romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministr Kocáb navštívil mostecké sídliště Chánov

Most, 27.8.2009 14:52, (ROMEA)

Ministr Kocáb navštívil mostecké sídliště Chánov, pilotní lokalitu Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. Sídliště Chánov bylo vystavěno v roce 1975 pro zaměstnance z odvětví těžkého průmyslu severu Čech. Sídliště se stalo sociálně vyloučenou lokalitou během posledních dvou dekád. Chánov je ovšem výjimkou mezi vyloučenými lokalitami, protože se město Most nerozhodlo k odprodeji bytového fondu v této lokalitě. Tím má radnice reálný vliv a možnost sociální exkluzi a jevy s ní spojené účinně kontrolovat a pozitivně ovlivňovat.

V lokalitě působí o.p.s Dům romské kultury, jejíž objekt je spravován městem a Komunitní centrum Chánov. Dům romské kultury organizuje rekvalifikační kurzy, komunitní centrum pořádá v objektu kulturní akce ( i pro předškolní děti). Využití rekvalifikačních kurzů je standartně vysoké, nadprůměrný je i počet uchazečů, kteří kurzy dokončí. Bohužel ani absolventi těchto kurzů nemohou sehnat zaměstnání.

Rada města Mostu v letošním roce rozhodla o snížení nájmů na sídlišti Chánov (v řádech stokorun). K tomuto kroku Radu města vedlo několik skutečností, např. v lokalitě není zaveden plyn, není k dispozici teplá voda. Rada zohlednila i fakt, že na sídlišti začala stoupat zadluženost domácností. Snížení nájmů, oproti celorepublikovému trendu navyšování, tak může tento proces zmírnit a dát prostor městu pro dlouhodobý a komplexní přístup k řešení problematiky Chánova.

Město přistoupilo také aktivně k poskytování veřejné služby. Po novelizaci zákona o pomoci v hmotné nouzi, která se občanů týká od července tohoto roku, zahájilo město spolupráci s Úřadem práce a zřídilo kancelář s 5 zaměstnanci, kteří celý proces koordinují. Odbor sociálních služeb momentálně eviduje 1300 uchazečů o veřejnou službu, z nich 475 využilo této možnosti a s městem podepsalo smlouvu. Denně je městem zaměstnáno zhruba 100 uchazečů, počet poskytnutých míst může být i vyšší. Uchazeči vykonávají nejen úklidové práce, ale též práce malířské, pomáhají ve školách, v sociálních službách a v některých případech i v administrativě města. Uchazeči projevují zájem o možnosti navýšení pracovních hodin (20 – 30 hod měsíčně), stát toto ale neumožňuje.

Před 4 lety se město dohodlo s polovinu nájemníků jednoho z bloků na sídlišti na celkové rekonstrukci za předpokladu, že obyvatelé budou o dům nadále aktivně pečovat. Tato dohoda se ukázala jako velmi pozitivní. Dům je ve výborném stavu, což potvrzuje opakované tvrzení ministra Kocába ohledně začleňování romské komunity do většinové společnosti, že to jde, když se chce.

Odbor sociálně – právní ochrany dítěte (OSPOD) příkladně dobře spolupracuje s nestátními neziskovými organizacemi zejména při tzv. sanaci rodin. Rodiny ohrožené rozpadem odkazuje péči neziskových organizací, které se specializují na sociální poradenství. Město tyto neziskové subjekty podporuje 8,5 miliony korun ročně, čímž v podstatě částečně dotuje služby, které by měl zajistit stát.

Zástupce vedení města upozornil na nekoncepčnosti ve fungování státních dotačních politik. Často se stává , že partnerská nezisková organizace zaměstná a zaškolí pracovníky, po roce ovšem dotační titul končí svou platnost a organizace je nucena proškolené zaměstnance propustit. „V těchto specifických oblastech by měly být dotační programy víceleté“, zdůraznil ministr Kocáb.

AM DÁL?
OVM: Agentura by měla od roku 2011 působit celostátně, Janáčková mluvila o snědých lidech
SPECIÁL: Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách

VIDEO
Představujeme Agenturu pro sociální začleňování v romských lokalitách
Břeclav - Agentura pro sociální začleňování v romských komunitách
Brno - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Ústí nad Labem - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Roudnice nad Labem - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Cheb - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Most - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Jesenicko - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Přerov - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Slezská Ostrava - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Broumov - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Šluknovsko - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Holešov - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách

Přečteno: 2007x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Agentura pro sociální začleňování, ChanovHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo