romea - logo
29. května 2020 (pátek)
svátek má Maxim
Loading
rozšířené vyhledávaní

Názory Romů na budoucnost vepřína v Letech se liší

Praha, 6.3.2009 11:26, (ROMEA)

Názory romských aktivistů na rušení vepřína stojícího v Letech na Písecku v místě bývalého sběrného tábora pro Romy z dob druhé světové války se liší. Zatímco některým jihočeským Romům by stačilo důstojně upravit místo bývalého tábora, podle sdružení Roma Realia je tento přístup skandální a jeho členové trvají na úplném zrušení vepřína. Odborníky odlišný přístup různých skupin Romů nepřekvapuje.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Roma Realia podporuje Michaela Kocába v myšlence odstranění vepřína v Letech u Písku
Jihočeští Romové jsou v době krize proti bourání vepřína v Letech

Václav Miko z Roma Realia v prohlášení adresovaném ČTK uvedl, že pouhé vybudování památníku, úprava jeho okolí a vytvoření sociálního zázemí, aby oficiální hosté pietních aktů "nechodili nedůstojně do křoví", je naprosto nedostatečné. "Představitelé Roma Realia by si ze všeho nejvíce přáli, aby naopak zástupci vlády a ambasád museli projít samotným vepřínem po kolena prasečího prostředí a došli k humánnímu uvědomění a k potřebě odstranit vepřín," prohlásil Miko.

Jihočeští Romové s bouráním vepřína nesouhlasí zejména kvůli současné ekonomické krizi. Stamiliony korun, jež by jeho případné zbourání zřejmě stálo, by se podle nich daly využít účelněji. Koncem února to řekl zástupce Romů Matěj Šarközy po jednání s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD); Zimola tehdy vyjádřil ochotu maximálně pomoci při shánění peněz na úpravy současného památníku.

Jako jednu ze svých hlavních priorit označil vyřešení kauzy Lety v lednu při nástupu do funkce nový ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb (za SZ); na odstranění výkrmny prasat trvá také Výbor pro odškodnění romského holocaustu (VPORH). "Je hospodářská recese a my nechceme, aby majoritní společnost zase měla důvod říkat něco proti jihočeským Romům. My nepotřebujeme stovky milionů na zrušení vepřína," zhodnotil Kocábovu snahu Šarközy.

"Část Romů zastává pragmatické stanovisko, že důležitější je řešit budoucnost a soužití v reálném čase," řekl ČTK vládní zmocněnec pro lidská práva a místopředseda vládní rady pro záležitosti romské komunity Jan Litomiský. O zdůraznění piety podle něj jde zejména potomkům vězňů, kteří v táboře zahynuli.

Varianta úpravy památníku a jeho okolí byla podle Litomiského jediným bodem, na němž se byli schopni shodnout různí romští zástupci v komisi, která budoucnost vepřína v Letech projednávala. "S tímto řešením souhlasí i představitelé pozůstalých, ovšem považují to za řešení provizorní a nevzdávají se myšlenky na to, že jednou by ten vepřín měl být zlikvidován," konstatoval Litomiský.

Různé názory romských aktivistů na budoucnost místa někdejšího tábora jej nepřekvapují; zásadní rozpory totiž mají i na jiné zásadní věci týkající se vztahu romské menšiny a většinové společnosti. "Já si myslím, že Romové nemají jednotnou reprezentaci, že vždycky existovaly a existují různé zájmové skupiny, které se mezi sebou střetávají nebo diskutují," vysvětlil.

"O nějaké ucelené (romské) reprezentaci tady asi nemůže být řeč," řekl ČTK sociolog Ivan Gabal, který v roce 2006 publikoval analýzu vyloučených romských lokalit. Romští aktivisté se v tom podle něj vlastně nijak neliší od zástupců české společnosti. "Situace tam není moc jiná, než v českém parlamentu. Když se podívám na hlavního předáka opozice a hlavního předáka koalice nemám pocit, že tam je nějaká shoda," dodal.

KAM DÁL?
Ani Romovi nemusí jít o spravedlnost
Jihočeští Romové jsou v době krize proti bourání vepřína v Letech
Vláda zřejmě odkoupí areál v místě romského koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu
SPECIÁL: Lety u Písku

Přečteno: 1195x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo