romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mystérium jménem Čunek

Česká republika, 7.4.2008 14:39, (Týden)

Novináři z Prahy za provinčními politiky málokdy vyjíždějí s pochvalou. A aby se žurnalista vydal z „Václaváku“ až někam pod Radhošť, do Valašského království, to už tam na konci světa musí řádit pořádný regionální gauner. A Jiří Čunek měl tenkrát na podzim roku 2006 skutečně pověst mimořádně tupého lokálního šíbra. Do Vsetína jsem proto vyjel notně nabroušen. Co je to za partyzána, který vykázal Romy postrkem na hranice města? Pak jsem si vzpomněl na monografii etnografa Iva Stolaříka o beskydských horalech. No jo, vždyť oni tam v těch Karpatech ještě před válkou pořádně neznali ani význam komína a v „kurlocích“ si vařili bramboračku na otevřeném ohništi. A ty jejich pohanské zvyky, právo první noci s každou nevěstou pro obecního fojta, a ta kořalka, kterou se už po generace otupují... Tak nějak jsem si předem omlouval neobvyklé moresy vsetínského starosty.

Pak se otevřely dveře starostenské pracovny. „Vidíte tu loď?“ pochlubil se Čunek místo zdvořilostního seznamování s pražským vetřelcem. Kanceláři vévodil mořský koráb z časů Kryštofa Kolumba pečlivě vyskládaný z drobných dřívek. „Dar vsetínských bezdomovců za to, že jsem jim zařídil charitní ubytovnu,“ děl Čunek. Následovala prohlídka všemožných darů od vděčných valašských poddaných. „Máme nejvíce občanských sdružení na počet obyvatel v republice,“ bil se v prsa.

Za chvíli už jsem seděl v jeho automobilu a naslouchal výpisům z účtů přísně vedené rodiny, v níž si prý ani fojtovy dcery nedovolí říct o kapesné. U plechových kontejnerů jsem byl svědkem obdivného plácání zdejších Romů včetně romské sociální koordinátorky (původně do Vsetína přijela, aby Čunkovi vynadala, ale záhy si ho zamilovala). Pochvalám jsem později naslouchal všude „na Vsetíně“: ve zdravotním středisku, v bufetu na náměstí, na nádraží...

Něco tu nehrálo, ale pohled do mapy dokazoval, že jsem nebyl na audienci u kazašského nebo běloruského vládce. Tak kam jsem to přijel, s kým jsem mluvil? S mysteriózním kazatelem z Beskyd? S valašským Jánošíkem? S charismatickým vůdcem selského povstání? Rozum Čunkovi nevěřil ani slovo, ale duše se poddala a našeptávala, abych už ze Vsetína nikdy neodjížděl a začal strážit radnici s cepem v ruce. Kouzlo osobnosti? Ne, vždyť jeho sebechvála popuzovala a z pohotově milého úsměvu se obracel žaludek. Tak o co šlo? Nevím. Nevím. Nevím.

A neví to ani americký velvyslanec v Praze, premiér Topolánek, ministr Schwarzenberg, ani desítky dalších politických prominentů. Před schůzkou s Čunkem pronášejí na jeho adresu ostré repliky, po setkání jsou zvláštně smířliví, alespoň pro pár dalších dnů. Kdo je tedy Jiří Čunek? V internetové Wikipedii nebo v jiné encyklopedii se důvěryhodná odpověď nikdy neobjeví. Encyklopedisté možná jednou popíšou jeho činy a psychologové charakter, ale jakým kouzlem se původně nepřijatelný Čunek zázračně měnil v akceptovatelného partnera, na to asi nenajde odpověď žádný smrtelník. Snad jedině někdo mimo realitu, možná bůh nebo podobná bytost, Čunek přece není nadarmo předsedou politické strany, která s existencí někoho takového programově počítá. Jenže řadový občan, byť bytostný milovník tajemna a záhad, už bude mít s Čunkovým mystériem problém napořád. Nevyřešitelný problém.

Ivan Motýl
Přečteno: 890x
 

Kam dál:

Štítky:  

ČunekGATE, KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo