romea - logo
1. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Igor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministr Kocáb navštívil mostecké sídliště Chánov

Most, 27.8.2009 14:52, (ROMEA)

Ministr Kocáb navštívil mostecké sídliště Chánov, pilotní lokalitu Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. Sídliště Chánov bylo vystavěno v roce 1975 pro zaměstnance z odvětví těžkého průmyslu severu Čech. Sídliště se stalo sociálně vyloučenou lokalitou během posledních dvou dekád. Chánov je ovšem výjimkou mezi vyloučenými lokalitami, protože se město Most nerozhodlo k odprodeji bytového fondu v této lokalitě. Tím má radnice reálný vliv a možnost sociální exkluzi a jevy s ní spojené účinně kontrolovat a pozitivně ovlivňovat.

V lokalitě působí o.p.s Dům romské kultury, jejíž objekt je spravován městem a Komunitní centrum Chánov. Dům romské kultury organizuje rekvalifikační kurzy, komunitní centrum pořádá v objektu kulturní akce ( i pro předškolní děti). Využití rekvalifikačních kurzů je standartně vysoké, nadprůměrný je i počet uchazečů, kteří kurzy dokončí. Bohužel ani absolventi těchto kurzů nemohou sehnat zaměstnání.

Rada města Mostu v letošním roce rozhodla o snížení nájmů na sídlišti Chánov (v řádech stokorun). K tomuto kroku Radu města vedlo několik skutečností, např. v lokalitě není zaveden plyn, není k dispozici teplá voda. Rada zohlednila i fakt, že na sídlišti začala stoupat zadluženost domácností. Snížení nájmů, oproti celorepublikovému trendu navyšování, tak může tento proces zmírnit a dát prostor městu pro dlouhodobý a komplexní přístup k řešení problematiky Chánova.

Město přistoupilo také aktivně k poskytování veřejné služby. Po novelizaci zákona o pomoci v hmotné nouzi, která se občanů týká od července tohoto roku, zahájilo město spolupráci s Úřadem práce a zřídilo kancelář s 5 zaměstnanci, kteří celý proces koordinují. Odbor sociálních služeb momentálně eviduje 1300 uchazečů o veřejnou službu, z nich 475 využilo této možnosti a s městem podepsalo smlouvu. Denně je městem zaměstnáno zhruba 100 uchazečů, počet poskytnutých míst může být i vyšší. Uchazeči vykonávají nejen úklidové práce, ale též práce malířské, pomáhají ve školách, v sociálních službách a v některých případech i v administrativě města. Uchazeči projevují zájem o možnosti navýšení pracovních hodin (20 – 30 hod měsíčně), stát toto ale neumožňuje.

Před 4 lety se město dohodlo s polovinu nájemníků jednoho z bloků na sídlišti na celkové rekonstrukci za předpokladu, že obyvatelé budou o dům nadále aktivně pečovat. Tato dohoda se ukázala jako velmi pozitivní. Dům je ve výborném stavu, což potvrzuje opakované tvrzení ministra Kocába ohledně začleňování romské komunity do většinové společnosti, že to jde, když se chce.

Odbor sociálně – právní ochrany dítěte (OSPOD) příkladně dobře spolupracuje s nestátními neziskovými organizacemi zejména při tzv. sanaci rodin. Rodiny ohrožené rozpadem odkazuje péči neziskových organizací, které se specializují na sociální poradenství. Město tyto neziskové subjekty podporuje 8,5 miliony korun ročně, čímž v podstatě částečně dotuje služby, které by měl zajistit stát.

Zástupce vedení města upozornil na nekoncepčnosti ve fungování státních dotačních politik. Často se stává , že partnerská nezisková organizace zaměstná a zaškolí pracovníky, po roce ovšem dotační titul končí svou platnost a organizace je nucena proškolené zaměstnance propustit. „V těchto specifických oblastech by měly být dotační programy víceleté“, zdůraznil ministr Kocáb.

AM DÁL?
OVM: Agentura by měla od roku 2011 působit celostátně, Janáčková mluvila o snědých lidech
SPECIÁL: Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách

VIDEO
Představujeme Agenturu pro sociální začleňování v romských lokalitách
Břeclav - Agentura pro sociální začleňování v romských komunitách
Brno - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Ústí nad Labem - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Roudnice nad Labem - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Cheb - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Most - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Jesenicko - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Přerov - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Slezská Ostrava - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Broumov - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Šluknovsko - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách
Holešov - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách

Přečteno: 2014x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Agentura pro sociální začleňování, ChanovHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo