romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Monika Šimůnková odsoudila útok v Břeclavi: Jde o čin jednotlivců, ne všech Romů

Praha/Břeclav, 17.4.2012 20:08, (ROMEA)
ilustrační foto

Zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková rázně odsoudila útok na patnáctiletého chlapce v Břeclavi a zároveň dodala, že vinu za tento čin nelze přenášet na všechny Romy v ČR. Uvedla to v rozhovoru pro server iDNES.cz.

"Nejprve bych chtěla velmi rázně a jednoznačně odsoudit samotný nebývale tvrdý útok. Je bezesporu zřejmé, že šlo o těžký kriminální čin, jehož pachatelé musí být co nejdříve dopadeni a potrestáni. To je teď především věcí policie. Současně vyslovuji maximální podporu napadenému Petrovi i celé jeho rodině," uvedl av rozhovporu Monika Šimůnková.

Jak již dříve informoval server Romea.cz brutální útok odsoudila celá řada Romů, kteří pro pachatel požadují tvrdé tresty. "Tento skutek nelze než odsoudit a to bez ohledu zda to byli Romové či nikoliv. Je to prostě hrozné. Pachatelé musí být dopadení a tvrdě potrestáni. Je mi upřímně líto onoho mladíka. Doufám, že jeho zdravotní stav se stabilizuje a nebude se nadále zhoršovat," uvedl pro server Romea.cz například člen Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny Jan Balog.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Romové nekompromisně odsuzují brutální útok v Břeclavi. Žádají tvrdý trest pro pachatele

Zmocněnkyně se společně s Agenturou pro sociální začleňování maximálně bude snažit přispět k tomu, aby se lidé v Břeclavi necítili ohrožení a věděli, že město právě i ve spolupráci s agenturou přijme opatření, která do budoucna zajistí, že se podobné útoky ve městě nebudou opakovat.

"Ředitel agentury je dlouhodobě v pravidelném kontaktu se starostou Břeclavi. I proto jsme dnes s panem starostou telefonovali a domluvili jsme se, že se ve středu osobně zúčastníme jednání břeclavského zastupitelstva, které se bude aktuální situaci ve městě věnovat. Zároveň si myslím, že je třeba mírnit hlasy těch, kteří by chtěli tento útok přenášet na celou skupinu Romů v Břeclavi nebo v celé republice. Takové návrhy je třeba odmítnout a zabránit opakování toho, co se dělo v létě na Šluknovsku," dodala k situaci v Břeclavi Šimůnková v rozhovoru pro server iDNES.cz.

O narůstající nevraživosti vůči všem Romům svědčí již ohlášený pochod, který se v neděli zřejmě uskuteční v Břeclavi. Demonstraci nazvali organizátoři jako "Pochod za Peťu a naši bezpečnost". Z avizované podpory zraněného chlapce a požadavku na vyšší bezpečnost by se ale mohl stát protiromský protest.

Podle Šimůnkové může aktuálně situaci zklidnit především účinná práce policie a co nejrychlejší dopadení pachatelů. Agentura podle ní působí spíše v dlouhodobějším horizontu. Šimůnková zároveň varovala, aby demonstrace nebylo zneužito extremisty k vyvolávání a šíření nenávistných projevů.

"Nepřekvapí mě, pokud se na místě brzy budou chtít zviditelnit neonacisté, či jiní radikálové. Tomu se musíme pokusit předejít a spolu s veřejností hledat opatření nejen na zajištění bezpečnosti, ale také dobrého soužití ve městě," uvedla zmocněnkyně pro lidská práva.

Šimůnková n azávěr rozhovoru opět zdůraznila, že za tento čin několika jednotlivců nelze odsoudit celou romskou komunitu. "Pokud to bude vědomí, že šlo o individuální exces několika jednotlivců a nikoli to, že šlo o záležitost, která je přirozená všem Romům v našem okolí, nemělo by k výraznému zhoršení vztahů mezi Romy a veřejností dojít. Články v médiích a komentáře čtenářů pod nimi však ve mně prozatím vzbuzují obavy z opačného vyznění, jež může přispět jen k dalšímu zhoršení již tak vyostřeného soužití majority a romské menšiny v naší republice. Pevně doufám v to, že tomu dokážeme zabránit," uvedla na závěr zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Chlapce napadla trojice mužů, podle jeho slov tmavé pleti. Prý jej jeden z nich požádal o cigaretu. Když řekl, že nemá, muži jej brutálně zbili. Útok se stal před 21:00 v centru města. Hoch zatelefonoval matce, která jej odvezla do nemocnice.

Napadený tam musel být neprodleně operován. Jeho matka později médiím řekla, že útočníkům nešlo o peníze, protože synovi nic nevzali, ale chtěli si údajně jen vybít zlost.

"Na případu pracujeme kvůli podezření ze spáchání těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Hocha jsme již vyslechli. Událost nám popsal," uvedla mluvčí policie Kamila Haraštová.

Kriminalisté žádají svědky, kteří se v neděli mezi 20:00 až 21:00 pohybovali ulicí Jana Palacha a všimli si čehokoli podezřelého, aby hned kontaktovali krizovou linku 158.

Napadenému chlapci a jeho rodině chtějí pomoci i Romové z Celostátní asociace Romů České republiky (CARČR) a hodlají iniciovat celostátní sbírku na podporu zraněného patnáctiletého chlapce.

KAM DÁL?
Romové iniciují celostátní sbírku pro napadeného chlapce z Břeclavi
Romové nekompromisně odsuzují brutální útok v Břeclavi. Žádají tvrdý trest pro pachatele
V Břeclavi napadla trojice útočníka mladíka, který přišel o ledvinu. Prý šlo o Romy

ryz, iDNES.cz
Přečteno: 2117x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Násilí, NapadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo