romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mladý Rom po útoku neonacistů ochrnul a musel se znovu učit mluvit

Ostrava, 20.10.2009 13:58, (ROMEA)

Druhým dnem dnes pokračovalo soudní řízeni u krajského soudu v Ostravě, před nimž osm příznivců neonacismu čelí obžalobě z těžkého ublížení na zdraví. Před soudem stanuli Karel Takáč, Michal Šebela, Libor Maceček Martin Šebest, Josef Navrátil, Milan Kasl, Vlastislav Burda a osmý obžalovaný, který je mladistvý a jeho jméno nelze zveřejnit. Soudkyně Lenka Čechová proto rozhodla, ze soudní řízeni je neveřejné.

Zatímco včera soud vyslýchal obžalované, dnes vypovídal postižený sedmnáctiletý mladík Jaroslav Horváth. A po něm jeho kamarád Petr Sivák, kterému se podařilo z místa činu utéct. Jak uvedl Jaroslav Horváth pro Romea.cz, křičeli na něj útočnici před napadením: "Toho negra musíme zbít." Petr Sivák pak dodal, že těsně před tím, než útočnici u nich zastavili v automobilech stáli klidně na chodníků: "Nedělali jsme nic, co by mohlo kohokoli vyprovokovat k útoku."

NEPŘEHLÉDNĚTE
Pokus o pogrom na Romech v Havířově, obžalovaní vinu odmítají

Podle jednoho z přímých svědků, který si nepřeje být jmenován, se přepadení odehrálo tak, jak to server Romea.cz již dříve zjistil a popsal: "Viděl jsem tři vozy, jak zablokovaly celou ulici, vyskočilo z nich několik lidí, kteří začali pronásledovat dva Romy. Po útoku rychle nasedli do aut a odjeli. Vypadalo to jako organizovaná akce. Běžel jsem napadeným hned na pomoc. Horváth nemohl popadnout dech, nemohl se pořádně hýbat a byl naprosto zmatený - nevzpomněl si ani na to, jak se jmenuje. Zavolal jsem sanitku a policii."

Sedmnáctiletý Horváth utrpěl vážné poranění mozku. "Znovu jsem se učil mluvit," svěřil se dnes ČTK. Dnes poprvé od incidentu se potkal tváří v tvář s lidmi, kteří jej napadli.

Na okolnosti incidentu si moc nepamatuje. Nepoznal tvář ani jednoho útočníka. "Všichni měli na hlavách kukly," řekl s tím, že krátce po útoku nebyl schopen chodit. "Nemohl jsem se postavit. Ani mluvit. Měsíc jsem vůbec nemluvil. Pak jsem se pomalu začal znovu učit. Navíc jsem částečně ochrnul na jednu ruku," popsal následky útoku mladík.

Útok se odehrál na rohu ulic Jarošova a Smetanova. Podle zjištění serveru Romea.cz, bydlela v nejbližším domě rodina, která celý útok viděla. Ta se však odstěhovala, protože jim někdo vyhrožoval, že nesmějí jít k soudu svědčit, jinak to odnesou.

Podle otce poškozeného, taktéž Jaroslava Horvátha byl jeho syn po přepadení několik dni v komatu: "Když se probral, byl ochrnutý na pravou stranu, nemohl hýbat rukou a hlavou, nemohl mluvit. Podstoupil dlouhodobou rehabilitaci, během niž cvičil a učil se znovu mluvit, ale dodnes rukou nemůže poradně hýbat a při řeči zadrhavá. V tomto stavu nemůže pokračovat ve studiu."


Nápis na zdi v Havířove na Dlouhé třídě je výmluvný

Pro policii obžalovaní nejsou neznámé osoby. Podle informací ČTK jde o agresivní fotbalové chuligány nebo neonacisty. Údajně patří ke skupině Thugs Havířov, což je jeden z největších fanklubů Baníku Ostrava. Jeden z obžalovaných je navíc aktivní člen neonacistického Národního odporu.

Poškozeného zastupuje Mgr. Roman Krakovka, advokát Advokátní kanceláře Miketa a partneři, s finanční podporou ROMEA, o.s. Soudní řízení bude pokračovat 7. prosince 2009.

KAM DÁL?
Pokus o pogrom na Romech v Havířově, obžalovaní vinu odmítají

Přečteno: 2229x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo