romea - logo
27. ledna 2021 (středa)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mostecká ČSSD rozehrává nebezpečnou hru s nenávistí vůči menšinám

Most, 14.9.2010 15:21, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Mostecká ČSSD na svých předvolebních billboardech v Mostě uveřejnila heslo "Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla!" Pod kampaní je podepsaný Karel Novotný, který vede místní ČSSD do komunálních voleb. Kampaní se chce údajně postavit chybám sociálního systému - píše ve svém článku Ondřej Černý z ústecké redakce MF DNES.

Podle představitelů romských organizací a institucí zabývajících se integrací či lidskými právy jde o rozehrávání nebezpečné hry s nenávistí vůči menšinám. "Politici tímto emocionálním a proti menšinám zaměřeným tažením zhoršují společenskou atmosféru a legitimizují krajně pravicové strany a myšlenky. Bohužel mě to ale nepřekvapuje," řekl pro MF DNES František Kostlán z romské organizace ROMEA. Pro server Romea.cz připomněl, že například ČSSD v Praze 5 přišla s předvolebním heslem Pryč s narkomany, bezdomovci a hernami, a s předvolebním programem na způsob neonacistické Dělnické strany. "Problémem je, že takový populismus pěstují všechny demokratické strany, bez rozdílu. Například starosta ODS z Krupky chce po volbách spolupracovat s Vandasovci (DSSS), za Věci veřejné zase kandiduje nedávný člen extremistické Národní strany a její Národní gardy. Politici tím zadělávají na obrovský průšvih, posun k extremizaci společnosti vede vždy ke zvýšení násilí," uvedl Kostlán.


Karel Novotný, kandidát na primátora Mostu
Zdroj: ČSSD Most

"Politici hrají na protiromskou kartu, protože vědí, že jim to u části voličů přinese politické body. Naučili se těchto nálad ve společnosti využívat ve svých kampaních, které pak stylem a rétorikou připomínají lacinou nacionalistickou strunu NSDAP (Národně socialistická německá dělnická strana, pozn. red.)," reagoval podle MF DNES Miroslav Brož z Poradny pro občanství a lidská práva.

"Vím, že je to na hraně. Sociální systém je ale bohužel nastavený tak, že jsou lidé naštvaní, protože vidí, jak platí na poště nájmy a kolik si před nimi vybírá rodina žijící ze sociálních dávek," hájí pro MF DNES svou kampaň Novotný, který tvrdí, že jde o nadsázku a ironii a kontroverzní billboardy jsou jen využitím emocí lidí v kampani.

Martin Šimáček, ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování, vidí problém kampaně i v tom, že jsou v Mostě rozběhnuté integrační aktivity, které mají sloužit jako vzor i v dalších městech. V romském sídlišti Chanov se například pracuje na otevření pobočky střední školy, na nových nízkoprahových centrech pro mládež, připravují se romští asistenti do škol, nebo je přijato usnesení, že na veřejných zakázkách se mají podílet firmy, které zaměstnávají alespoň deset procent lidí z vyloučených lokalit.

"Taková kampaň je skandální nejen obsahem, ale zároveň popírá veškeré integrační aktivity, které se tu dějí," reagoval na kampaň mostecké ČSSD Šimáček.

Statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka se ke kampani místní organizace ČSSD v Mostě staví nerozhodně. Požádá sice mosteckého lídra ČSSD Karla Novotného, aby heslo stáhl. V rozhovoru pro MF Dnes se však tohoto hesla zastával.

Krajský předseda ČSSD Petr Benda řekl, že do kampaně místním sdružením nezasahuje, a pokud něco takového použili, musí vědět proč.

Josef Tancoš, poslanec sociální demokracie za Ústecký kraj, který je rovněž místopředsedou mostecké buňky, se nedomnívá, že by předvolební heslo, které jeho strana použila, bylo diskriminující či urážlivé.

"Chci, aby se o nadhozeném tématu více přemýšlelo a nezavíralo před ním oči," domnívá se. Podotkl, že volební štáb ČSSD si nechal zpracovat analýzy, v nichž monitoroval, jaké problémy lidem vadí. "Proto se reagovalo mottem, jakým se reagovalo," nechal se slyšet poslanec.

Na Sobotkův požadavek na stažení billboardu z kampaně reagoval Karel Novotný slovy, že o tom bude zítra jednat místní organizace ČSSD v Mostě. "Nechám o případném stažení hlasovat. Jsme demokratickou stranou, pakliže výbor rozhodne o tom, že by se měly plakáty odstranit, sundáme je do několika dnů," sdělil.

Tancoš na otázku, jestli bude hlasovat pro stažení billboardů, přímo neodpověděl. "Budu reagovat na vývoj v místní organizaci a podle ní se rozhodnu," uzavřel prozatím záležitost.

Předseda mostecké organizace Lubomír Holý ČTK řekl, že on osobně bude hlasovat pro to, aby billboard na svém místě i nadále zůstal. Uvedl, že v žádném případě neútočí na Romy nebo nějakou národnostní menšinu. "Jestli si to tak někdo vykládá, je to jeho výklad," prohlásil.

Podle něho mostečtí sociální demokraté pouze chtějí, aby všichni měli stejné podmínky. Za jednu z věcí, která je prý k sloganu přiměla, bylo loňské snížení nájmů pro obyvatele Chanova. Letos v létě mostecká radnice snížení zrušila, protože místo očekávaného snížení dluhů na nájemném začala jejich výše růst ještě rychleji.

FOTO: Ondřej Černý, MF DNES

KAM DÁL?
Sobotka nejdříve xenofobní heslo hájil, nyní požaduje jeho stažení
 

ČTK, ryz, Ondřej Černý, MF DNES, iDNES.cz,
Přečteno: 2073x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, VolbyHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo