romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Minirozhovor s Renátou Gažiovou

Praha, 26.11.2006 15:34, (Romano voďi)

* Proč jste přijala kandidaturu za KSČM?

Po pravdě jsem nikdy nepřemýšlela o tom, že bych kandidovala za jinou politickou stranu než za KSČM. Komunistická strana není nijak odlišná než jiné politické strany. KSČM jde pouze o to, aby lidé měli sociální jistoty, které jim jiná strana nemůže nabídnout. To je také hlavní důvod, proč jsem se rozhodla kandidovat právě za za tuto stranu. Druhým krokem pro mne byl fakt, že mohu tímto způsobem Romy podpořit, protože mám pořád pocit, že se Romové voleb bojí a volebního práva nevyužívají.

* S jakým pocitem jste přivítala zprávu, že jste uspěla?

Musím se přiznat, že mě to velmi potěšilo. Ale nejvíce mě hřálo, že nejen já jsem uspěla v komunálních volbách. Je to způsob, jak Romové mohou dokázat, že i oni mohou být prospěšní věcem veřejným.

* Na co nyní hodláte zaměřit svou činnost?

Chtěla bych toho udělat mnoho, ale to nepůjde tak rychle, jak bych asi chtěla. Nejprve bych se chtěla zaměřit na mladé rodiny s dětmi, které mají problém s bydlením. Například v Hrušově se od roku 1997 nic neopravilo, nepostavilo, kanalizace je tu mimořádně špatná a lidé v těchto podmínkách stále žijí. Nejhorší na tom je i to, že se Hrušov bude zřejmě prodávat a lidé nemají peníze na to, aby si koupili v této lokalitě byty. I proto jsem ráda, že jsem se do zastupitelství dostala, a mám tak možnost říci nahlas, co si o tom vlastně myslím.

* Chcete se věnovat Romům ve vašem volebním obvodě?

Ano, chtěla bych se věnovat především Romům ve svém okolí. Ukázat jim, že se za ně hodlám postavit stejně jako pan Kumar, který je jediný, kdo se Romů v Ostravě nejen zastane, ale zároveň jim i pomůže.

*** Renáta Gažiová

Narodila se 6. 12. 1969, je svobodná a má dva syny. Již v minulosti byla členem KSČM, ale po roce 1989 její činnost ve straně ukončila mateřská dovolená. Studuje prvním rokem na sociálně právní škole v Karviné. V současné době působí jako vedoucí komunitního centra Juniorské čhave.

Rena Horváthová a Stanislava Ondová
Přečteno: 1384x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 11/2006, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo