romea - logo
25. října 2021 (pondělí)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na Slovensku prý násilně vystěhovány desítky romských rodin

Bratislava, Slovensko, 2.2.2007 18:57, (CTK)

Za poslední dva roky byly na Slovensku nuceně vystěhovány z bytů desítky romských rodin, a řada z nich zůstala poté bez přístřeší. Uvádí to Nadace Milana Šimečky ve zprávě, která byla dnes zveřejněna v Bratislavě.

Vystěhovávání usnadnila novela zákona z roku 2001, upravující vztahy mezi majiteli a nájemníky bytů. Umožnila totiž majitelům vystěhovat nájemníky, kteří dlouhodobě neplatí nájemné nebo poplatky za služby. Ve stejném období se materiální situace Romů zhoršila snížením sociálních dávek v důsledku omezení, které v roce 2004 prosadila vláda Mikuláše Dzurindy, uvádí se ve zprávě nadace.

Zpráva uvádí případ z Michalovců, kde byla z obecního domu prodaného soukromníkovi v březnu 2006 vysídlena bezpečnostní agenturou skupina 42 rodin čítající na 800 osob. Pouze několik rodin ale mělo nájemní smlouvu a dostalo náhradní ubytování. Ve Vrútkách vystěhovaly Slovenské železnice 60 Romů ze zničené budovy s odůvodněním, že hrozí její zřícení. Pouze 23 dostalo náhradní ubytování, 37 bylo ponecháno na ulici.

Aby se skoncovalo s těmito praktikami, Nadace Milana Šimečky doporučuje změnit slovenský Občanský zákoník a "uvést jej do souladu s mezinárodní legislativou". Dále přijmout opatření pro boj s rasovou diskriminací a rozvinout skutečnou politiku sociálního bydlení.

Slovensko má silnou romskou menšinu čítající na 400.000 osob, což je sedm procent populace. Většina příslušníků menšiny žije vesměs ve velmi chudých podmínkách osad. Některá opatření přijatá po sociálních bouřích z roku 2004 však údajně vedla k určitému uklidnění.

Přečteno: 819x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo