romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mladý Jihoafričan odsouzen na 169 let za rasistické vraždy

Johannesburg , 23.11.2008 15:40, (ROMEA)

Devatenáctiletý bílý Jihoafričan Johan Nel byl dnes v JAR odsouzen ke 169 letům vězení za rasisticky motivovanou vraždu čtyř černošských obyvatel v jihoafrické Severozápadní provincii. Mezi jeho oběťmi je tříměsíční dítě a desetiletý chlapec. Odsouzený se k činu přiznal, jeho právníci se ale chtějí proti rozsudku odvolat. Informovaly o tom agentura Reuters a server BBC s odvoláním na jihoafrická média.

Vražda se odehrála letos v lednu, když Nel začal střílet na černošské obyvatele ve vesnické oblasti na severozápadě JAR. Zabil čtyři lidi - ženu s tříměsíčním synem na zádech, pětatřicetiletého muže a desetiletého chlapce. Jeho střelba si vyžádala také osm zraněných. Podle svědků incidentu, Nel při střelbě vykřikoval rasistické nadávky.

Nelův obhájce uvedl, že jeho klienta donutila ke střelbě zlost z několika vražd bílých farmářů černochy ve venkovských oblastech JAR a obával se, že jeho rodinu stihne stejný osud. Soudce uvedl, že rasismus nebude tolerován.

Podle BBC Nel při vynesení rozsudku neprojevil žádné emoce. Policejní mluvčí Lesego Metsi uvedl, že soudce, který rozsudek vynesl, i žalobce jsou pod policejní ochranou, protože dostali asi 50 telefonátů, při kterých jim bílí Jihoafričané vyhrožovali smrtí.

Přečteno: 1626x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo