romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na komunálních volbách mne zajímá jediné. K čemu mi politik bude.

Praha, 13.10.2010 10:15, (ROMEA)

Ano, jsem sobec. Pokud totiž dám svůj hlas někomu z kandidátů mnoha politických stran, zajímá mne, co z toho budu mít.

Pro mnoho lidí jsou volby, jako volby. U parlamentních jde o to, která strana si zrovna bude hovět v křesle a zadlužovat i vnoučata, která ještě nemáme, u komunálních jde zase o to, kdo si namastí kapsu (v případě velkých měst, samozřejmě). Takto jsem to vlastně bral i já sám, zvláště v době, kdy jsem bydlel v Praze. Tam to totiž je vcelku jasné. Vyhraje ODS, záleží jen na tom, koho dosadí do čela radnice hlavního města. Ostatní strany se poperou o místa náměstků a jejich náměstků, či ředitele desítek sekcí úřadu, kde levice neví, co dělá pravice. A to doslovně.

Nyní žiju na malém městě, spíše městečku. O složení místního zastupitelstva jsem toho moc nevěděl, snad jen to, že starostkou je členka KDU-ČSL, její zástupce sociální demokrat. Další informace mi dodává soused, který je komunista a tak se mi čas od času doma objeví leták KSČM, kterým bych sice maximálně zapaloval kamna, kdybych nějaká měl, nicméně když nastává krize v mé vylučovací soustavě, je tento leták spolehlivým způsobem, jak krizi vyřešit.

Letošní volby jsou ale o něčem jiném. V „mém“ městě se objevila řada lidí, kteří se chtějí dostat na radnici a cosi tady měnit. Pravda je, že se ve většině případů jedná o „náplavy“. Jsou to tedy lidé, kteří se sem nastěhovali s větších měst, aby tu našli vytoužený klid a mír. Ostatně, i já sám jsem se z tohoto důvodu stěhoval.

Tyto „náplavy“ se začaly předhánět v tom, co všechno pro město udělají. Programy obšlehnuté jeden od druhého, s drobnými úpravami. Nabízejí však nové, neokoukané tváře, navíc daleko mladší než jsou ty, které momentálně na radnici jsou, čímž se omlouvám panu učiteli, který je mladší než já, proto rozhodně není starý.

Jedna podobná akce mne potkala v místní hospodě, kde jsem zrovna byl se sousedem poklábosit. Hospoda pěkná, útulná… byl jsem tam prvně. Nealkoholický točený Budvar tomu všemu nasadil korunu, hned jsem si krčmu zamiloval. Když jsem si chtěl zahřešit a objednal si klobásu, polila mne studená sprcha. Klobásu jsem totiž mohl dostat jenom tehdy, pokud si jí vezmu darem od místních kandidátů jedné politické strany. Odolával jsem odolával, až si k nám nakonec přišla přisednout kandidátka, která je zároveň lídrem místní buňky oné politické strany.

Ta hnedka spustila cosi o tom, že by chtěla měnit situaci v našem městě… a jedním dechem nám se sousedem nabídla kus čerstvě upečeného prasete. Tomu se skutečně odolat nedalo, navíc mne začala nabídka kandidátky skutečně zajímat. Zatímco nám šla naše dočasná hostitelka pro kus masa, pročetl jsem si program, abych hledal něco, na co jsem se chtěl zeptat. Narazil jsem tam na něco, co jsem jinde neviděl…. Opravu dětských hřišť a zřízení nových.

Dětská hřiště jsou notou, na kterou myslím slyší většina rodičů. Zatímco soused nerušeně vychutnával voňavý kus pečínky, nechal jsem si tedy povyprávět o tom, jaká hřiště by místní buňka opravila a za jaké peníze. Dostali jsme se tak i ke zdrojům, ze kterých by na to čerpali peníze. To byl totiž druhý bod, který mne v programu zaujal. To ostatní byly jen klasické, prázdné kecy, vyrobené formou ctrl + c a ctrl + v. Co vlastně dodat, přesvědčila mne, nabídla mi totiž jako voliči něco, co mi ostatní strany nenabídly.

Jsem totiž ochotný směnit svůj prostý hlas za to, že budu mít kolem sebe místa, kam budu moci s dětmi v létě jít a nebudu se bát, že si u toho rozbijí hlavu. Trendem posledních let je totiž plošná likvidace těch hřišť, která nesplňují normy EU a výstavba nových poněkud vázne. Maso jsem sice nakonec nesnědl, bo vystydlo… ale odcházel jsem alespoň s pocitem, že jsem uzavřel „kšeft“, ze kterého budou mít moje děti radost… otázka je, jak to dopadne.

Proč to ale vlastně píšu? Je v podstatě jedno, jaký „kšeft“ chcete s kandidáty uzavřít vy. Berte to jako obchod. Politik udělá něco pro vás a za to dostane váš hlas. A pokud jde o mne… tak se mi podobný „kšeft“ vyplatí. Vám ne?

KAM DÁL?
Karel Holomek: Chci změnit praktiky radnice Brno-sever
SPECIÁL: Volby

Přečteno: 972x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, VolbyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo