romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministerstvo odkoupilo pozemky pro památník romským obětem v Hodoníně u Kunštátu

Hodonín u Kunštátu, 9.12.2009 18:21, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Místo, kde během druhé světové války stával romský sběrný tábor, se má příští rok proměnit v památník holocaustu a školicí středisko. Po letech marných snah o odkoupení ministryně školství Kopicová podepsala smlouvu o koupi areálu za 20 milionů korun. Vyjednávání se současnou majitelkou Alenou Vojtovou zahájil letos na jaře ministr pro lidská práva Michael Kocáb, převod ale zdrželo právě ministerstvo školství, které čekalo, až bude mít z ministerstva financí potvrzené, že všechny peníze potřebné na odkoupení Žalova a jeho přestavbu skutečně dostane. Jako první o tom informoval zpravodajský server České televize.

Sběrný tábor v Hodoníně se nezachoval. Původní romský tábor dnes připomíná už jen poslední stojící barák, který dnes slouží jako restaurace. Tragické místo připomíná netradiční památník představující kolo od vozu a koňský chomout. Za druhé světové války zemřely v Žalově dvě stovky Romů, další více než tisícovku odvezly transporty do Osvětimi. Celkem bylo z Čech, Moravy a Slezska transportováno za druhé světové války do koncentračních táborů 5500 Romů. Tento romský holokaust přitom podle historiků přežila pouhá desetina z nich.

Současní majitelé střediska, které v místech původního tábora stojí, se už prodeje nemohli dočkat. Jednali o něm několik let a hostů postupně ubývalo. "Středisko bylo odepsané, protože to trvalo dva roky," říká majitelka Alena Vojtová. Na místě rekreačního střediska Žalov má teď vyrůst nové vzdělávací centrum věnované holocaustu Romů.

Projekt obnovy pietních míst romského holokaustu má na starosti ministerstvo pro pro lidská práva. Jeho mluvčí Lejla Abbasová uvedla, že projekt v příštím roce kromě vzniku památníku v Hodoníně počítá i se zpřístupněním pietního místa v Letech u Písku, kde rovněž sídlil sběrný a internační tábor. Celkové náklady na projekt by měly dosáhnout 120 milionů korun.

Podle ministra pro lidská práva Michaela Kocába je třeba připomínat památku obětí židovského i romského holokaustu, protože se ve společnosti objevují tendence genocidu obou etnik zlehčovat, nebo dokonce popírat. Holokaust přežila na českém území jen asi desetina z původního romského obyvatelstva.

"Úprava pietních míst bude také vzpruhou pro tisíce Romů, již jsou často spojováni v podstatě pouze s určitými negativními jevy," uvedl ministr v tiskovém prohlášení.

Stálou expozici v hodonínském areálu by mělo vytvořit Muzeum romské kultury v Brně. Vzdělávací činnosti centra zajistí ministerstvo školství. Resort zároveň zvažuje založení obecně prospěšné společnosti, která by měla podle  mluvčí ministerstva školství Kateřiny Böhmové o centrum pečovat.

KAM DÁL?
Lety a Žalov: vláda splatila část dluhu
Vláda zřejmě odkoupí areál v místě romského koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu

ČTK, ROMEA, , ČT24,
Přečteno: 1101x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Hodonín u Kunštátu, ŽalovHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo