romea - logo
18. října 2019 (pátek)
svátek má Lukáš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mladý Jihoafričan odsouzen na 169 let za rasistické vraždy

Johannesburg , 23.11.2008 15:40, (ROMEA)

Devatenáctiletý bílý Jihoafričan Johan Nel byl dnes v JAR odsouzen ke 169 letům vězení za rasisticky motivovanou vraždu čtyř černošských obyvatel v jihoafrické Severozápadní provincii. Mezi jeho oběťmi je tříměsíční dítě a desetiletý chlapec. Odsouzený se k činu přiznal, jeho právníci se ale chtějí proti rozsudku odvolat. Informovaly o tom agentura Reuters a server BBC s odvoláním na jihoafrická média.

Vražda se odehrála letos v lednu, když Nel začal střílet na černošské obyvatele ve vesnické oblasti na severozápadě JAR. Zabil čtyři lidi - ženu s tříměsíčním synem na zádech, pětatřicetiletého muže a desetiletého chlapce. Jeho střelba si vyžádala také osm zraněných. Podle svědků incidentu, Nel při střelbě vykřikoval rasistické nadávky.

Nelův obhájce uvedl, že jeho klienta donutila ke střelbě zlost z několika vražd bílých farmářů černochy ve venkovských oblastech JAR a obával se, že jeho rodinu stihne stejný osud. Soudce uvedl, že rasismus nebude tolerován.

Podle BBC Nel při vynesení rozsudku neprojevil žádné emoce. Policejní mluvčí Lesego Metsi uvedl, že soudce, který rozsudek vynesl, i žalobce jsou pod policejní ochranou, protože dostali asi 50 telefonátů, při kterých jim bílí Jihoafričané vyhrožovali smrtí.

Přečteno: 1625x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo