romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Napadený olašský Rom dnes při procesu náhle změnil výpověď

Brno, 7.7.2008 14:57, (ROMEA/ČTK)

Josef Lakatoš v dnešním procesu u brněnského krajského soudu týkajícího se sporů mezi brněnskými a ostravskými olašskými Romy překvapivě změnil výpověď. Ještě před pár dny si nemohl vzpomenout na okolnosti napadení, při němž před rokem v Prostějově málem přišel o život. Dnes na vlastní žádost vypovídal znovu a všechny útočníky označil. Zároveň požádal soud o jejich co nejpřísnější potrestání, řekla ČTK státní zástupkyně Eva Žďárská. Ani dnešní proces se neobešel bez účasti desítek olašských Romů ze znesvářených stran v justičním paláci.

"Změnu svého postoje vysvětlil Lakatoš tím, že mu bylo vyhrožováno a že se chtěl pokusit spory urovnat," uvedla Žďárská. Podle výpovědi svědka se prý někdo z ostravské olašské komunity pokusil v uplynulých dnech vypálit byt jeho příbuzného. Právě to Lakatoše přimělo dnes potvrdit výpověď svědčící proti útočníkům.

Hlavním obžalovaným je Ladislav Daniš z Ostravy. Hrozí mu až 15 let vězení za pokus vraždy. Při útoku střelil Lakatoše do břicha. S Danišem jsou souzeni další čtyři muži, kteří se podíleli na přepadení Lakatoše spojeném s jeho zbitím.

Brněnští a ostravští olaští Romové se dostali do sváru poté, co od Luciána Daniše z Ostravy utekla s přítelem jeho manželka Silvia, dcera Josefa Lakatoše. Daniš ji chtěl zpět. Vznikl i spor o uhrazené věno - částku 70.000 korun zaplacenou Lakatošovi.

Protože se Silvia neměla k návratu, unesl Daniš se svými nejbližšími její patnáctiletou sestřenici Mercedes Lakatošovou. Děvče utrpělo při únosu zlomeninu stehenní kosti a muselo být operováno. Daniš se činem snažil získat zpět manželku. V této kauze už u prostějovského okresního soudu padly rozsudky. Dva hlavní pachatelé dostali za únos nepodmíněné tresty.

Brněnský soud se zabývá napadením, které se odehrálo po únosu Mercedes. Z Ostravy byla totiž do Prostějova vyslána k Lakatošům trestná výprava. Útok byl namířen pouze proti Lakatošovi.

Každého jednání v kauze se účastní několik desítek Romů. Postávají na prvním nádvoří justičního paláce, navzájem na sebe pokřikují. Oba tábory odděluje vždy justiční stráž nebo policie. V minulosti musely hlídky nejagresivnější Romy z budovy vyvést. Dnes po sobě zástupci znesvářených stran při odchodu z jednání házeli plastové láhve s vodou. Nikdo nebyl zraněn.

Proces pokračuje v úterý výslechem svědků.

Přečteno: 1131x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo