romea - logo
16. října 2021 (sobota)
svátek má Havel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Módní návrhářka Erika Varga se snaží romskou módou odbourávat negativní stereotypy

Budapešť, 2.4.2012 15:26, (ROMEA)

V Budapešti působí módní návrhářka Erika Varga, jejímž hlavním cílem je nejen udržet pomocí romské módy romské tradice, ale i jejím prostřednictvím odbourat negativní stereotypy vůči Romům. Varga vede vlastní dílnu a prodejnu Romani Design a koncem března letošního roku získala za svou návrhářskou práci ocenění Glamour Woman of the Year.

Varga se v rámci své značky snaží reinterpretovat tradiční romské motivy a materiály a transformovat je do moderních forem. Hlavní důraz klade nejen na tradice a modernitu, ale i na funkčnost a okázalost modelů. Používá například tradiční vzory a barvy, ale i unikátní techniky šití a zdobení oděvů. Důležitá je ruční práce. Postupně se Varga začala věnovat také klenotnictví a začala vyrábět šperky a další produkty např. panenky. Sortiment se tedy značně rozšířil. „Kromě šatů vyrábíme a prodáváme také doplňky a šperky, ale například také dětské panenky oblečené v tradičních romských vzorech,“ ukazuje sortiment ve své prodejně Varga.

Dílnu a prodejnu začala Varga provozovat v roce 2009 a od roku 2011 fungují z vlastního rozpočtu. V současné chvíli zaměstnává pět lidí a spouští prodej na internetu. Cílem je vybudovat síť prodejen po celém Maďarsku.

Módní návrhářka prostřednictvím módy usiluje nejen o udržení romských tradic a identity, avšak také o představení a přiblížení romské kultury majoritní části společnosti. Důležitou roli hrají i módní přehlídky, které umožňují prezentaci modelů i kultury. I v dalších směrech Varga prezentuje romskou kulturu. Například se účastnila jednoho ročníku integračního projektu zaměřeného na děti základních škol Romský mentor či působila jako editorka časopisu pro děti a mládež.

ih, Glamouronline.hu, Novinky.cz
Přečteno: 1233x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo