romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jom ha-šoa: Pamětníci a dobrovolníci četli jména židovských a romských obětí nacistického holokaustu

Praha, 19.4.2012 11:49, (ROMEA)
Fronta k mikrofonu. Na Jom ha šoa četli přeživší a dobrovolníci jména lidí, kteří byli zavražděni během nacistické genocidy.  Foto: Nadační fond obětem holocaustu

Pražské náměstí Míru se včera opět stalo místem, kde dobrovolníci četli jména obětí holokaustu. Přečtením jmen, data narození a  místa a data zavraždění obětí vyjádřili svoje postoje k zachovávání kulturní a historické paměti a k porušování lidských práv etnických i náboženských menšin v současné společnosti. 

Připomínky se účastnili pamětníci holokaustu, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských i romských organizací. Jména romských obětí četl i Karel Holomek, zakladatel Muzea romské kultury, Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění  romského holokaustu, Rena Horvátová a Michal Miko ze sdružení Slovo 21 či František Kostlán ze sdružení ROMEA.


Skupina dětských vězňů koncentračního tábora Lety. Děti tu umíraly především hlady a zimou.
Foto: Archiv Památníku Lidice

Jména obětí četl i pražský primátor Bohuslav Svoboda, předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Miroslava Němcová, velvyslanec USA Norman L. Eisen, viceprezident Mezinárodního osvětimského výboru Felix Kolmer, vedoucí kanceláře Vysokého komisaře Spojených národů pro uprchlíky v ČR Petra Levrincová, předsedkyně Historické skupiny Osvětim Marta Kottová či starostka Městské části Prahy 2 Jana Černochová.

Akci pořádal Nadační fond obětem holocaustu a Institut Terezínské iniciativy při příležitosti Jom ha-šoa, což je den vzpomínání na oběti holokaustu za druhé světové války. Součástí předčítání, které se konalo již poněkolikáté, byla také výstava studentských prací na téma hromadných transportů Židů z protektorátu Čechy a Morava, od jejichž zahájení uplynulo letos 70 let.


Brána nejhrůznějšího nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka, kde byly umístěny plynové komory a krematoria.

Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“, je dnem, kdy se prostřednictvím občanských a náboženských obřadů vzpomíná na památku šesti milionů zavražděných Židů a další oběti holokaustu, i na židovské hrdiny bojující proti nacistům. Odkazuje na povstání ve varšavském ghettu, které začalo 19. dubna 1943 a zahynulo při něm 56 000 lidí.

Za války nacisté zavraždili šest milionů lidí židovského původu. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350 000 lidí, bylo zavražděno přes 250 000 Židů.

Nacistický teror přežila v českých zemích jen asi desetina z původního romského obyvatelstva. Z celkového počtu 5 000 - 7 000 Romů, kteří byli deportováni do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, se po osvobození vrátilo do českých zemí pouze 583. Genocida českých a moravských Romů i německých Sintů žijících na území Protektorátu Čechy a Morava byla jednou z nejdůsledněji provedených genocid druhé světové války.

Celkový počet romských obětí 2. světové války se dá těžko určit. Věznění v tzv. cikánském táboře v Osvětimi-Březince nepřežilo téměř 20 000 Romů a Sintů z různých zemí. Odhad celkového počtu zavražděných Romů se pohybuje mezi 500 000 - 1 500 000.

Kresba vězně z Let s nápisem:
Tento trest stihl každého, kdo nepozdravil českého ředitele tábora Čecha - Janovského, a to vztyčenou pravicí naebo z jiných důvodů ženy i muže. To dělali, ač nemuseli, čeští četníci.
Obrázek je součástí putovní výstavy Zaniklý svět, kterou pořádá Výbor pro odškodnění romského holokaustu.

red
Přečteno: 1554x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Domácí, Extremismus, Rasismus, AntisemitismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo