romea - logo
22. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na protiromské shromáždění do Krompach přišlo několik set lidí

Krompachy, 22.8.2009 21:56, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Bez vážnějších incidentů se dnes obešlo protiromské shromáždění, na němž se kolem poledne ve slovenském městě Krompachy sešlo asi 600 lidí. Akci sem svolalo krajně pravicové sdružení Slovenská pospolitost. Policie už dříve varovala, že demonstraci v případě porušování zákona ukončí a předem zadržela vůdce pospolitosti Mariána Kotlebu. Některé místní romské rodiny ze strachu z násilností raději odjely.

Při pochodu ulicemi města pokřikoval dav hesla jako "stop černému rasismu" nebo "policejní stát". S projevem nevystoupil žádný člen krajně pravicového sdružení, příchod několika aktivistů totiž zdržela policejní akce.

Shromáždění nakonec trvalo čtyři hodiny. Stoupence Slovenské pospolitosti oblečené v černém uvítali obyvatelé Krompach potleskem a souhlasnými výkřiky. Během protestu prošli jeho účastníci dvakrát ulicemi města a k pochodu se přidali i místní obyvatelé. Protest po 17:00 rozpustili samotní organizátoři. "Ukončili jsme tento protest i kvůli špatnému počasí, odpovědi na své otázky jsme však nedostali, za dva týdny se sejdeme znovu," řekl aktivista sdružení. I když během protestu nezazněly žádné projevy, organizátoři ho považovali za úspěšný.

Krompašská akce není prvním protiromským shromážděním v zemi. Podobný protest se odehrál 8. srpna v Šarišských Michaľanech na východě Slovenska. Policie ho ale rozehnala. Následovala pak další demonstrace 14. srpna ve východoslovenském Prešově. Svolalo ji tam nacionalistické sdružení Nové svobodné Slovensko. Přišlo 600 lidí.

Někteří účastníci dnešního protestu se scházeli na vlakovém nádraží, kde je hned kontrolovali policisté. Nejméně jednu osobu zadrželi. Mluvčí policejního prezidia Andrea Polačiková potvrdila, že v rukou policie skončil také šéf sdružení Slovenská pospolitost Marián Kotleba. Upřesnila, že byl zadržen dnes ráno a je vyšetřován v souvislosti s několika trestnými činy.

Proti shromáždění, které nebylo ohlášené, policie nezasáhla. Uzavřela ale centrum města a přilehlé ulice pro automobily, ve městě byly připravené například jednotky jízdní policie, vodní dělo či těžkooděnci. Ze středu Krompach zmizely i odpadkové koše a popelnice. Místní obyvatelé svou účast v protestu zdůvodnili údajně rostoucí romskou kriminalitou a obavou o svou bezpečnost.

"Neplatí tu žádná varování a hrozby. Romská komunita se rozhodla, že nás bude vykrádat," řekla slovenské televizi TA3 Daniela Tomečková. Romové z osad její dům prý vykradli několikrát po sobě, takže nemovitost raději prodala. Dnes si pochvalovala množství policejních hlídek v ulicích a klid. "Takto si představuji právní stát a tak bych chtěla žít," dodala.

Část místních Romů už v pátek z Krompach odjela. "Ti, kteří si to mohli dovolit, jeli za svými rodinami," řekl ČTK jeden z obyvatel romské osady. V městě žije 8600 obyvatel, z toho 1800 tvoří Romové.

Ministr vnitra a vedení policie přislíbili, že zvýší počet policistů v regionech s romskou populací. Do oblastí by mělo přijít 450 nových policistů; asi 150 z nich by mělo být přesunuto z centrálních útvarů.

Protiromské nálady se v posledních měsících vyostřily také v sousedním Maďarsku a v České republice.

KAM DÁL?
Tiskové prohlášení slovenské policie k zásahu v Šarišských Michaľanech
Policie tvrdě zasáhla proti neonacistům v Šarišských Michalanech, mezi zadrženými i Lucie Šlégrová z Dělnické strany

Slovenští Romové protestují proti akci neonacistů ze Slovenské pospolitosti
Vražda ve slovenské obci Jasov vyvolala protiromské nálady

Přečteno: 1425x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, Neonacismus, Extremismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocněníCOVID-19 podvod, jak ta nemoc je smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo