romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Místostarostka Vsetína: Romové z Poschlé nedluží městu 13 milionů, je to dezinformace

Vsetín, 1.6.2011 20:35, (ROMEA)
ilustrační foto

Na pravou míru uvedla místostarostka Vsetína Květoslava Othová informace o výši dluhů, které mají romští obyvatelé lokality Poschlá vůči městu. Původní informace, která se před nedávnem objevila v médiích totiž hovořila o hrozivých třinácti milionech korun. Tato suma se však netýká jen lokality Poschlá, ale celého Vsetína a za všechna období.

Romských obyvatel Poschlé, které Jiří Čunek přestěhoval do kontejnerů ze zbouraného pavlačového domu se týká částka téměř tří milionů, které jsou z větší části dluhem, který sebou obyvatelé Poschlé přinesli a který částečně splácí. Dluhy od roku 2006 činí na Poschlé 288 000,- Kč, tedy cca 8000,- Kč na jednu rodinu v průměru. Další dluhy město vymáhá na celém území, jejich součet činí deset milionů korun.

„Celková čísla mohou být velmi zavádějící, celkový objem dluhů se totiž týká celého města a částka deseti milionů korun tu byla už v roce 2006. To jsou dluhy nájemníků, kteří už dneska nebydlí v nájemních bytech a kteří dluhy splácí exekučním příkazem, rozhodnutím soudu nebo jiným způsobem po velmi malých částkách. Rozhodně ale nemůžeme říct, že by se většina oné částky týkala obyvatel stávající Poschlé, nebo bývalého pavlačového domu,“ uvedla pro server Romea.cz místostaroskta.

Město chce vydávat nové smlouvy jen na dobu určitou. Jejích součástí má být i tzv. exekutorský zápis. Na jeho základě může radnice v případě nesplácení dluhů podat návrh na vyklizení bytu.

Rodiny však nemají na splácení peníze. Žijí téměř výhradně ze sociálních dávek, bez vize zaměstnání. Hledání zaměstnání také velmi komplikuje fakt, že je na velkou část obyvatel uvalena exekuce, hrozí tedy, že jim budou případné vydělané peníze odebrány exekutory a nebudou moci platit nájemné ani splátky dluhu.

Samotní obyvatelé Poschlé hovoří o tom, že se budou muset vystěhovat, město však zatím žádné vystěhování nepotvrdilo.

KAM DÁL?
Lidem z Čunkových kontejnerů hrozí vystěhování

Přečteno: 2283x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Deportace Romů ze Vsetína, Domácí, VsetínHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo