romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nečas ve sněmovně o krizi na Šluknovsku nepromluví

Praha, 30.8.2011 17:27, (AKTUALIZOVÁNO - ROMEA)
ilustrační foto

Opoziční ČSSD neúspěšně požadovala, aby mohla s premiérem Petrem Nečasem (ODS) řešit při schůzi sněmovny sociální a bezpečnostní situaci v Ústeckém kraji. Bez úspěchu prosazovala také debatu o pronikání extremismu do státní správy v souvislosti s kauzou Ladislava Bátory. Koaliční poslanci na požadavky sociálních demokratů při schvalování programu schůze nepřistoupili.

Sociální demokraté ústy svého předsedy Bohuslava Sobotky označili za neadekvátní Nečasovu reakci na výzvu starostů z Ústeckého kraje, aby řešil sociální a bezpečnostní situaci na Šluknovsku. Sobotka uvedl, že tato situace je důsledkem možná organizovaného exodu tisíců nepřizpůsobivých občanů z Teplicka, Mostecka nebo i ze Slovenska.

V severních Čechách, hlavně ve Varnsdorfu, Rumburku či Šluknově, v posledních měsících eskalovalo napětí mezi starousedlíky a Romy, které sem sestěhovaly realitní kanceláře spekulující s byty. Vláda v reakci na nárůst napětí mezi obyvateli vyslala minulý týden na Šluknovsko policejní posily.

ČSSD se podle Sobotky seznámila s odpovědí, kterou Nečas adresoval starostům obcí na Šluknovsku. Ti ho žádali, aby vyhrocenou situaci řešil. "Odpověď premiéra Nečase je zcela nedostatečná," uvedl Sobotka. Nečas podle odpovědi záležitost předal k řešení ministrům vnitra a práce a sociálních věcí.

ČSSD chtěla také na schůzi sněmovny přimět premiéra k vyjádření ke kauze Bátora. "Sociální demokracie rozhodně není spokojena s tím šalamounským řešením, ke kterému dospěla koalice, pokud jde o pozici pana Bátory na ministerstvu školství," řekl Sobotka. "Jsem přesvědčen, že pan Bátora by neměl zastávat žádnou pozici na tomto ministerstvu," dodal předseda ČSSD.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) se v pondělí večer dohodl s předsedou TOP 09 a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, že Bátoru, předsedu konzervativní iniciativy D.O.S.T., odvolá k počátku září z pozice personálního šéfa svého resortu. Bátora ale z úřadu neodchází, bude zástupcem vrchního ředitele kabinetu v oblasti výběrových řízení a centrálních nákupů, zajištění informačních technologií, správy majetku ministerstva a jemu přímo podřízených organizací, uvedlo ministerstvo. Podle Sobotky zvolené řešení znamená ve skutečnosti povýšení kontroverzního úředníka.

Sociální demokraté neuspěli ani s požadavkem, aby Nečas spolu s ministrem obrany Alexandrem Vondrou (ODS) objasnili sněmovně důvody, proč protikomunističtí odbojáři Ctirad a Josef Mašínové dostali vojenské vyznamenání Zlatá lípa. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek to označil za velmi arogantní a protektorské vůči občanům vzhledem k nesouhlasu většiny české populace s ozbrojenou formou boje Mašínů.

Koalice nesouhlasila ani s dalšími požadavky ČSSD, aby sněmovna řešila situaci ve Všeobecné zdravotní pojišťovně kvůli schvalování údajně podivných transakcí, anebo nákup a využitelnost transportních letounů CASA pro českou armádu.

 

Přečteno: 875x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Šluknovsko, Ladislav BátoraHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo