romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Místopředseda Dělnické strany Jiří Štěpánek skončil na policii, Vandas zuří

Přerov, 16.5.2009 18:33, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Policie odvezla po skončení předvolebního mítinku prvního místopředsedu Dělnické strany Jiřího Štěpánka. Podle spolupracovníka serveru Romea.cz byl Štěpánek převezen na policejní stanici k podání vysvětlení. Důvodem byla žádost tajemníka přerovské radnice Jiřího Bakalíka, který po konzultaci s právníkem upozornil na údajně nevhodné výroky řečníků během předvolebního shromáždění ultrapravicové strany.

VIDEO
Místopředseda DS skončil v Přerově na policii

Na dotaz ČTK Bakalík své výhrady k projevům neupřesnil. "Pan Štěpánek nebyl zadržen, po podání vysvětlení svobodně opustí policejní služebnu," řekla ČTK mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková.

Vedení Dělnické strany zuří. Vůdce DS Tomáš Vandas dostal podle spolupracovíka serveru Romea.cz doslova hysterický záchvat, když nadával policistům a novinářům. Další řečník, předseda Dělnické mládeže, Martin Zbela se zase hádal s policií. Vandas ČTK řekl, že se magistrátu nelíbilo slovní spojení "národní socialismus". Na jednání policie a magistrátu si chce stěžovat.

V Přerově se shromáždilo více jak 150 Romů, kteří protestovali proti příjezdu extremistů a neonacistů na předvolební mítink Dělnické strany, který začal kolem 17 hodiny.Extremistů se na Masarykově náměstí sešlo pouhých 50. Promluvil k nim vůdce Tomáš Vandas, první místopředseda Jiří Štěpánek nebo pedseda dělnické mládeže Martin Zbela.

"Romové jsou v ulicích, ale vše probíhá v naprostém klidu," sdělil v průběhu mítinku DS spolupracovník serveru Romea.cz přímo z místa. Podle něj jsou namístě těžkooděnci, městská policie i antikonfliktní tým. Romové se nejdříve přesunuli k nádraží, ale po dohodě s policejním antikonfliktním týmem se stáhli zpět.

Shromáždění Dělnické strany monitorovala nejen policie, ale také zástupci neziskových organizací a Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. Přítomni jsou i představitelé přerovské radnice primátor Jiří Lajtoch a tajemník magistrátu Jiří Bakalík.

Kolem 19. hodiny mezi Romy do Husovy ulice dorazil i ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.

„Chceme tímto shromážděním dát jasně najevo, že s takovými akcemi nesouhlasíme. Myslíme si, že už je toho tak akorát dost. Přece nám nebudou určovat pravidla, jak máme žít,“ prohlásil podle serveru Deník.cz jeden z přítomných Romů Ivan Pokuta.

„Chceme tím vyjádřit, že se nebojíme a nesouhlasíme s aktivitami Dělnické strany. Jsme přece taky Češi. Narodili jsme se tu. Taky platíme daně. Chceme tu žít a ne se bát posílat své děti do škol,“ rozhořčeně řekla Deníku.cz obyvatelka Škodovy ulice Angelika Končeková.

Romové si stěžují na omezování svého pohybu po městě. "Jsem zvyklý chodit každou sobotu a neděli na procházku na Masarykovo náměstí a do parku Michalova. To teď nemůžu. Přece se nenechám zabít,“ řekl další z účastníků shromáždění Patrik Mirga.

V Přerově si DS podle vedoucí kanceláře primátora Daniely Novotné zamluvila náměstí T.G. Masaryka od 16:00 do 18:00. Zástupci policie, magistrátu a neziskových organizací se například sešli s obyvateli ulic Kojetínská, Škodova a Husova. "Cílem setkání bylo zmírnit obavy občanů před sobotní akcí a vysvětlit, že obě policie jsou připraveny zajistit veřejný pořádek a bezpečnost obyvatel města. Sami Romové se mítink nechystají narušit," řekla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Romové se obávají napadení, o které se neonacisté v Přerově pokusili v dubnu. Dubnová demonstrace radikálů v Přerově, které se podle policejních informací účastnilo asi 700 lidí, se zvrhla v hromadnou bitku s policií. Konflikty propukly poté, co akci pořadatelé prohlásili za ukončenou. Největší bitka se odehrála v prostoru autobusového nádraží, ale válčilo se i na několika dalších místech. V ulicích zasahovalo na 700 policistů.

KAM DÁL?
Dělnická strana o víkendu opět vysaje peníze z kapes daňových poplatníků
Dělnická strana se chystá do Znojma, "partu idiotů" občané ve městě nechtějí

ČTK, ROMEA, , , Deník.cz
Přečteno: 1922x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, DSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo