romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na internetu už jsou pozvánky na pochod neonacistů Plzní

Plzeň, 20.2.2008 18:03, (ROMEA/ČTK)

Na webových stránkách Národního odporu byla zveřejněna pozvánka na protestní pochod Plzní, který se má konat 1. března. Autor textu potvrzuje, že se protest uskuteční. V případě, že bude kasační stížnost magistrátu, který požaduje zákaz akce, zamítnuta, platí původní trasa, uvádí se v textu. Přívržence Národního odporu text důrazně vyzývá, aby od této chvíle nekomunikovali s médii. Účastníci akce nebudou podepisovat petici poukazující na "současný stav nesvobody", jak měli původně v plánu.

"Žádné urbanové maskáče, žádné lahváče a žádná komunikace s novináři," stojí v textu. Sraz účastníků je na náměstí Emila Škody, začátek mezi 14:00 až 14:30. Vítány jsou černé vlajky. "Ostatní nechte doma, použijete je jindy. Uvítáme i transparenty jednotlivých pronárodních organizací, ale pouze ty, které neodporují současným právním předpisům a ty, které nemohou dát záminku k rozpuštění akce," píše se v odkaze na původní pozvánku.

Podle Ondřeje Cakla, jenž dlouhodobě monitoruje českou pravicově extremistickou scénu, akci s největší pravděpodobností organizuje Národní odpor. Poučil se však z minula, například loňské květnové zakázané akce v Brně, a na webu už text nezveřejňuje svým jménem. "Národní odpor je spojen s nacionálním socialismem, což byl důvod, proč byla vloni akce v Brně zakázána," dodal Cakl. Proto nyní odpor postupuje tak, že text nejprve uveřejní na jiných webových stránkách a poté na svých, opatřen zkratkou nějakého jména. "Pozvánku ještě před odporem zveřejnila česká militantní teroristická organizace na stránkách white justice," dodal Cakl.

Protest budou v Plzni provázet stejná bezpečnostní opatření jako byla připravena na původním termín neonacistické akce 19. ledna, kterou dva dny před konáním zrušil primátor Pavel Rödl. Policie je připravena nasadit stovky policistů, vodní děla a další techniku. Rozsáhlá opatření přijme i radnice. V Plzni omezí dopravu, nechá z ulic odstranit auta parkující v trase pochodu. Pohotovost by měli mít také strážníci. Na radnici zasedne krizový štáb, zrušeny budou svatby.

Svolavatel protestu Václav Bureš dostal možnost akci uspořádat, protože rozhodnutí primátora napadl správní žalobou. Krajský soud v Plzni mu dal za pravdu, primátorovo rozhodnutí označil za protiprávní. Rödl podal v pátek kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně, který nyní jako jediný může pochod před jeho konáním zrušit. Podle mluvčí soudu Sylvy Dostálové se dá předpokládat, že soud kasační stížnost projedná a ve věci rozhodne ještě do 1. března.

Na stejný den nahlásila protiakci plzeňská Židovská obec a plzeňský fotograf Radovan Kodera. Centrální městský obvod je zakázal. Židovská obec napadne rozhodnutí žalobou u soudu. Ohlášení vrátil úřad k doplnění občanské iniciativě DOPE, která chtěla v blízkosti synagogy uspořádat setkání antifašistů. Ti se nejspíše přesunou do jednoho z místních klubů.

Přečteno: 1424x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, PlzeňHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo