romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Muži z Kroměřížska u soudu odmítli vinu za propagaci nacismu na Facebooku

Kroměřížsko, 1.12.2011 16:43, (ROMEA)

Okresní soud v Kroměříži začal dnes projednávat případ pětice mužů, kteří podle obžaloby na internetové sociální síti Facebook propagovali nacismus. Prostřednictvím svých profilů údajně zveřejňovali videa s nacistickými symboly a hudební videoklipy s neonacistickou tematikou. Podle státního zástupce Roberta Hanuše se jednalo o hudbu s rasistickým podtextem, která nabádá k nenávisti vůči lidem neárijských ras. Obžalovaní, jimž hrozí tři až deset let vězení, vinu odmítli.

Před soudem stanuli dva Kroměřížané, šestadvacetiletý Tomáš Čermák a o dva roky starší Antonín Pohanka, dvacetiletí Jan Chudárek a Tomáš Pospíšilík, oba z Holešova, a devatenáctiletý Antonín Cápek z Chropyně na Kroměřížsku. Trestné činnosti se údajně dopouštěli od února do listopadu loňského roku. Podle Hanuše se ve zveřejněných video ukázkách objevují i pozdravy a symboly Hitlerovy Třetí říše. Cápek prý navíc na internet vyvěsil fotografie a informace o hudební skupině propagující nacismus a zval na její koncert.

Muži se údajně navzájem znali a přes internet spolu komunikovali. Policisté u nich při domovních prohlídkách zajistili počítače, z nichž muži videa zveřejňovali. U Pohanky a Pospíšilíka navíc nalezli i ilegální software. Kriminalisté všechny podezřelé obvinili ze založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Dva, u kterých nalezli zmíněný software, navíc také z porušování autorských práv.

Všichni obžalovaní dnes vinu popřeli. Tvrdili, že textům zveřejněných zahraničních hudebních skupin nerozuměli a české a slovenské kapely prý poslouchali kvůli hudbě samotné, nikoliv kvůli textu. „O ten jsem se moc nezajímal," tvrdil Pohanka. „Bral jsem to jako rockovou hudbu, která se mi líbila," řekl Chudárek. „Líbí se mi tvrdá rocková hudba. Našel jsem to na YouTube, přišlo mi to zajímavé," dodal Čermák. Podle Pospíšilíka zase zveřejněné kapely zpívaly 'jen o zábavě a proti policii'.

Všech pět obžalovaných dnes přiznalo, že se účastnili akcí pravicových radikálů. U Pohanky našli policisté 60 samolepek dvou nacionalistických organizací a v jeho počítači také obrázek, kde nad klečícím Židem stojí německý voják s puškou a bajonetem a nad nimi ční nápis 'Arbeit macht frei'. Pospíšilík, který byl stejně jako Čermák již v minulosti za podobné jednání trestán, zase na jedné fotografii pravděpodobně hajluje a na tričku má hákový kříž.

Hlavní líčení bude pokračovat 2. února. „Budou se přehrávat videoklipy zveřejněné na Facebooku, budeme zřejmě ukazovat i sdílené fotografie. Považuji za nutné vyhotovit i překlady zahraničních textů, neboť jejich přesný obsah tady není znám nikomu, a u slovenských a českých interpretů vytisknout texty, které jsou dostupné normálně na internetu," řekl předseda senátu Karel Rašín. K tomu soud zřejmě zadá znalecký posudek odborníkovi na extremismus, jenž by měl posoudit zveřejněné symboly.

KAM DÁL?
Muži z Kroměřížska jdou k soudu za propagaci nacismu na Facebooku
 

Přečteno: 1651x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo