romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na ruském internetu se objevilo video s údajnou rasovou vraždou

Moskva, 13.8.2007 19:36, (ČTK)

Na ruském internetu se na 18 hodin objevil videozáznam údajně zobrazující vraždu občana Tádžikistánu a muže z jihoruského Dagestánu ruskými skinheady. Zřejmě po vzoru teroristů z Iráku byla oběma mužům na záznamu uříznuta hlava. Případem se už začali zabývat ruští vyšetřovatelé, kteří ale připouštějí, že o okolnostech pořízení videozáznamu nic přesného zatím nevědí. Videonahrávka už byla z internetových stránek odstraněna.

Záznam byl datován letošním rokem a podle internetových zpravodajských stránek www.gazeta.ru si jej po celých 18 hodin mohl z několika různých webů stáhnout libovolný zájemce. Dnes ve 14:00 moskevského času (12:00 SELČ) bylo video odstraněno, zatím však není jasné, zda administrátory stránek či majiteli záznamu, dodal zpravodajský server.

Záznam vraždy podle serveru ukazuje, jak byla oběma svázaným mužům se zacpanými ústy před vlajkou s hákovým křížem uříznuta hlava. Celý krátký film trval dvě minuty a 42 vteřin. Muži museli dvakrát zopakovat, že je "uvěznili ruští národní socialisté".

Záznam byl mimo jiné umístěn na stránkách ruského rasistického hnutí, které propaguje přímé akce proti přítomnosti neruských občanů v Ruské federaci. Tyto stránky jsou registrovány v USA.

Moskevská prokuratura videozáznam prověřuje a připouští, že zatím neví, kdo konkrétně za celou věcí stojí, ani o čí vraždu se případně jedná. "Oficiální" ruští nacionalisté, jako například Alexandr Bělov z xenofobního Hnutí proti nelegální migraci, pokládají videozáznam za možnou provokaci, ale i za "první vlaštovku rozvíjejícího se ruského terorismu, o němž se nám ještě před několika lety ani nezdálo".

Podobně drsné záznamy, jakým by v případě potvrzení pravosti byl tento poslední, se zatím v ruském internetovém prostředí neobjevily. "Prvenství" měl dosud zřejmě skinhead Maxim Marcinkevič přezdívaný "Tesák", který je ale nyní ve vazbě moskevské policie. Na svém blogu běžně zveřejňoval záběry bitek, které on a lidé z jeho okolí provokovali například s neruskými prodavači na moskevských tržištích.

Přečteno: 1274x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, RuskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo