romea - logo
16. února 2019 (sobota)
svátek má Ljuba
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mladí zelení se postaví neonacistům v Novém Bydžově

Praha/Nový Bydžov, 3.3.2011 23:40, (ROMEA)

Členové občanského sdružení Mladí zelení podpořili Iniciativu Bydžov není sám! a vyzývají své členy k účasti na poklidném shromáždění proti rasismu a neonacismu v novém Bydžově. Podle Mladých zelených dosáhla nenávist vůči romské komunitě koncem loňského roku neuvěřitelných rozměrů. "Tomuto je třeba zabránit. Nelze přeci pouze přihlížet, jak se Česká republika svou vnitřní společenskou náladou přibližuje 30. létům v Německu, kde nakonec došlo k něčemu, o čemž je každý přesvědčený, že se už nikdy přeci opakovat nebude. Proto jsme se rozhodli o aktivizaci vás, nás a našich přátel. K mobilizaci pro aktivní účast na demonstraci proti pochodu DSSS a tím pádem k vyjádření důrazného nesouhlasu se vzrůstajícím pravicovým extremismem v ČR," píše se v prohlášení sdružení Mladí zelení, které server Romea.cz uveřejňuje v plném znění.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Výzva k účasti na shromáždění: Nový Bydžov není sám!

Milé mladé zelené a mladí zelení,

obracíme se na Vás s apelem a potřebou mobilizovat naše zelené hnutí v souvislosti s děním okolo Nového Bydžova. Věnujte této výzvě prosím svoji pozornost.

Na sobotu 12. března svolala Dělnická strana sociální spravedlnosti shromáždění, spojené s pochodem v Novém Bydžově. Akce DSSS je svolána pod zástěrkou „Proti zvyšující se kriminalitě“.

Domníváme se však, po zkušenostech s podobnými demonstracemi v litvínovském Janově a Přerově, že jde ve skutečnosti jen o shromáždění nenávisti, které má za cíl využít protiromských nálad ve společnosti k získání dalších politických bodů pro Dělnickou stranu sociální spravedlnosti a totalitářské, nedemokratické myšlenky, které tato strana reprezentuje.

Jak jistě víte, v nedávné době se v Novém Bydžově sešla skupina starostů a starostek, kteří začali volat po zvýšení represe vůči lidem, které jsme se ve společnosti naučili paušálně nazývat jako ty „nepřizpůsobivé“ (často pod zástěrkou rasismu, xenofobie a jiných obecně asociálních světonázorových proudů) a to přesto, že: „‘Nepřizpůsobivost’ je v podstatě kladná společenská hodnota. Její odmítání umožnilo, aby v Německu ve třicátých letech minulého století převládl nacismus,“ jak tvrdí socioložka Stöcklová.

Oficiální městské webové stránky Nového Bydžova šokují svým anticikanistickým obsahem, kde se lze dočíst zcela otevřeně, že „Cikáni znásilnili!“, kde tato nenávist vůči jedné skupině obyvatel města kulminuje ve zveřejněném dokumentu s názvem Opatření města . Paušalizace a odsouzení celé jedné etnické skupiny na základě jednotlivých porušení zákonů je nejen v 21. století něco naprosto neuvěřitelného, ale především je na hranici samotného trestního zákona . Stále věříme v demokratické zásady ČR a v hodnoty jako je právo na spravedlivý proces a jeho součást princip presumpce neviny, respekt k důstojnosti a lidským právům. Tímto konáním, které reprezentuje vedení města Nový Bydžov, jsou takové hodnoty vážně ohroženy.

Problém ostrakizace určité části obyvatel nekončí ale v Novém Bydžově. Ideologický rozmach anticikanismu, společně s antihumanismem, eurofobií a islamofobií je v naší republice čím dál čitelnější. Vedle konferování starostů a starostek v Novém Bydžově je dalším možným důkazem nedávná snaha ministra školství Dobeše jmenovat Ladislava Bátoru, bývalého kandidáta ultrapravicové Národní strany, na post 1. náměstka a až hysterickou obhajobou jeho osoby prezidentem Klausem, která v dějinách ČR, ba ani Československého státu nemá obdoby. Právě díky těmto politickým postojům a často jednostranné stereotypizaci společenské rozmanitosti i ze strany nejsledovanějších českých medií, dosáhla nenávist vůči romské komunitě koncem loňského roku neuvěřitelných rozměrů . Tomuto je třeba zabránit. Nelze přeci pouze přihlížet, jak se Česká republika svou vnitřní společenskou náladou přibližuje 30. létům v Německu, kde nakonec došlo k něčemu, o čemž je každý přesvědčený, že se už nikdy přeci opakovat nebude.

Proto jsme se rozhodli o aktivizaci vás, nás a našich přátel. K mobilizaci pro aktivní účast na demonstraci proti pochodu DSSS a tím pádem k vyjádření důrazného nesouhlasu se vzrůstajícím pravicovým extremismem v ČR.

Naše akce bude striktně nenásilná a otevřená každému, kdo chce aktivně vyjádřit svůj nesouhlas s pochody neonacistů v našich městech. V sousedním Německu je pravidlem, že v případě pochodů neonacistů se protiakcí zúčastní mnohonásobně více lidí, kteří proti nim vyjadřují svůj nesouhlas. Nedávné protesty v Drážďanech jsou toho pádným důkazem. Není výjimkou, naopak pravidlem, že velká část protestujících jsou právě zelení.

Lidé z neziskového sektoru, romští a neromští aktivisté a aktivistky mají sraz 12. března v 11:00 v Novém Bydžově v ulici U hřiště. Připojme se a dokažme mimo jiné i to, že Strana zelených tu stále je a stále hájí tytéž zájmy, kvůli nimž nabyla své existence.

KAM DÁL?
V Novém Bydžově budou hned dvě shromáždění proti rasismu a neonacismu
Výzva k účasti na shromáždění: Nový Bydžov není sám!
 

Přečteno: 2103x

 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Nový Bydžov, Extremismus, Rasismus, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

Barber Valentýn Toráč (FOTO: Archiv Valentýna Toráče)

videoBarber Valentýn Toráč: Jsem produktivní, potřebuji v životě něco vytvářet

15.2.2019 18:20
Další díl pořadu Desetiminutovka Plus jsme natáčeli na svatého Valentýna s Valentýnem Toráčem, který v Praze provozuje barber shop.
 celý článek

--ilustrační foto--

Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic

14.2.2019 13:35
Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic. Magistrát usoudil, že celé město je „oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů“. To znamená, že nově příchozí obyvatele nebudou moci pobírat doplatky na bydlení. Platnost tohoto opatření nabyde 4. března. Zjistila to Česká televize.
 celý článek

Facebooková prezentace spolku Čonoro

Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, který má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově

13.2.2019 16:45
Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, která má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově Kandidát politické strany Otevřená radnice Most, která v loňských komunálních volbách uváděla na svých propagačních materiálech slogan „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“ a na sociálních sítí k nim přidávala popisek „Nulová tolerance nepřizpůsobivým“ Pavel Pöschl se měsíc po volbách stal zástupcem nově vzniklé organizace pro pomoc Romům Čonoro v Mostě.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo