romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nečas: Reformy letos státu na sociálních dávkách ušetří 12,5 mld.

Praha, 4.12.2008 20:08, (ROMEA)

Sociální reformy letos státu ušetří na dávkách státní sociální podpory až 12,5 miliardy korun. Výdaje státní podpory zřejmě dosáhnou 43,7 miliardy korun; bez uskutečněných reforem by podle původních pravidel přitom činily více než 56 miliard korun. Novinářům to dnes v Praze řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS).

Podle Nečase v důsledku reforem letos od ledna do září poklesl celkový počet dávek státní sociální podpory o 7,8 milionu na 14,4 milionu korun, tedy asi o 35 procent. Výdaje na tyto dávky ve stejném období klesly oproti stejnému období předchozího roku o 4,44 miliardy korun, tedy o 12,2 procenta.

Výdaje na dávky sociální podpory budou podle Nečase asi o deset miliard korun vyšší, než byly v roce 2006. Tehdy činily 34 miliard korun. Kdyby se reformy neuskutečnily, přesáhly by však podle něj tyto výdaje v příštím roce dokonce částku 60 miliard korun.

Úspory podle Nečase přinesla i úprava nemocenského pojištění. "Vedla ke snížení pracovní neschopnosti o 24 procent," prohlásil Nečas. V období od února do července klesly výdaje za nemocenské oproti stejnému období předchozího roku o 17,1 procenta. Nemocní zaměstnanci totiž v prvních třech dnech nemoci nepobírali žádné dávky. Dopady změn nemocenské se ve statistikách kvůli způsobu výpočtu projevují s měsíčním zpožděním.

V důsledku rozhodnutí Ústavního soudu ministerstvo práce a sociálních věcí změnilo pravidla vyplácení dávek; nemocní zaměstnanci proto od začátku července do konce srpna pobírali i po první tři dny nemoci 60 procent základu příjmu stejně jako od čtvrtého dne nemoci. To se podle Nečase promítlo do výrazně menšího meziročního rozdílu výplaty dávek; za srpen a září totiž výdaje poklesly pouze o 3,7 procenta.

Od září mají v prvních třech dnech nemoci nemocní zaměstnanci nárok na 25 procent vyměřovacího základu. Oproti říjnu loňského roku klesly letos ve stejném měsíci výdaje na nemocenské o 7,9 procenta. Od příštího roku se v prvních třech dnech nemoci opět žádné náhrady pobírat nebudou.

Zpřísnění pravidel pro pobírání sociálních dávek podle Nečase navíc přispělo ke snížení dlouhodobé nezaměstnanosti trvající přes rok téměř o 30 procent. Od prosince 2006 do září letošního roku dokonce počet dlouhodobě nezaměstnaných klesl o 43 procent ze 185.000 na 105.600. "Daří se nám vytvořit prostředí, kde práce i za nízkou mzdu je výhodnější než pouhé pobírání sociálních dávek," uvedl Nečas.

Podle Nečase navíc v první polovině letošního roku vzrostl počet zaměstnaných postižených lidí téměř o třetinu; počet postižených uchazečů o zaměstnání naopak klesl o 11 procent.

Přečteno: 1067x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Sociální dávky, ReformaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo