romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na výletě s Dělnickou stranou

Postoloprty (Lounsko), 22.2.2009 13:30, (http://musuta.blog.idnes.cz)

Zcela programově se vyhýbám psaní o celospolečenských tzv. závažných tématech, zejména o těch kontroverzních, kde bych zaujal jasný (mírně populistický) postoj a zajistil si tak vysokou karmu. Toto je vyjímka. Já totiž bydlím v Postoloprtech. A v Postoloprtech se dějou věci.

Všechno to pro mě začalo v pátek večer, kdy jsem se vydal na jednu menší oslavu do Mostu. Oslava se protáha asi do dvou a tak jsem v Mostě přespal (poslední vlak jede v půl jedenáctý a první další den v půl šestý ráno, a tak jsem už vyzkoušel většinu pohovek mých kamarádů). Ráno jsem se kupodivu probudil už v devět a vyrazil na vlak. Ten jem nestihnul, tak jsem si koupil ádvojku a šel se najíst. Další vlak jezdí v půl dvanáctý.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Neonacisté prošli za doprovodu Romů Postoloprty (podrobná reportáž, fotogalerie, video)
ČTĚTE ČLÁNEK na blogu autora na iDNES.cz

Přišel jsem do vlaku, sednul si a četl. Za chvíli se před vlakem utvořila skupinka asi osmi mladých lidí v černém a já si vzpomněl na tu nepříjemnost, která mé město dneska čeká. Opravdu jsem na to zapomněl (a jsem na to docela hrdý). Když jsme odjížděli, ve vlaku už sedělo asi dvacet lidí s čepicemi a odznáčky s černým DS. Většinou se usmívali, moc nekřičeli a někteří probírali organizační záležitosti (jako kolik mají létáků, kolik tam asi bude policajtů atd.) Seděl jsem v rohu a musím říct, že jsem se cítil trochu stísněně. Ale bylo to v klidu - mám tu správnou barvu pleti a v rukávu navíc tajný trumf. Můj praděda sloužil ve wehrmachtu. Ne proto že by byl kolaborant, ale proto, že byl Němec. Byl by kolaborant kdyby nesloužil - ironie, co?

Seděl sem tam a přebíhal od ádvojky k básním Václava Hraběte. Musel jsem pro ně být neuvěřitelným zjevem. Lhal bych, kdybych napsal, že mě nezajímali. Zajímali mě, a tak jsem je poočku sledoval a musím vám něco říct: Jsou trochu k smíchu a hodně k pláči. většinou nebyli starší než já (mě je skoro devatenáct) a jejich komplexy se zhmotňovaly v jejich uhratých tvářích a nespolehlivých hlasech. Byl tam jeden, trochu tlouštík a ten byl nejpolitovávanějšíhodný. Křičel a byl sprostý a snažil se dělat vtipy.

Řikal jsem si, že je to hromádka lidí, kterou by si nedokázal vysnít žádný demagog. Goebelsův splněný sen! Neměli vlastní názor a já přemýšlel proč. Proč já ho mám a oni ne? Je to v inteligenci? Těžko. Napadlo mě, že to bude v pluralitě názorů. Oni odmalička slyšeli jak jsou ti cikáni zlí a jak nás všechny jen zneužívají a jak s tim v Německu kdysi zatočili, zatímco já jsem četl Lustiga, Fukse, Grasse a viděl jsem Spalovače mrtvol, Plechový bubínek, Sophiinu volbu, byl jsem na exkurzi v Osvětimi včetně Březinky a taky v Terezíně, viděl jsem filmy jako 100% white, nebo Mladý hrdý nácek a bylo mi líto, žo oni to všechno neznají, že to neviděli v době kdy ještě nebyli uvězněni mezi dogmaty jako je tomu dnes.

A proč vlastně píšu to co píšu? Chci Vám říct, že Dělnická strana není tak nebezpečná jak si o ní někteří lidé myslí. Mnohem nebezpečnější jsou maminky s kočárky, které jim tleskají, důchodkyně, která říkají: Ti by tady měli bejt každej druhej den. A nejnebezpečnější je, že to říkají svým dětem a vnoučatům, místo toho aby jim pustili Schindlerův seznam. A proto apeluji na všechny rozumné lidi, kteří jsou proti extrémismu: Pošlete dál zprávu, že největším člověkem minulého století byl Mahátma Gándhí, a že mu těsně šlapal na paty Martin Luther King, protože ALL MEN ARE CREATED EQUAL!!!

KAM DÁL?
Neonacisté prošli za doprovodu Romů Postoloprty (podrobná reportáž, fotogalerie, video)
ČTĚTE ČLÁNEK na blogu autora na iDNES.cz
Evropou pochodovali neonacisté, v Drážďanech bylo asi 100 neonacistů z ČR, mezi nimi i Šlégrová
Anna Franková z DS: "Svině černé!" Policie se začala nahrávkou zabývat
SPECIÁL: Neonacistická provokace v Janově

Jan Mušuta
Přečteno: 1607x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Extremismus, Neonacismus, DSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo