romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na internetu už jsou pozvánky na pochod neonacistů Plzní

Plzeň, 20.2.2008 18:03, (ROMEA/ČTK)

Na webových stránkách Národního odporu byla zveřejněna pozvánka na protestní pochod Plzní, který se má konat 1. března. Autor textu potvrzuje, že se protest uskuteční. V případě, že bude kasační stížnost magistrátu, který požaduje zákaz akce, zamítnuta, platí původní trasa, uvádí se v textu. Přívržence Národního odporu text důrazně vyzývá, aby od této chvíle nekomunikovali s médii. Účastníci akce nebudou podepisovat petici poukazující na "současný stav nesvobody", jak měli původně v plánu.

"Žádné urbanové maskáče, žádné lahváče a žádná komunikace s novináři," stojí v textu. Sraz účastníků je na náměstí Emila Škody, začátek mezi 14:00 až 14:30. Vítány jsou černé vlajky. "Ostatní nechte doma, použijete je jindy. Uvítáme i transparenty jednotlivých pronárodních organizací, ale pouze ty, které neodporují současným právním předpisům a ty, které nemohou dát záminku k rozpuštění akce," píše se v odkaze na původní pozvánku.

Podle Ondřeje Cakla, jenž dlouhodobě monitoruje českou pravicově extremistickou scénu, akci s největší pravděpodobností organizuje Národní odpor. Poučil se však z minula, například loňské květnové zakázané akce v Brně, a na webu už text nezveřejňuje svým jménem. "Národní odpor je spojen s nacionálním socialismem, což byl důvod, proč byla vloni akce v Brně zakázána," dodal Cakl. Proto nyní odpor postupuje tak, že text nejprve uveřejní na jiných webových stránkách a poté na svých, opatřen zkratkou nějakého jména. "Pozvánku ještě před odporem zveřejnila česká militantní teroristická organizace na stránkách white justice," dodal Cakl.

Protest budou v Plzni provázet stejná bezpečnostní opatření jako byla připravena na původním termín neonacistické akce 19. ledna, kterou dva dny před konáním zrušil primátor Pavel Rödl. Policie je připravena nasadit stovky policistů, vodní děla a další techniku. Rozsáhlá opatření přijme i radnice. V Plzni omezí dopravu, nechá z ulic odstranit auta parkující v trase pochodu. Pohotovost by měli mít také strážníci. Na radnici zasedne krizový štáb, zrušeny budou svatby.

Svolavatel protestu Václav Bureš dostal možnost akci uspořádat, protože rozhodnutí primátora napadl správní žalobou. Krajský soud v Plzni mu dal za pravdu, primátorovo rozhodnutí označil za protiprávní. Rödl podal v pátek kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně, který nyní jako jediný může pochod před jeho konáním zrušit. Podle mluvčí soudu Sylvy Dostálové se dá předpokládat, že soud kasační stížnost projedná a ve věci rozhodne ještě do 1. března.

Na stejný den nahlásila protiakci plzeňská Židovská obec a plzeňský fotograf Radovan Kodera. Centrální městský obvod je zakázal. Židovská obec napadne rozhodnutí žalobou u soudu. Ohlášení vrátil úřad k doplnění občanské iniciativě DOPE, která chtěla v blízkosti synagogy uspořádat setkání antifašistů. Ti se nejspíše přesunou do jednoho z místních klubů.

Přečteno: 1429x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo