romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Minirozhovor s Renátou Gažiovou

Praha, 26.11.2006 15:34, (Romano voďi)

* Proč jste přijala kandidaturu za KSČM?

Po pravdě jsem nikdy nepřemýšlela o tom, že bych kandidovala za jinou politickou stranu než za KSČM. Komunistická strana není nijak odlišná než jiné politické strany. KSČM jde pouze o to, aby lidé měli sociální jistoty, které jim jiná strana nemůže nabídnout. To je také hlavní důvod, proč jsem se rozhodla kandidovat právě za za tuto stranu. Druhým krokem pro mne byl fakt, že mohu tímto způsobem Romy podpořit, protože mám pořád pocit, že se Romové voleb bojí a volebního práva nevyužívají.

* S jakým pocitem jste přivítala zprávu, že jste uspěla?

Musím se přiznat, že mě to velmi potěšilo. Ale nejvíce mě hřálo, že nejen já jsem uspěla v komunálních volbách. Je to způsob, jak Romové mohou dokázat, že i oni mohou být prospěšní věcem veřejným.

* Na co nyní hodláte zaměřit svou činnost?

Chtěla bych toho udělat mnoho, ale to nepůjde tak rychle, jak bych asi chtěla. Nejprve bych se chtěla zaměřit na mladé rodiny s dětmi, které mají problém s bydlením. Například v Hrušově se od roku 1997 nic neopravilo, nepostavilo, kanalizace je tu mimořádně špatná a lidé v těchto podmínkách stále žijí. Nejhorší na tom je i to, že se Hrušov bude zřejmě prodávat a lidé nemají peníze na to, aby si koupili v této lokalitě byty. I proto jsem ráda, že jsem se do zastupitelství dostala, a mám tak možnost říci nahlas, co si o tom vlastně myslím.

* Chcete se věnovat Romům ve vašem volebním obvodě?

Ano, chtěla bych se věnovat především Romům ve svém okolí. Ukázat jim, že se za ně hodlám postavit stejně jako pan Kumar, který je jediný, kdo se Romů v Ostravě nejen zastane, ale zároveň jim i pomůže.

*** Renáta Gažiová

Narodila se 6. 12. 1969, je svobodná a má dva syny. Již v minulosti byla členem KSČM, ale po roce 1989 její činnost ve straně ukončila mateřská dovolená. Studuje prvním rokem na sociálně právní škole v Karviné. V současné době působí jako vedoucí komunitního centra Juniorské čhave.

Rena Horváthová a Stanislava Ondová
Přečteno: 1411x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 11/2006, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo