romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

MPSV zpřísnilo podmínky pro práci cizinců ze zemí mimo EU

Praha, 9.2.2012 21:38, (ROMEA)

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) kvůli vysoké nezaměstnanosti zpřísnilo podmínky pro zaměstnávání cizinců pocházejících ze zemí mimo Evropskou unii. Vydalo krajským pobočkám Úřadu práce pokyn, aby jim od července mimo jiné nevydávaly nová povolení k zaměstnání na volná pracovní místa určená pro lidi s nižší kvalifikací, než je ukončené středoškolské vzdělání s maturitou. Informovala o tom mluvčí MPSV Viktorie Plívová.

Z výše uvedeného pokynu lze dostat výjimku. Tu by ovšem musel udělit ředitel odboru koncepcí trhu práce ministerstva, a to na základě podrobně odůvodněné písemné žádosti ředitele krajské pobočky Úřadu práce.

Zpřísní se také podmínky pro cizince, kteří již povolení mají. Úřad jim ho prodlouží pouze tehdy, pokud nebude možné obsadit místo evidovaným uchazečem o zaměstnání, a to na dobu maximálně šesti měsíců.

Úřad by měl také vyžadovat u cizinců nostrifikaci dokladů odborné způsobilosti pro výkon zaměstnání a neprodlužovat dobu platnosti povolení k zaměstnání vydaných cizincům, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce u firem na základě dohod uzavřených před 1. lednem 2012.

Cizinců pocházejících ze zemí EU se pokyn netýká, protože v rámci společného pracovního trhu povolení nepotřebují.

Podobný pokyn vydalo ministerstvo již počátkem roku 2010. Na přelomu března a února tehdy vydalo úřadům práce směrnici, v níž jim, aby vydávaly povolení k zaměstnání pro cizince se zvýšenou obezřetností. I tehdy byla důvodem vysoká nezaměstnanost.

V lednu 2012 dosahovala v České republice míra nezaměstnanosti 9,1 procenta. Oproti prosinci se zvýšila o 0,5 procentního bodu. Na Úřadu práce bylo registrovaných 534.089 lidí. Podle posledních zveřejněných údajů pracovalo v ČR na konci minulého roku 217.862 cizích státních příslušníků.

Přečteno: 489x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, CizinciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo