romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Násilí proti Romům v Maďarsku prohlubuje ekonomická krize

Budapešť, 13.8.2009 14:40, (ROMEA)

Mária Baloghová a její třináctiletá dcera Ketrin spaly doma ve východomaďarské obci Kisléta, když do jejich domu vnikli útočníci. Matku zastřelili a dceru vážně zranili. Tento incident z 3. srpna je poslední z řady vražd Romů v Maďarsku, napsala agentura Reuters.

Napětí a zášť proti menšinám a imigrantům v celé Evropě i v severní Africe prohlubují následky ekonomického propadu. V Maďarsku jsou však ekonomická krize i projevy násilí obzvlášť výrazné. Země čelí hluboké recesi a zvyšující se nezaměstnanosti. Tato situace zasáhla zejména Romy tvořící šest až osm procent populace, pro které je obtížné najít práci dokonce i v příznivých letech.

Krize přispívá i ke zvyšování sociálního napětí. "(Romové) si za negativní odezvu většinové společnosti mohou sami, většinou je to reakce na jejich krádeže, vraždy a tak," řekla jednadvacetiletá Anna Molnárová, čerstvá absolventka univerzity.

"Ano, znám také opačné případy, někteří (Romové) pracují a nedělají problémy, ale je to začarovaný kruh. Je pro ně těžké najít si práci i kvůli chování těch druhých," dodala.

Desítky tisíc pracovních míst zanikly kvůli ekonomické krizi a Romové nejsou vítáni v mnoha pracovních oborech. "Zaměstnavatelé před Romy zavírají dveře," řekl István Szirmai z maďarského ministerstva práce. "Mají právo si vybrat... a cikány prostě nezaměstnají."

"Šest z osmi procent romské společnosti tak potřebuje stálou finanční podporu," uvedl János Ladányi z ekonomické univerzity v Budapešti.

Radikální strany těžící z romské otázky zaznamenaly volební úspěch od Maďarska až po Bulharsko. Maďarské extrémně pravicové hnutí Jobbik chce zrušit sociální příspěvky pro dlouhodobě nezaměstnané, z nichž mnozí jsou Romové, a posvítit si na drobné přestupky, které nazývají "romskou kriminalitou". Průzkumy ukazují, že by nyní Jobbik získal kolem padesáti z 386 parlamentních křesel. Volby se budou konat v dubnu nebo květnu příštího roku.

Extremismus ale vyvolává strach a napětí. Každá vražda Roma vzbuzuje podezření z rasového motivu. Není to nijak doloženo, ale jediným pojítkem mezi vraždami zůstává romský původ obětí.

V únoru útočníci zapálili dům v obci Tatárszentgyörgy ležící 50 kilometrů jihovýchodně od Budapešti a zastřelili sedmadvacetiletého muže a jeho pětiletého syna, kteří z hořící domu vyběhli.

Za poslední dva roky se oběťmi protiromských nálad v Maďarsku stalo nejméně osm Romů. Policie dosud nezadržela ani jediného pachatele těchto násilných činů.

"Vyrůstá nová generace Romů," řekl Aladár Horváth z budapešťské nadace pro občanská práva Romů. "Je jen otázkou času, kdy se začne formovat radikální romské hnutí. Dosud neexistuje, ale jeho vznik by byl přirozený."

Maďarská vláda se snaží vytvořit programy, díky kterým by dlouhodobě nezaměstnaní získali výdělek. Například v osadě Bódvalenke ve východomaďarských horách zahájila projekt na výzdobu stěn zdejších domů. Cílem má být příliv turistů a tedy vytvoření pracovních příležitostí a zlepšení životních podmínek pro Romy, kteří tvoří většinu zdejšího obyvatelstva.

Padesátiletá Ibolya Mataová a jejích sedm dětí zde žijí bez tekoucí vody a elektřiny. Zdi a podlaha domu se promáčí pokaždé, když zaprší. Potkani jsou tu běžní. "Takhle se nedá žít," stěžuje si. "Pět dětí se odstěhovalo, tři zemřely, ale stále musím živit sedm hladových krků, a to z příspěvku 113.000 forintů (10,6 tisíc korun) na měsíc.

"Možná otevřeme restauraci pro turisty," svěřuje se jedna ze sousedek Zsuzsa Ganyiová, která má pověst dobré kuchařky. Její dům je čistý, opatřený okny i dveřmi. Žena však nemá práci.

Do vesnice ovšem přichází jen málo návštěvníků, jedinou viditelnou atrakci tu totiž představuje zmiňovaný malířský projekt.

Malíř Horváth právě vykresluje na stěnu domu tradiční romský příběh: "Obři a drak ukradli slunce a měsíc," vypráví. "Dva muži je získali nazpátek. Nesli je domů, přitom kůže muže nesoucího měsíc zbělela. Muž, který nesl slunce, se opálil a stal se Romem."

KAM DÁL?
Maďarská romská organizace vyzvala k setkání u kulatého stolu
Další brutální protiromský útok v Maďarsku, napaden chlapec a těhotná žena

V Maďarsku zastřelena Romka, její 13letá dcera vážně zraněna

Přečteno: 964x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Neonacismus, Maďarsko, Extremismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo