romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Míra Brož: V Přerově něco smrdí

Ústí nad Labem, 24.6.2011 13:07, (ROMEA)
ilustrační foto

S velkým znepokojením sleduji situaci v Přerově a připravované aktivity ve vztahu k pochodu nacistů, kteří mají tuto sobotu 25.6. pochodovat kolem domů obývanými přerovskými Romy. Co mě znepokojuje a co na tom celém smrdí?

Přerovští Romové údajně organizují koncert a oslavu ve stejnou dobu, kdy kolem jejich domů budou pochodovat nacisté. Prý se nebojí, chtějí se prý místo toho, aby se pochod nacistů kolem jejich domů pokusili znemožnit, dobře bavit na koncertě. Koncert čistě shodou náhod chtějí uspořádat v místě, kde jeho účastníky budou moct policejní těžkooděnci snadno uzavřít a třeba slavící a dobře se bavící Romy na koncertě hodinku, dvě pozdržet… Přijde Vám to absurdní a neskutečné? Mě ano.

Tak především, lidé, kteří vše koordinují a připravují sami sebe nazývají „Přerovští Romové“ , což vůbec není pravda. Na celé věci pracuje pracovní skupina jejímiž dominantními členy jsou Policie ČR, Člověk v tísni a Agentura pro sociální začleňování Úřadu vlády ČR. Tato skupina v Přerově pracuje dlouhodobě a prostě jen přidala sobotní pochod nacistů do své agendy. Nejedná se tedy o občanský, či angažovaný antifašismus místních Romáků, ale akci řízenou a schvalovanou především Policií a jejími dlouhodobými a loajálními partnery. Otázkou je, proč se skuteční organizátoři sobotního koncertu a „zábavy“ maskují za místní Romy. Odpověď je nasnadě.

Jaký je zájem Policie? A Jaký je zájem Romů?

Policie má jasný a čitelný zájem. Chce, aby sobotní pochod nacistů Přerovem proběhl „v klidu“. Také chce, aby nacisté mohli nerušeně projít celou svou „řádně nahlášenou“ trasou. Tedy kolem domů obývanými chudými Romáky, kolem oken bytů ve kterých budou strachem plakat vyděšené romské děti. To je zájem Policie.

To, že česká policie umožňuje pochodovat nacistům do míst, kde bydlí lidé, které nacisté ve své ideologii označují, jako příslušníky podřadné rasy určené k likvidaci, poskytuje jim při tom ochranu a zároveň tvrdě, za použití síly a násilí zasahuje proti lidem, kterým se tyto nacistické pochody nelíbí, považuji za selhání české demokracie.

Je to, aby nacisté mohli v klidu a nerušeně pochodovat kolem jejich bytů i zájmem Romáků? Myslím, že rozhodně ne. Je to zájmem neziskových organizací, které jsou placeny, aby hájily zájmy Romáků? Možná, za určitých podmínek..

Co když, třeba nezisková organizace dlouhodobě spolupracuje s policií, realizuje společné projekty a má za to mnohé výhody, například granty, přístup k informacím, či možnost uplatnit svůj vliv směrem k připravovaným aktivitám policie směrem k Romům? A teď si představme, že tato nezisková organizace by se postavila na jedno odpoledne zájmům Policie, nesouhlasila by s jejím záměrem, aby nacisté mohli pochodovat „v klidu“ , kolem domů obývaných chudými Romy, strašit je a šířit nenávist. A pokusila by se tomu (samozřejmě nenásilnou cestou) zabránit? Potom by tato neziskovka jistě pocítila následky- všechna její dlouhodobě, pracně budovaná spolupráce a přátelství s Policií by „šlo do kytek“, skončila bo. A s ním by skončily i všechny výhody, které přinášelo.

Zneužití sociální práce

Ze své praxe sociálního pracovníka dobře vím, že člověkem, ke kterému mají důvěru a věří mu, jsou chudí a nevzdělaní obyvatelé romských ghett velmi snadno manipulovatelní. Kdyby nacisté měli pochodovat do lokality, kde profesně působím, místní mě mají rádi a věří mi, během jednoho odpoledne bych místní komunitu mohl přemluvit k takové reakci na pochod, k jaké bych chtěl. Od odjezdu k příbuzným, přes stavbu barikád, nebo třeba k uspořádání koncertu a báječné oslavy. Ale neudělal bych to, protože by to bylo zneužití mé pozice a důvěry, kterou ve mě lidé, kterým pomáhám mají. Myslím si, ale že tyto zábrany v Přerově nebyly, nebo padly velmi rychle.

Jak to celé dle mého názoru bylo? Na schůzce pracovní skupiny popsané výše se prostě rozhodlo, co se udělá, tak aby to vyhovovalo všem jejím účastníkům. Tedy akce, se kterou bude moci souhlasit a podpořit ji i Policie, která má jen jeden záměr- aby pochod nacistů proběhl „v klidu“ a nacisté mohli projít celou svou „řádně nahlášenou“ trasou. Tento plán potom byl naočkován terénními pracovníky místních neziskovek do hlav obyvatel místní komunity.

Neměli by sociální pracovníci spíše povzbuzovat Romy k vlastní aktivitě, snažit se o „probuzení“ svých klientů? Když se Romáci v Přerovském ghettu poprvé dozvěděli o tom, že kolem jejich domů budou pochodovat nacisté, kolik z nich řeklo, zastavíme je, budeme se bránit a kolik z nich řeklo „uděláme si koncert a oslavu“ ?

Poznámka na závěr: Agentura pro sociální začleňování i Člověk v tísni o.p.s. nekoukají na problém chudoby, ghett a sociálního vyloučení prostřednictvím etnických brýlí. V kostce řečeno, domnívají se, že problém ghett není zaviněn Romskou etnicitou jejich obyvatel, ale dalšími vlastnostmi jejich obyvatel, jako je nízká úroveň vzdělání, nezaměstnanost, závislosti. Tedy, že Romák z ghetta, který udělá loupežné přepadení ho neudělal kvůli tomu, že by byl Rom, kvůli nějakým „romským povahovým vlastnostem“, ale prostě proto, že je to chudý, nevzdělaný feťák, kterého formovaly drsné podmínky ghetta. S tímto viděním a interpretací reality do značné míry souhlasím.

Toto vidění reality však zcela selhává a zkresluje realitu, když ho použijeme na vztah nacistů k Romákům. Je třeba si uvědomit, že nacisté nenávidí Všechny Romy. Je jim zcela jedno, jestli Rom krade železo a neoprávněně pobírá sociální dávky, nebo pracuje a má vysokou školu. Právě naopak, z hlediska jejich ideologie je pracující romský vysokoškolák „ještě nebezpečnější“.

Romové bděte!

KAM DÁL?
Stránky Iniciativy v Ústí neonacisty nechceme!
Josef Gábor: Nácky v Přerově přehlušíme
V Přerově budou v sobotu pochodovat neonacisté. Romea.cz přinese z akce on-line reportáž
V den pochodu radikálů v Přerově uspořádají Romové vlastní mítink
Přerov: Extremisté budou provokovat v romské čtvrti
FOTO-reportáž: Průběh "mírumilovného pochodu" nenoacistů v Přerově před dvěma lety

Míra Brož
Přečteno: 2302x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Neonacismus, PřerovHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo