romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Morava se vzpamatovává z povodní, postiženi jsou i Romové ze Žiliny u Nového Jičína

Nový Jičín, 26.6.2009 23:20, (ROMEA)

Morava se vzpamatovává po ničivých povodních, které ji v minulých dnech zasáhly. V Žilině u Nového Jičína se v těžké situaci nachází i 6 romských rodin. Dva dny Romové strávili v místní škole, dnes byli ze školy vystěhovány. Serveru Romea.cz to oznámila Kateřina Švidrnochová ze Společenství Romů na Moravě.

VIDEO
Zaplavené romské rodiny v Žilině u Nového Jičína

"Celé odpoledne jsem přijímala zoufalé telefonáty Veroniky Kačové ze Žiliny u Nového Jičína, jedné z nejvíce postižených oblastí současných povodní," uvedla pro server Romea.cz Švidrnochová. V místní škole bylo po dva dny umístěno asi 70 Romů. Nejvíce postiženým bylo nabídnuto náhradní ubytování. Ostatní se vrátili do svých původních obydlí, někteří i na vlastní riziko.

"Dle mě přístupných informací byly do středečního večera ubytovány ve škole i další "bílé" rodiny, které byly v průběhu odpoledne přestěhovány do bytů," dodala Švidrnochová, podle které vzniká mezi romskými rodinami panika, že jsou vůči bílým obyvatelům diskriminováni.

"Dle mého názoru obec i státní orgány dělají co můžou, přesto je důležité, aby někdo přímo na místě Romy uklidnil a dohlédl na legální průběh alespoň částečného vyřešení této katastrofické situace," řekla serveru Romea.cz Kateřina Švidrnochová.

Místní Romové utrpěli traumatizující zážitek stejně jako ostatní postižení. S hrůzou vzpomínají na záchranu životů vlastních, svých dětí a blízkých. „Špatně se mi o tom hovoří, když máte početnou rodinu a nevíte koho dříve zachránit. Beton odletěl jako kdyby jste hodil sirkou,“ uvedla pro server Romea.cz Naděžda Kačová. „Do svého bytu se nemohu vrátit, musím počkat na písemné vyjádření statika. Obávám se sesuvu půdy a tím i narušení nemovitosti,“ podotkla. Nyní bydlí s manželem a deseti dětmi v náhradním ubytování.

Na nečinnost hasičů a policie si stěžuje Pavel Spáčil. „Na pomoc nám hasiči ani policajti nepřijeli, volali jsme jim a řekli nám, že se musíme postarat o sebe sami. Někteří utekli ještě když byla voda po kolena. Pak ale voda stoupla a už se nedalo projít dveřmi. Pomohl nám až Milan Kotlár a dva češi. Já jsem jim podával děti," sdělil pro server Romea.cz Spáčil. Obdobnou zkušenost s neochotou hasičů popisuje i další Romka.

Naopak nejvíce postižený Milan Kotlár s rodinou, jež má kompletně zničený byt, chválí pomoc jak hasičů, tak i policie. Děkoval za pomoc bytovému i sociálnímu odboru města Nový Jičín. „Najednou vybouchla voda, já měl až po pás vodu v baráku. Děti stačily vyběhnout na schodiště v mezipatře. Já, manželka a ještě dvě děti jsme zůstali v bytě. Tím návalem vody nešly otevřít vchodové dveře, byli jsme prakticky uvězněni. U domu byla voda skoro u parapetu. Říkal jsem si, že stačím hodit manželku a děcka ven. Otevřením okna se navalila vlna vody, já hodil manželku z okna a podal děti, všichni vyběhli na silnici, kde se voda nedržela.“ Popisuje Kotlár. Pak pomáhal s vynášením dětí a sousedů.

Postižení se nejvíce obávají dalších dešťů a tím nebezpečí růstu hladiny řeky Jičínky.

Krizový štáb města Ostravy zřídil krizovou linku 950 730 730, na kterou mohou volat všichni s pochybnostmi o svých blízkých či známých nebo v souvislosti s otázkami na aktuální situaci v zatopených oblastech. Pokud by lidé potřebovali další informace k hygienické situaci, tedy například i k zásobování pitnou vodou, mohou se rovněž obracet na Krajskou hygienickou stanici na telefonní číslo 556 770 383.

Přispět postiženým povodněmi mohou lidé na bankovní účet 72027202/0300, který zřídila nadace Člověk v tísni, či zasláním dárcovské SMS ve tvaru "DMS POVODNE09" na číslo 87777.

ADRA využije možnosti svých pohotovostních skladů ve Frýdku- Místku a Praze a poskytne dobrovolníkům materiální vybavení potřebné při vyklízení naplaveného bahna a zničeného vybavení v domech. Postup prací bude koordinován se složkami měst a obcí, dle vypracovaných havarijních plánů. ADRA poskytne v první fázi ze speciálního projektu finanční podpory ADRA ÚL určeného pro mimořádné události 100 000 korun.

Zhruba 50 vojáků začalo v pátek pracovat v novojičínských městských částech Žilina a Bludovice. Postavili pontonový most, protože rozvodněné toky totiž strhaly mosty a k poničeným nemovitostem je třeba dostat potřebnou techniku. ČTK to v pátek řekl mluvčí novojičínské radnice Josef Gabzdyl. Armáda je na pomoc postiženým oblastem schopna vyčlenit až tisícovku vojáků.

V Novém Jičíně bylo podle prvních odhadů středeční záplavou těžce poškozeno zhruba 450 nemovitostí. Nejvíce je jich v městských částech Žilina, kde problémy způsobila říčka Jičínka a také v Bludovicích, tam největší škody napáchala říčka Zrzávka.

Město chystá zřízení povodňového konta. Už nyní se ale ozývají desítky firem a občanů, kteří chtějí pomoci postiženým lidem. "Děkuji za projevy soudržnosti, nyní je důležité zvládnout největší škody a pomoci lidem, přičemž u některých se možná projeví posttraumatický šok," uvedl starosta města Ivan Týle.

Přečteno: 1785x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, PovodněHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo