romea - logo
18. listopadu 2019 (pondělí)
svátek má Romana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Názory Romů na budoucnost vepřína v Letech se liší

Praha, 6.3.2009 11:26, (ROMEA)

Názory romských aktivistů na rušení vepřína stojícího v Letech na Písecku v místě bývalého sběrného tábora pro Romy z dob druhé světové války se liší. Zatímco některým jihočeským Romům by stačilo důstojně upravit místo bývalého tábora, podle sdružení Roma Realia je tento přístup skandální a jeho členové trvají na úplném zrušení vepřína. Odborníky odlišný přístup různých skupin Romů nepřekvapuje.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Roma Realia podporuje Michaela Kocába v myšlence odstranění vepřína v Letech u Písku
Jihočeští Romové jsou v době krize proti bourání vepřína v Letech

Václav Miko z Roma Realia v prohlášení adresovaném ČTK uvedl, že pouhé vybudování památníku, úprava jeho okolí a vytvoření sociálního zázemí, aby oficiální hosté pietních aktů "nechodili nedůstojně do křoví", je naprosto nedostatečné. "Představitelé Roma Realia by si ze všeho nejvíce přáli, aby naopak zástupci vlády a ambasád museli projít samotným vepřínem po kolena prasečího prostředí a došli k humánnímu uvědomění a k potřebě odstranit vepřín," prohlásil Miko.

Jihočeští Romové s bouráním vepřína nesouhlasí zejména kvůli současné ekonomické krizi. Stamiliony korun, jež by jeho případné zbourání zřejmě stálo, by se podle nich daly využít účelněji. Koncem února to řekl zástupce Romů Matěj Šarközy po jednání s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD); Zimola tehdy vyjádřil ochotu maximálně pomoci při shánění peněz na úpravy současného památníku.

Jako jednu ze svých hlavních priorit označil vyřešení kauzy Lety v lednu při nástupu do funkce nový ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb (za SZ); na odstranění výkrmny prasat trvá také Výbor pro odškodnění romského holocaustu (VPORH). "Je hospodářská recese a my nechceme, aby majoritní společnost zase měla důvod říkat něco proti jihočeským Romům. My nepotřebujeme stovky milionů na zrušení vepřína," zhodnotil Kocábovu snahu Šarközy.

"Část Romů zastává pragmatické stanovisko, že důležitější je řešit budoucnost a soužití v reálném čase," řekl ČTK vládní zmocněnec pro lidská práva a místopředseda vládní rady pro záležitosti romské komunity Jan Litomiský. O zdůraznění piety podle něj jde zejména potomkům vězňů, kteří v táboře zahynuli.

Varianta úpravy památníku a jeho okolí byla podle Litomiského jediným bodem, na němž se byli schopni shodnout různí romští zástupci v komisi, která budoucnost vepřína v Letech projednávala. "S tímto řešením souhlasí i představitelé pozůstalých, ovšem považují to za řešení provizorní a nevzdávají se myšlenky na to, že jednou by ten vepřín měl být zlikvidován," konstatoval Litomiský.

Různé názory romských aktivistů na budoucnost místa někdejšího tábora jej nepřekvapují; zásadní rozpory totiž mají i na jiné zásadní věci týkající se vztahu romské menšiny a většinové společnosti. "Já si myslím, že Romové nemají jednotnou reprezentaci, že vždycky existovaly a existují různé zájmové skupiny, které se mezi sebou střetávají nebo diskutují," vysvětlil.

"O nějaké ucelené (romské) reprezentaci tady asi nemůže být řeč," řekl ČTK sociolog Ivan Gabal, který v roce 2006 publikoval analýzu vyloučených romských lokalit. Romští aktivisté se v tom podle něj vlastně nijak neliší od zástupců české společnosti. "Situace tam není moc jiná, než v českém parlamentu. Když se podívám na hlavního předáka opozice a hlavního předáka koalice nemám pocit, že tam je nějaká shoda," dodal.

KAM DÁL?
Ani Romovi nemusí jít o spravedlnost
Jihočeští Romové jsou v době krize proti bourání vepřína v Letech
Vláda zřejmě odkoupí areál v místě romského koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu
SPECIÁL: Lety u Písku

Přečteno: 1192x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo