romea - logo
29. května 2017 (pondělí)
svátek má Maxim
romano vodi - předplatné
Loading
rozšířené vyhledávaní

Neklidnou situaci v Rokycanech mají řešit kamery a nadále policie

Rokycany, 8.9.2008 12:33, (ROMEA)

Posílení kamerového systému na nejproblematičtějších místech ve městě chystá vedení radnice v Rokycanech. Chce tím reagovat na neklidnou situaci mezi romskými občany a neonacisty, kteří ve městě působí nebo se do něj začínají sjíždět. Vedení radnice vyzvalo Romy, aby chodili na zasedání komise prevence kriminality. ČTK to po dnešní schůzce s policií a zástupci Romů řekl starosta Jan Baloun. Zesílené hlídky policistů i strážníků budou fungovat i nadále.

Schůzky na radnici jsou reakcí na situaci, která se ve městě vyhrotila před 14 dny. Do nonstop baru Ural, kde tvoří většinu hostů Romové, vtrhla skupina neonacistů a napadla obsluhu (více zde... Napadení v Rokycanech, Romové demonstrovali proti rasismu).

VIDEO
Skupina mladíků napadla Romy v baru
Romové uspořádali pochod proti rasistům

Původní informace hovořila o tom, že při incidentu utrpěla poranění hlavy také 45letá Romka. Policie dnes na schůzce oznámila, že se tato informace nezakládá na pravdě. Podle ředitele rokycanské policie Josef Svoboda kriminalisté případ ještě neuzavřeli, rasový podtext však dosud nebyl prokázán. Zatím obvinili z výtržnictví pět mužů, neonacistů, a uvažují o rozšíření obvinění o trestné činy poškozování cizí věci a ublížení na zdraví (více zde... Policie: Rasový podtext útoku v Rokycanech zatím zjištěn nebyl, obviněno pět lidí).

Na incident v baru Romové zareagovali vzápětí nepovolenou demonstrací, již nyní ve správním řízení řeší úřady. Uplynulou sobotu se podobnou akci pokusili zorganizovat neonacisté, policie jim v tom zabránila (více zde... Neonacisté chtěli demonstrovat v Rokycanech, policie jim v tom zabránila).

"V neděli tu byli zase (neonacisté), útoku se nevyhneme. Všichni čekají, co se stane dál, vymyká se to tu kontrole," řekl dnes na radnici zástupce Romů. Podle dalšího přítomného mají Romové strach, ve městě prý působí neonacistická skupina, jež kontinuálně vyvíjí svoji činnost a patří k nejnebezpečnějším v republice.

"Policie o skupině ví. Monitoruje ji, má poznatky o tom, kde se schází," uvedl Svoboda. Podle něj za posledních 14 dnů Romové na policii žádný další případ nenahlásili, neobrátili se na ni ani s jiným podnětem. "Před týdnem jsme dostali řadu oznámení, že sem jede parta skinů, žádné komando nepřijelo, informace se nepotvrdila. Za tu dobu nedošlo ani k jinému narušení veřejného pořádku," dodal Svoboda. Místní provozovnu, kde se extremisté scházejí, policie sleduje ve zvýšené míře.

Podle starosty je nyní ve městě devět kamer, přičemž záznam jedné z nich pomohl při objasňování incidentu v nonstop baru. "Budeme se snažit, aby bylo po městě kamer více a to na frekventovaných místech a také místech, která si policie určí," řekl Baloun. Do kdy město kamery rozmístí, neuvedl. Své požadavky a připomínky mohou zástupci Romů sdělovat na pravidelném zasedání komise prevence kriminality, kterou svolává velitel městské policie zhruba jednou měsíčně. Podle Balouna nejsou až s výjimkou několika rodin ve městě s Romy problémy. Naopak je začínají způsobovat cizinci, jichž zde žije 1700, tedy více než desetina všech obyvatel.

Podle serveru Antifa.cz jsou západní Čechy baštou neonacistů již od 90. let.  Začátkem roku 2008 se neonacisté začali sjednocovat a lépe organizovat i v samotných Rokycanech. Ilegální neonacistická organizace Národní odpor Praha nabízel rokycanským možnost vytvořit buňku NO. Začátkem prázdnin 2008 se nakonec vytvořili neonacisté buňku Autonomní nacionalisté Plzeňsko (více zde... Autonomní nacionalisté Plzeňsko - bílá síla útočí).

KAM DÁL?
Neonacisté chtěli demonstrovat v Rokycanech, policie jim v tom zabránila
Policie: Rasový podtext útoku v Rokycanech zatím zjištěn nebyl, obviněno pět lidí
Autonomní nacionalisté Plzeňsko - bílá síla útočí
Dudáš: Radnice má bouchnout do stolu
Rokycany posílí hlídky policie, další schůzka s Romy bude v září
Napadení v Rokycanech, Romové demonstrovali proti rasismu

Přečteno: 2567x

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, RokycanyHLAVNÍ ZPRÁVY

V Chomutově, kde byl 27. 5. 2017 v sobotu nad ránem zastřelen čtyřiatřicetiletý Rom, vzniklo improvizované pietní místo.  (FOTO: Renata Kováčová, Romea.cz)

Střelce z Chomutova poslal soud do vazby. Hrozí mu trest vězení 12 až 20 let

28.5.2017 12:41, (AKTUALIZOVÁNO 29.5.2017 14:50)
Muž, který v sobotu nad ránem zastřelil čtyřiatřicetiletého Roma byl dnes obviněn z trestného činu vraždy. Ještě dnes vyšetřovatel zašle na Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Oznámil to policejní mluvčí Daniel Vítek.
 celý článek

Místo střelby, Chomutov 27. 5. 2017 (FOTO: David Ištok)

videoV Chomutově byl zastřelen čtyřiatřicetiletý Rom. Střelec křičel: "Drž už tu černou hubu, ty zmrde cikánskej"

27.5.2017 11:18, (AKTUALIZOVÁNO 19:45)
V Chomutově se dnes v noci střílelo, na následky střelného poranění tam zemřel čtyřiatřicetiletý Rom. Podezřelého, který střílel, policisté na místě zadrželi. ČTK o tom informoval mluvčí policie Daniel Vítek.
 celý článek

--ilustrační foto--

V návrhářské reality show The Way bojuje i Pavel Berky

26.5.2017 23:30
V nové návrhářské reality show The Way je na cestě k hlavní výhře v hodnotě 1 000 0000 CZK i romský návrhář Pavel Berky, který aktuálně žije a tvoří v Londýně.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo