Některá města to s neonacisty umí, některá ne
Dvojnásobný pokus o romský pogrom v Litvínově-Janově, veřejně projevované sympatie k nacionálnímu socialismu v Plzni či střety s policií v Přerově poslední víkend jsou jen viditelnou špičkou ledovce problémů České republiky s neonacistickým hnutím.
Ačkoli neonacistické hnutí je jednou z nejnebezpečnějších subkultur ohrožujících vnitřní bezpečnost ČR, nepatří politika proti extremismu (přesněji neonacismu) ke státním prioritám, ačkoli se nás o tom ministr vnitra snaží vehementně přesvědčit. Neonacistické hnutí to vnímá a rozrůstá se.
Přehmaty státní správy se v posledních měsících šíří jako mor. Neschopnost vnitra připravit relevantní materiál pro rozhodování Nejvyššího správního soudu o rozpouštění neonacistické politické strany je následována stejnou neschopností představitelů státní správy v Plzni a Přerově. Jedni se neonacistický průvod pokusili zakázat způsobem, který byl protiprávní a vedl k tomu, že soud musel na základě žaloby neonacistů zákaz zrušit. Následně na této demonstraci představitelé města přihlíželi veřejnému podněcování k nenávisti vůči židovské komunitě, aniž by se pokusili jakýmkoli způsobem zakročit. Druzí přes doporučení policie nepřikročili k rozpuštění veřejného shromáždění, jehož cílem bylo poukázat na ,,přirozený parazitický reflex cikánské komunity" a které hrozilo řešením ,,cikánského teroru radikální akcí". O svém postupu se totiž druzí radili s těmi prvními.
VIDEO
Účastník neonacistického pochodu v Plzni: "Židáci,
zasrani jedni hnusní!"
Bylo by nespravedlivé opomenout ty, kteří správní dozor nad realizací práva shromažďovacího vykonávají dobře - Brno a Prahu. Obě města mají zkušenosti s neonacistickými a ultranacionalistickými veřejnými shromážděními a snaží se proti nim zakročovat.
Brnu se podařilo rozpustit neonacistickou demonstraci pořádanou Národním odporem v roce 2007, kde hrozilo, že skutečným účelem bude propagace nacionálního socialismu. Přitom měl magistrátní úředník k dispozici daleko méně podkladů a závazné judikatury než úředníci v Přerově o dva roky později. V Brně však situaci nepodcenili: přizvali znalce a s pomocí jeho expertizy dovodili, že demonstrace ve skutečnosti směřuje k podpoře a propagaci neonacistického hnutí, a tudíž je protizákonná. Rozhodnutí brněnského správního úřadu pak nepřímo potvrdil i trestní soud, který se zabýval otázkou viny a trestu sedmi neonacistů účastnících se demonstrace. Pět z nich si v minulém týdnu od soudu odneslo nepodmíněné tresty.
Pražský magistrát má pro změnu zkušenosti s rozpuštěním demonstrace Národní strany, jehož správnost byla v uplynulém měsíci soudem rovněž potvrzena. Správně odůvodněný a zákonný zákaz odolal žalobě nacionalistů.
Jak je patrné, rozpouštět neonacistické demonstrace lze, jen se to musí umět. Všichni ti, kteří o případném rozpuštění demonstrací přímo útočících na základní demokratické principy a lidská práva budou v následujících měsících rozhodovat a necítí se jisti svým rozhodnutím, by měli zvolit správné rádce. Ti nepůsobí ani v Plzni, ani v Přerově, nýbrž v Praze nebo v Brně.
Kam dál:
- Bílina jen pro "bílé" uprchlíky z Ukrajiny: Romské ženy a děti tady nechceme, uvedla v otevřeně rasistickém stanovisku starostka Bíliny z hnutí ANO
- Zpráva o extremismus znovu zmiňuje SPD Tomia Okamury jako xenofobně populistický subjekt, extremisté se v roce 2021 soustředili na COVID
- Tomáš Ščuka: Nenávist k romským uprchlíkům je varovná
- Seznam Zprávy: Kancelář ombudsmana zjistila, že v pražském centru pomoci Ukrajině diskriminovali Romy
- Divadelní soubor připravil projekt o radikalizaci a extremismu u dětí
- Miloš Zeman označil 2 tisíce romských uprchlíků z Ukrajiny za ekonomické migranty
- Schvaloval ruskou invazi a přál si válku, ve které by mohl kohokoliv zabít. Kulturistu Grznára stíhá policie
- Bývalý poslanec SPD Rozner dostal půlroční podmínku kvůli výroku o koncentračním táboře v Letech u Písku
- Emmanuel Macron byl znovuzvolen francouzským prezidentem. Podle prvních projekcí obhájil mandát s asi 58 procenty hlasů
- Berlínský soud uložil rok vězení 93leté popíračce holokaustu Haverbeckové
- Bulharský poslanec dostal za hajlování v Evropském parlamentu pokutu. Podle Zdechovského je slabým varováním
- Vůdce proruských separatistů z Doněcka vyznamenal za boje o Mariupol ruského vojáka s nacistickými symboly na uniformě
Štítky:
Komentář, Neonacismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY
