romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na ombudsmana jsou navrženi i předseda Židovské obce či Veselá-Samková

Praha, 19.8.2010 16:31, (ROMEA)

Senát bude kandidáty na veřejného ochránce práv znovu vybírat ze šesti kandidátů, stejně jako pro první neúspěšnou volbu. Opětovně navrženy byly současná a bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a Anna Šabatová. Nové kandidáty navrhli senátoři ODS. Jsou jimi předseda Židovské obce v Praze František Bányai, bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský, pražský advokát Jan Matys a nakonec jeho známější kolegyně Klára Veselá-Samková.

Vyplývá to z informací, které ČTK poskytli předseda senátní volební komise Tomáš Grulich (ODS) a tiskový tajemník Kanceláře Senátu Petr Kostka. Lhůta pro nominace dnes v 15:00 skončila. Senát bude z nominací vybírat dva kandidáty pro sněmovnu příští středu. Za favority jsou považováni Šabatová, které při červencové neúspěšné volbě chybělo ke zvolení ombudsmankou sedm poslaneckých hlasů, a Bányai s Varvařovským.

Šabatovou znovu navrhli senátoři z ČSSD spolu se Soňou Paukrtovou a Janem Horníkem z Klubu TOP 09 a Starostové. Další členka této frakce Jana Juřenčáková a senátorka ODS Alena Venhodová nominovali Varvařovského, Bányai je kandidátem senátorů ODS Daniely Filipiové, Jiřího Oberfalzera a Tomáše Töpfera.

Advokátku a někdejší členku ODS Veselou-Samkovou navrhl pražský senátor Miroslav Škaloud. Veselá-Samková se už senátorům představila před sedmi lety, kdy jim ji prezident Václav Klaus neúspěšně navrhoval na ústavní soudkyni. Sedmačtyřicetiletá advokátka mezi své významné případy řadí obhajobu Marcely Urbanové z kauzy Jiřího Čunka, zastupuje majitele domů v řízení u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Nepoměrně méně mediálně známý je advokát Matys, kterého navrhl senátor ODS Jan Nádvorník.

O větší podporu senátorů se bude ucházet jejich někdejší kolegyně Seitlová, kterou navrhl senátor za TOP 09 Václav Jehlička. Při červnovém vybírání senátních kandidátů se sice dostala do finále, obdržela ale jen 12 hlasů. Tehdy ji nominoval místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS) spolu s Juřenčákovou. Senát dal v červnu přednost Šabatové s předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou. První z nich obdržela 43, druhá 46 senátorských hlasů.

Kromě Senátu má možnost své dva kandidáty navrhnout sněmovně do příštího pátku také prezident Václav Klaus. Do první volby navrhoval občanského aktivistu Johna Boka a někdejší místopředsedkyni ústavně právního výboru dolní komory Evu Dundáčkovou (ODS), která se spolu se Šabatovou dostala až do sněmovního finále.

Poslanci mají na druhý pokus o zvolení nástupce zesnulého Otakara Motejla čas do pátku 7. září.

Přečteno: 1337x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, OmbudsmanHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo