jak už jsem říkala na začátku rozhovoru, poprvé mi kandidaturu za jejich sdružení nabídli samotní zástupci strany a já v té době byla velmi mladá, takže jsem o politice rozhodně nevěděla tolik, co vím dnes. Myslím si, že jim v té době šlo spíše o to, aby získali jako strana více hlasů, a to podle mě nebyla čistá hra. Podruhé jsem za nimi přišla sama a myslím, že už z toho byli hodně překvapeni. Také z toho, jak hovořím a co jim jako potenciální kandidát nabízím. Měla jsem jasnou představu o tom, co chci straně nabídnout, realizovat a podobně, ale jen za určité podmínky, a to takové, že budu na kandidátce mezi prvními šesti kandidáty. Samozřejmě, že strana mou nabídku nepřijala hned, ale nakonec jsme se společně dohodli.

* Jak jste přivítala zprávu o tom, že jste uspěla?

Byla jsem mile překvapena a nejen já, ale i strana, za kterou jsem kandidovala. Někdo s tím počítal a někdo zase ne. Co se týče mne, myslím, že na mém úspěchu měla zásluhu i kampaň, která byla připravená pro kandidaturu sdružení nezávislých do komunálních voleb. Pro formu oslovení potenciálních voličů jsme zvolili letáky, které oslovovaly Romy, aby přišli k volbám volit, na druhé straně byla moje fotografie. Takže to byla spíše taková osvěta. Samozřejmě jsme tímto způsobem oslovili i neromskou část, která nás přišla podpořit svými hlasy.

* Na co nyní hodláte zaměřit svou činnost?

Svou činnost chci nejvíce zaměřit právě na zastupitelstvo, kde bych mohla nejen prosazovat názory a pohledy z řad občanů ale i nabrat nové dovednosti a zkušenosti. Mým dlouholetým snem je zřídit komunitní centrum, kam by docházeli nejen děti a mládež, ale kde bychom provozovali sociálně právní poradnu pro občany, kteří mají problémy s bydlením a jinými podstatnými problémy, se kterými se běžně občané setkávají.

*** Amálie Berkyová

Narodila se 2. 6. 1980. Vystudovala střední školu veřejnosprávní, technicko-hospodářská činnost. Poté studovala na Pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde absolvovala šestisemestrové doplňující pedagogické studium pro vychovatele se speciální pedagogikou. V současné době pracuje v Salesiánském středisku mládeže jako pedagog volného času.

Rena Horváthová a Stanislava Ondová
Přečteno: 1428x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 11/2006, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo