romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mladí zelení se postaví neonacistům v Novém Bydžově

Praha/Nový Bydžov, 3.3.2011 23:40, (ROMEA)

Členové občanského sdružení Mladí zelení podpořili Iniciativu Bydžov není sám! a vyzývají své členy k účasti na poklidném shromáždění proti rasismu a neonacismu v novém Bydžově. Podle Mladých zelených dosáhla nenávist vůči romské komunitě koncem loňského roku neuvěřitelných rozměrů. "Tomuto je třeba zabránit. Nelze přeci pouze přihlížet, jak se Česká republika svou vnitřní společenskou náladou přibližuje 30. létům v Německu, kde nakonec došlo k něčemu, o čemž je každý přesvědčený, že se už nikdy přeci opakovat nebude. Proto jsme se rozhodli o aktivizaci vás, nás a našich přátel. K mobilizaci pro aktivní účast na demonstraci proti pochodu DSSS a tím pádem k vyjádření důrazného nesouhlasu se vzrůstajícím pravicovým extremismem v ČR," píše se v prohlášení sdružení Mladí zelení, které server Romea.cz uveřejňuje v plném znění.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Výzva k účasti na shromáždění: Nový Bydžov není sám!

Milé mladé zelené a mladí zelení,

obracíme se na Vás s apelem a potřebou mobilizovat naše zelené hnutí v souvislosti s děním okolo Nového Bydžova. Věnujte této výzvě prosím svoji pozornost.

Na sobotu 12. března svolala Dělnická strana sociální spravedlnosti shromáždění, spojené s pochodem v Novém Bydžově. Akce DSSS je svolána pod zástěrkou „Proti zvyšující se kriminalitě“.

Domníváme se však, po zkušenostech s podobnými demonstracemi v litvínovském Janově a Přerově, že jde ve skutečnosti jen o shromáždění nenávisti, které má za cíl využít protiromských nálad ve společnosti k získání dalších politických bodů pro Dělnickou stranu sociální spravedlnosti a totalitářské, nedemokratické myšlenky, které tato strana reprezentuje.

Jak jistě víte, v nedávné době se v Novém Bydžově sešla skupina starostů a starostek, kteří začali volat po zvýšení represe vůči lidem, které jsme se ve společnosti naučili paušálně nazývat jako ty „nepřizpůsobivé“ (často pod zástěrkou rasismu, xenofobie a jiných obecně asociálních světonázorových proudů) a to přesto, že: „‘Nepřizpůsobivost’ je v podstatě kladná společenská hodnota. Její odmítání umožnilo, aby v Německu ve třicátých letech minulého století převládl nacismus,“ jak tvrdí socioložka Stöcklová.

Oficiální městské webové stránky Nového Bydžova šokují svým anticikanistickým obsahem, kde se lze dočíst zcela otevřeně, že „Cikáni znásilnili!“, kde tato nenávist vůči jedné skupině obyvatel města kulminuje ve zveřejněném dokumentu s názvem Opatření města . Paušalizace a odsouzení celé jedné etnické skupiny na základě jednotlivých porušení zákonů je nejen v 21. století něco naprosto neuvěřitelného, ale především je na hranici samotného trestního zákona . Stále věříme v demokratické zásady ČR a v hodnoty jako je právo na spravedlivý proces a jeho součást princip presumpce neviny, respekt k důstojnosti a lidským právům. Tímto konáním, které reprezentuje vedení města Nový Bydžov, jsou takové hodnoty vážně ohroženy.

Problém ostrakizace určité části obyvatel nekončí ale v Novém Bydžově. Ideologický rozmach anticikanismu, společně s antihumanismem, eurofobií a islamofobií je v naší republice čím dál čitelnější. Vedle konferování starostů a starostek v Novém Bydžově je dalším možným důkazem nedávná snaha ministra školství Dobeše jmenovat Ladislava Bátoru, bývalého kandidáta ultrapravicové Národní strany, na post 1. náměstka a až hysterickou obhajobou jeho osoby prezidentem Klausem, která v dějinách ČR, ba ani Československého státu nemá obdoby. Právě díky těmto politickým postojům a často jednostranné stereotypizaci společenské rozmanitosti i ze strany nejsledovanějších českých medií, dosáhla nenávist vůči romské komunitě koncem loňského roku neuvěřitelných rozměrů . Tomuto je třeba zabránit. Nelze přeci pouze přihlížet, jak se Česká republika svou vnitřní společenskou náladou přibližuje 30. létům v Německu, kde nakonec došlo k něčemu, o čemž je každý přesvědčený, že se už nikdy přeci opakovat nebude.

Proto jsme se rozhodli o aktivizaci vás, nás a našich přátel. K mobilizaci pro aktivní účast na demonstraci proti pochodu DSSS a tím pádem k vyjádření důrazného nesouhlasu se vzrůstajícím pravicovým extremismem v ČR.

Naše akce bude striktně nenásilná a otevřená každému, kdo chce aktivně vyjádřit svůj nesouhlas s pochody neonacistů v našich městech. V sousedním Německu je pravidlem, že v případě pochodů neonacistů se protiakcí zúčastní mnohonásobně více lidí, kteří proti nim vyjadřují svůj nesouhlas. Nedávné protesty v Drážďanech jsou toho pádným důkazem. Není výjimkou, naopak pravidlem, že velká část protestujících jsou právě zelení.

Lidé z neziskového sektoru, romští a neromští aktivisté a aktivistky mají sraz 12. března v 11:00 v Novém Bydžově v ulici U hřiště. Připojme se a dokažme mimo jiné i to, že Strana zelených tu stále je a stále hájí tytéž zájmy, kvůli nimž nabyla své existence.

KAM DÁL?
V Novém Bydžově budou hned dvě shromáždění proti rasismu a neonacismu
Výzva k účasti na shromáždění: Nový Bydžov není sám!
 

Přečteno: 2103x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Nový Bydžov, Extremismus, Rasismus, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo