romea - logo
25. dubna 2019 (čtvrtek)
svátek má Marek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mladí zelení se postaví neonacistům v Novém Bydžově

Praha/Nový Bydžov, 3.3.2011 23:40, (ROMEA)

Členové občanského sdružení Mladí zelení podpořili Iniciativu Bydžov není sám! a vyzývají své členy k účasti na poklidném shromáždění proti rasismu a neonacismu v novém Bydžově. Podle Mladých zelených dosáhla nenávist vůči romské komunitě koncem loňského roku neuvěřitelných rozměrů. "Tomuto je třeba zabránit. Nelze přeci pouze přihlížet, jak se Česká republika svou vnitřní společenskou náladou přibližuje 30. létům v Německu, kde nakonec došlo k něčemu, o čemž je každý přesvědčený, že se už nikdy přeci opakovat nebude. Proto jsme se rozhodli o aktivizaci vás, nás a našich přátel. K mobilizaci pro aktivní účast na demonstraci proti pochodu DSSS a tím pádem k vyjádření důrazného nesouhlasu se vzrůstajícím pravicovým extremismem v ČR," píše se v prohlášení sdružení Mladí zelení, které server Romea.cz uveřejňuje v plném znění.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Výzva k účasti na shromáždění: Nový Bydžov není sám!

Milé mladé zelené a mladí zelení,

obracíme se na Vás s apelem a potřebou mobilizovat naše zelené hnutí v souvislosti s děním okolo Nového Bydžova. Věnujte této výzvě prosím svoji pozornost.

Na sobotu 12. března svolala Dělnická strana sociální spravedlnosti shromáždění, spojené s pochodem v Novém Bydžově. Akce DSSS je svolána pod zástěrkou „Proti zvyšující se kriminalitě“.

Domníváme se však, po zkušenostech s podobnými demonstracemi v litvínovském Janově a Přerově, že jde ve skutečnosti jen o shromáždění nenávisti, které má za cíl využít protiromských nálad ve společnosti k získání dalších politických bodů pro Dělnickou stranu sociální spravedlnosti a totalitářské, nedemokratické myšlenky, které tato strana reprezentuje.

Jak jistě víte, v nedávné době se v Novém Bydžově sešla skupina starostů a starostek, kteří začali volat po zvýšení represe vůči lidem, které jsme se ve společnosti naučili paušálně nazývat jako ty „nepřizpůsobivé“ (často pod zástěrkou rasismu, xenofobie a jiných obecně asociálních světonázorových proudů) a to přesto, že: „‘Nepřizpůsobivost’ je v podstatě kladná společenská hodnota. Její odmítání umožnilo, aby v Německu ve třicátých letech minulého století převládl nacismus,“ jak tvrdí socioložka Stöcklová.

Oficiální městské webové stránky Nového Bydžova šokují svým anticikanistickým obsahem, kde se lze dočíst zcela otevřeně, že „Cikáni znásilnili!“, kde tato nenávist vůči jedné skupině obyvatel města kulminuje ve zveřejněném dokumentu s názvem Opatření města . Paušalizace a odsouzení celé jedné etnické skupiny na základě jednotlivých porušení zákonů je nejen v 21. století něco naprosto neuvěřitelného, ale především je na hranici samotného trestního zákona . Stále věříme v demokratické zásady ČR a v hodnoty jako je právo na spravedlivý proces a jeho součást princip presumpce neviny, respekt k důstojnosti a lidským právům. Tímto konáním, které reprezentuje vedení města Nový Bydžov, jsou takové hodnoty vážně ohroženy.

Problém ostrakizace určité části obyvatel nekončí ale v Novém Bydžově. Ideologický rozmach anticikanismu, společně s antihumanismem, eurofobií a islamofobií je v naší republice čím dál čitelnější. Vedle konferování starostů a starostek v Novém Bydžově je dalším možným důkazem nedávná snaha ministra školství Dobeše jmenovat Ladislava Bátoru, bývalého kandidáta ultrapravicové Národní strany, na post 1. náměstka a až hysterickou obhajobou jeho osoby prezidentem Klausem, která v dějinách ČR, ba ani Československého státu nemá obdoby. Právě díky těmto politickým postojům a často jednostranné stereotypizaci společenské rozmanitosti i ze strany nejsledovanějších českých medií, dosáhla nenávist vůči romské komunitě koncem loňského roku neuvěřitelných rozměrů . Tomuto je třeba zabránit. Nelze přeci pouze přihlížet, jak se Česká republika svou vnitřní společenskou náladou přibližuje 30. létům v Německu, kde nakonec došlo k něčemu, o čemž je každý přesvědčený, že se už nikdy přeci opakovat nebude.

Proto jsme se rozhodli o aktivizaci vás, nás a našich přátel. K mobilizaci pro aktivní účast na demonstraci proti pochodu DSSS a tím pádem k vyjádření důrazného nesouhlasu se vzrůstajícím pravicovým extremismem v ČR.

Naše akce bude striktně nenásilná a otevřená každému, kdo chce aktivně vyjádřit svůj nesouhlas s pochody neonacistů v našich městech. V sousedním Německu je pravidlem, že v případě pochodů neonacistů se protiakcí zúčastní mnohonásobně více lidí, kteří proti nim vyjadřují svůj nesouhlas. Nedávné protesty v Drážďanech jsou toho pádným důkazem. Není výjimkou, naopak pravidlem, že velká část protestujících jsou právě zelení.

Lidé z neziskového sektoru, romští a neromští aktivisté a aktivistky mají sraz 12. března v 11:00 v Novém Bydžově v ulici U hřiště. Připojme se a dokažme mimo jiné i to, že Strana zelených tu stále je a stále hájí tytéž zájmy, kvůli nimž nabyla své existence.

KAM DÁL?
V Novém Bydžově budou hned dvě shromáždění proti rasismu a neonacismu
Výzva k účasti na shromáždění: Nový Bydžov není sám!
 

Přečteno: 2103x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Nový Bydžov, Extremismus, Rasismus, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo