romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na "cikánské jídlo" ve školní jídelně si stěžovala jedna matka. TV Nova z toho udělala "pobouření rodičů"

Praha, 22.3.2012 17:17, (ROMEA)

Pro televizi Nova je zřejmě jakékoli romské téma dobré k získání vyšší sledovanosti. Nyní přišla na své webové stránce Tn.cz v písemné zprávě i přiloženém videu s tím, že v jedné chomutovské škole se rodiče bouří proti tomu, že školní jídelna připravila "týden romské kuchyně". To je ovšem tvrzení téměř na úrovni poplašné zprávy.

Zpráva začíná takto:

Moržot neboli králičí polévka, králičí perkelt, Holubki, Jarminakre, Prajta - zelné závitky nebo třeba kuře na paprice neboli kachňi pre šmetanka. Tak na těchto pokrmech si tento týden pochutnávají děti z jedné chomutovské školy. Kuchařky jim totiž v jídelně připravily týden romské kuchyně. "My tady tradičně děláme kuchyně národnostní menšin, sousedů i nesousedů, vysvětluje netradiční menu vedoucí školní jídelny Václava Bublová.

Po nevinném úvodu zprávy přichází "novácká bomba":

"V kuchyni už takto dětem připravili tradiční italská, mexická, řecká nebo slovenská jídla. Narazili až s romským týdnem. Pro některé rodiče je představa, že jejich dítě jí nějaké tradiční cikánské jídlo tak otřesná, že raději děti odhlásili z obědů."

V reportáži vystupují zprvu lidé, kterým se týden romské kuchyně líbí. Poté redaktorka říká:
"Jenže na severu Čech je situace kolem nepřizpůsobivých občanů tak vyhrocená, že část rodičů dobře míněná akce nadzvedla natolik, že odhlašují děti z obědů."
Pak je prostřih na ženu, která říká: "Chodí na obědy, chodí pořád, ale tenhle týden nechodí."  "A důvod?" ptá se redaktorka. Žena odpovídá: "S otazníkem".
Pak tam vystupuje muž, který říká "mně to vadí", a poté ještě jeden muž, kterému vadí název akce, nikoli to, že probíhá.

Klasický bulvární, populistický postup TV Nova:

TV Nova jednak ve své reportáži dává rovnítko mezi "nepřizpůsobivé občany" a Romy. Jednak tvrdí nepravdu: situace kolem Romů není vyhrocená v celých severních Čechách, ale jen na některých místech Šluknovska. Ale hlavně, z pobouření rodičů nad týdnem romské kuchyně se vyklubala jedna jediná žena.

Serveru Romea.cz to nepřímo potvrdila i vedoucí jídelny zmíněné školy Václava Bublová.

"Připravujeme 380 obědů denně, mezi tolika lidmi se kdykoli může najít jeden, kterému se něco nelíbí. Jak mi řekli lidi z TV Nova, jde jen o jedinou matku, která odhlásila své dítě z obědů po dobu týdne romské kuchyně. Stěžovala si prý na to, že vaříme romská jídla v době, kdy jsou na Šluknovsku v souvislosti s Romy nepokoje. Odpověděla jsem, že je mi to jedno. Tady žádné nepokoje nejsou a romská jídla zapadají do naší strategie. Pořádáme běžně týdny jídel různých národů," řekla Václava Bublová serveru Romea.cz.

Přečteno: 7165x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo