romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nečas: EK na ČR brzy podá žalobu kvůli antidiskriminačnímu zákonu

Lucemburk/Brusel, 4.10.2008 21:46, (ROMEA)

Evropská komise v brzké době podá na Českou republiku žalobu kvůli tomu, že ČR do svého práva zatím nezapracovala antidiskriminační legislativu Evropské unie. ČTK to dnes telefonicky řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, který i o diskriminaci menšin jednal v Lucemburku s kolegy z dalších zemí EU.

"Informace, které jsem dnes obdržel, jsou takové, že na 100 procent lze počítat se žalobou Evropské komise, která bude podána proti ČR a to v relativně krátkém termínu," řekl ministr. Dodal, že podle něj se tak stane nejpozději do měsíce.

Antidiskriminační zákon má pomoci zajistit rovný přístup ke vzdělání, práci, zdravotnické péči či třeba sociálním výhodám bez ohledu na věk, rasu, národnost, sexuální orientaci, zdravotní postižení, pohlaví, náboženství a světový názor.

Normu v půlce května vetoval prezident Václav Klaus, který ji označil za zbytečnou a kontraproduktivní. Poslanecká sněmovna pak o ní měla znovu rozhodovat, ale nakonec hlasování 23. září odsunula až na dobu po krajských a senátních volbách, které se uskuteční v polovině října.

Česko je jedinou zemí EU, která danou normu na ochranu před nerovným zacházením nemá. Pokud ji nepřijme, hrozí mu za to odsouzení u Evropského soudního dvora a v konečném důsledku možnost uvalení vysokých pokut.

"Samozřejmě to by byl důsledek té žaloby," připustil Nečas. Dodal, že očekávaná žaloba není žádným překvapením a Praha s tím počítala. "Bylo to jen otázkou času, kdy ta žaloba přijde," dodal.

Evropská komise pak před časem navrhla rozšíření stávajících antidiskriminačních pravidel EU, která se zaměřují hlavně na zaměstnávání. Výkonný orgán unie by chtěl dát i jasné podmínky pro odstraňování znevýhodňování menšin při přístupu ke službám a zboží na základě věku, sexuální orientace, postižení a vyznání.

V praxi by to mohla být například situace, kdy slepec nemůže jít do baru, protože tam nesmí jeho vodící pes, nebo když firma odmítá zájemci pronajmout byt kvůli tomu, že je homosexuál.

"Máme (k tomu) velmi vážné výhrady. Jsme přesvědčeni, že návrh té směrnice... není v souladu s primárním právem EU," řekl Nečas. Podle něj se to dostatečně řeší na národní úrovni, takže to není třeba řešit na úrovni celé EU.

"Znamená to obrovskou administrativní zátěž včetně podnikatelského sektoru, obrovské množství těžko prokazatelných soudních žalob, přenos důkazního břemene na viněného, který bude muset dokázat, že on nic neudělal a žádné diskriminace se nedopustil," shrnul Nečas výtky Prahy.

KAM DÁL?
Sněmovna bude o antidiskriminačním zákoně hlasovat až po volbách
SPECIÁL: Antidiskriminační zákon

Přečteno: 1114x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Antidiskriminační zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo