romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nejvyšší soud potvrdil zákaz extremistické Maďarské gardy

Budapešť, 15.12.2009 15:32, (ROMEA)

Nejvyšší soud dnes v Budapešti potvrdil zákaz extremistické Maďarské gardy, polovojenské organizace nacionalistického mimoparlamentního Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Informovala o tom agentura MTI.

Gardu rozpustil loni v prosinci soud, letos v červenci pak odvolací tribunál toto rozhodnutí potvrdil. V září ale gardisté předchozí verdikty napadli u nejvyššího soud s tím, že zákaz prý znemožnil svobodný projev jejich názorů.

Polovojenskou Maďarskou gardu založil Jobbik v srpnu 2007. Organizace dál působí nezákonně a za údajné sympatizování s ní bylo trestně stíháno již několik osob. Policisté také několikrát rozehnali pochody a shromáždění gardistů, kde měli být přijati noví členové.

Maďarská garda používala uniformy a symboly, které připomínají někdejší fašistickou diktaturu v Maďarsku. Cílem gardy byla podle vyjádření jejích členů změna politického režimu v zemi a sebeobrana Maďarů před údajnými útoky z okolních států.

Jobbik i Maďarská garda prohlašují, že bojují proti "cikánské kriminalitě". V Maďarsku žije přibližně 600.000 příslušníků romské menšiny.

Strana Jobbik získala při volbách do Evropského parlamentu téměř 15 procent hlasů. Jeden ze tří zástupců této strany vystupuje v Evropském parlamentu pravidelně v uniformě Maďarské gardy. V průzkumech veřejného mínění má strana podporu asi 12 procent Maďarů.

Přečteno: 1046x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rasismus, Extremismus, Maďarsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo