romea - logo
14. června 2021 (pondělí)
svátek má Roland

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nečas ve sněmovně o krizi na Šluknovsku nepromluví

Praha, 30.8.2011 17:27, (AKTUALIZOVÁNO - ROMEA)
ilustrační foto

Opoziční ČSSD neúspěšně požadovala, aby mohla s premiérem Petrem Nečasem (ODS) řešit při schůzi sněmovny sociální a bezpečnostní situaci v Ústeckém kraji. Bez úspěchu prosazovala také debatu o pronikání extremismu do státní správy v souvislosti s kauzou Ladislava Bátory. Koaliční poslanci na požadavky sociálních demokratů při schvalování programu schůze nepřistoupili.

Sociální demokraté ústy svého předsedy Bohuslava Sobotky označili za neadekvátní Nečasovu reakci na výzvu starostů z Ústeckého kraje, aby řešil sociální a bezpečnostní situaci na Šluknovsku. Sobotka uvedl, že tato situace je důsledkem možná organizovaného exodu tisíců nepřizpůsobivých občanů z Teplicka, Mostecka nebo i ze Slovenska.

V severních Čechách, hlavně ve Varnsdorfu, Rumburku či Šluknově, v posledních měsících eskalovalo napětí mezi starousedlíky a Romy, které sem sestěhovaly realitní kanceláře spekulující s byty. Vláda v reakci na nárůst napětí mezi obyvateli vyslala minulý týden na Šluknovsko policejní posily.

ČSSD se podle Sobotky seznámila s odpovědí, kterou Nečas adresoval starostům obcí na Šluknovsku. Ti ho žádali, aby vyhrocenou situaci řešil. "Odpověď premiéra Nečase je zcela nedostatečná," uvedl Sobotka. Nečas podle odpovědi záležitost předal k řešení ministrům vnitra a práce a sociálních věcí.

ČSSD chtěla také na schůzi sněmovny přimět premiéra k vyjádření ke kauze Bátora. "Sociální demokracie rozhodně není spokojena s tím šalamounským řešením, ke kterému dospěla koalice, pokud jde o pozici pana Bátory na ministerstvu školství," řekl Sobotka. "Jsem přesvědčen, že pan Bátora by neměl zastávat žádnou pozici na tomto ministerstvu," dodal předseda ČSSD.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) se v pondělí večer dohodl s předsedou TOP 09 a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, že Bátoru, předsedu konzervativní iniciativy D.O.S.T., odvolá k počátku září z pozice personálního šéfa svého resortu. Bátora ale z úřadu neodchází, bude zástupcem vrchního ředitele kabinetu v oblasti výběrových řízení a centrálních nákupů, zajištění informačních technologií, správy majetku ministerstva a jemu přímo podřízených organizací, uvedlo ministerstvo. Podle Sobotky zvolené řešení znamená ve skutečnosti povýšení kontroverzního úředníka.

Sociální demokraté neuspěli ani s požadavkem, aby Nečas spolu s ministrem obrany Alexandrem Vondrou (ODS) objasnili sněmovně důvody, proč protikomunističtí odbojáři Ctirad a Josef Mašínové dostali vojenské vyznamenání Zlatá lípa. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek to označil za velmi arogantní a protektorské vůči občanům vzhledem k nesouhlasu většiny české populace s ozbrojenou formou boje Mašínů.

Koalice nesouhlasila ani s dalšími požadavky ČSSD, aby sněmovna řešila situaci ve Všeobecné zdravotní pojišťovně kvůli schvalování údajně podivných transakcí, anebo nákup a využitelnost transportních letounů CASA pro českou armádu.

 

Přečteno: 877x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Šluknovsko, Ladislav BátoraHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo