romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nás se pochod proti rasismu netýkal?

Praha, 14.4.2008 10:16, (http://banga.blog.idnes.cz/)

Dnes v Praze proběhl „malý“ pochod proti rasismu, který pořádalo Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém. Některá média uvádí že se jej účastnilo sto lidí, někde jsem četl že dvě stě, každopádně… jsem rád a jsem velmi vděčný, že se podobné akce pořádají a je jedno, jestli se jedná o antisemitismus nebo rasismus. No jo… ale k čemu nám Romům je pochod proti rasismu, když se jej neúčastníme? Nebyl snad pro ty „špičky“ pochod zajímavý? A co pí. ministryně? Nebyl čas? Nálada? Někdy minulý měsíc mi zvoní telefon… kouknu na display, nejstarší brácha. Zvednu… „nazdar more, sar džives? (jak žiješ) Jo, dobrý…. Co děláš v neděli 13 dubna? Ještě nevím…. Ok, tak přijeď na náměstí Franze Kafky v jednu, zahrajeme tam, bude pochod proti rasismu. To víš, že jo.. no problém, napiš mi jenom kde a v kolik hrajem.“

V pátek mi bliká ICQ.. píp!! Brácha… „v neděli tam buď v jednu“.. no samozřejmě, nějak mi to uteklo, v neděli už je třináctého. Následující pošta obsahovala hrubou představu o tom, co budeme hrát…

V neděli jsem se s celou rodinkou vyrazil směrem ku Praze, zázrak se podařil, po desetiminutovém hledání místa k zaparkování jsme na místě. Lidé se trousí, tvoří se skupinky… za moment je kapela skoro kompletní, poslední hráč na perkuse nakonec nedorazil.

Vybalujeme kytary, brácha spustil… zpěvačka zpívá, kytaristé hrají…. Připojuji se, jen to frčí. Joj mámo… bokhalo som, andro verdan drugos náne.. zní tóny písně z filmu cikáni jdou do nebe malým náměstím. Přichází k nám první Romák… tu stal rom more? (ty jsi rom?) ta hát… (ano).. konec hovoru. Rom odchází, ale bohužel úplně opačným směrem, než jsou lidi.

Jsme připraveni, lidí už je víc. Taneční soubor tancuje, televizní štáby berou rozhovory, novináři fotí… koukám všude okolo, Rom nikde (tedy krom kapely). Lidé se pomalu připravují k pochodu, taneční soubor dotančil, jdeme na řadu. Spustíme… při hraní notoricky známých romských písní koukám, jestli někde není nějaký Rom, co by si s námi notoval…. Nenotoval si nikdo, tedy pokud jsme nezpívali laj, laj, laj… Dohrajeme, balíme nástroje. Koukám okolo, nikde nikdo. Demonstranti pomalu ale jistě vycházejí pochodovat směrem k Valdštejnské zahradě, pořád nikoho nevidím.

Jsem znechucený… ne že bych byl nějaký velký bojovník proti rasismu, ale pokud nemohu akci podpořit jinak, jedu tam alespoň zahrát.. Ti od kterých jsem to čekal nepřišli a pokud ano, tak vše beru zpět, já jsem je tam prostě neviděl…

Přečteno: 1256x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Komentář, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo