romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

MMR chce bojovat proti lichvářům úrokovým stropem 20%

Praha, 3.4.2009 0:54, (ROMEA)

Ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda (KDU-ČSL) chce prosadit maximální dvacetiprocentní strop pro úroky, které dlužníkům účtují věřitelé. Informovala o tom dnes televize Nova.

"Praxi změníte jenom tehdy, když se dohodneme, že se bude soudit lichva od 20 procent nahoru," řekl televizi Svoboda.
Případná hranice úroků okolo 20 procent by podle Novy zaskočila některé banky či nebankovní společnosti. "Tyto společnosti se musí začít jinak chovat. Ať půjčují peníze za přijatelný úrok," uvedl ministr.

Ministerstvo pro místní rozvoj chce změny prosadit co nejdříve. Protože je ale vláda v demisi a schvalování zákona by se mohlo protáhnout, osloví prý Svoboda ministerstvo spravedlnosti, aby podmínky půjček určil Nejvyšší soud, uvedla Nova.

K boji proti lichvě vládu letos v únoru vyzvala také sociální demokracie. Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka tehdy uvedl, že pokud kabinet v březnu nepředloží zákonná opatření proti lichvě a lichvářům, je ČSSD připravena předložit sněmovně vlastní návrhy. Chce jimi zlepšit postavení klientů a posílit státní dohled nad půjčováním peněz, zejména od nebankovních firem, které nepodléhají dozoru České národní banky.

Rovněž Ministerstvo vnitra navrhuje celou řadu legislativních úprav v souvislosti se zadlužováním nejchudších obyvatel. Stejně jako MMR stanovit strop pro celkovou výši zaplacených úroků a souvisejících plateb, ale i například zavést systém bezplatné právní pomoci, znemožnit využívání institutu přikázání pohledávky ve vztahu k tzv. nezabavitelnému příjmu nebo rozšířit specializovaný správní dozor ČNB i nad nebankovní finanční instituce poskytující finanční půjčky.

KAM DÁL?
Langer v médiích podporuje Řápkovou v exekucích sociálních dávek, jeho analýza je označuje za nežádoucí

Přečteno: 904x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, LichvaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo