romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Některá města to s neonacisty umí, některá ne

Praha, 10.4.2009 11:49, (ROMEA)

Dvojnásobný pokus o romský pogrom v Litvínově-Janově, veřejně projevované sympatie k nacionálnímu socialismu v Plzni či střety s policií v Přerově poslední víkend jsou jen viditelnou špičkou ledovce problémů České republiky s neonacistickým hnutím.

Ačkoli neonacistické hnutí je jednou z nejnebezpečnějších subkultur ohrožujících vnitřní bezpečnost ČR, nepatří politika proti extremismu (přesněji neonacismu) ke státním prioritám, ačkoli se nás o tom ministr vnitra snaží vehementně přesvědčit. Neonacistické hnutí to vnímá a rozrůstá se.

Přehmaty státní správy se v posledních měsících šíří jako mor. Neschopnost vnitra připravit relevantní materiál pro rozhodování Nejvyššího správního soudu o rozpouštění neonacistické politické strany je následována stejnou neschopností představitelů státní správy v Plzni a Přerově. Jedni se neonacistický průvod pokusili zakázat způsobem, který byl protiprávní a vedl k tomu, že soud musel na základě žaloby neonacistů zákaz zrušit. Následně na této demonstraci představitelé města přihlíželi veřejnému podněcování k nenávisti vůči židovské komunitě, aniž by se pokusili jakýmkoli způsobem zakročit. Druzí přes doporučení policie nepřikročili k rozpuštění veřejného shromáždění, jehož cílem bylo poukázat na ,,přirozený parazitický reflex cikánské komunity" a které hrozilo řešením ,,cikánského teroru radikální akcí". O svém postupu se totiž druzí radili s těmi prvními.

VIDEO
Účastník neonacistického pochodu v Plzni: "Židáci, zasrani jedni hnusní!"

Bylo by nespravedlivé opomenout ty, kteří správní dozor nad realizací práva shromažďovacího vykonávají dobře - Brno a Prahu. Obě města mají zkušenosti s neonacistickými a ultranacionalistickými veřejnými shromážděními a snaží se proti nim zakročovat.

Brnu se podařilo rozpustit neonacistickou demonstraci pořádanou Národním odporem v roce 2007, kde hrozilo, že skutečným účelem bude propagace nacionálního socialismu. Přitom měl magistrátní úředník k dispozici daleko méně podkladů a závazné judikatury než úředníci v Přerově o dva roky později. V Brně však situaci nepodcenili: přizvali znalce a s pomocí jeho expertizy dovodili, že demonstrace ve skutečnosti směřuje k podpoře a propagaci neonacistického hnutí, a tudíž je protizákonná. Rozhodnutí brněnského správního úřadu pak nepřímo potvrdil i trestní soud, který se zabýval otázkou viny a trestu sedmi neonacistů účastnících se demonstrace. Pět z nich si v minulém týdnu od soudu odneslo nepodmíněné tresty.

Pražský magistrát má pro změnu zkušenosti s rozpuštěním demonstrace Národní strany, jehož správnost byla v uplynulém měsíci soudem rovněž potvrzena. Správně odůvodněný a zákonný zákaz odolal žalobě nacionalistů.

Jak je patrné, rozpouštět neonacistické demonstrace lze, jen se to musí umět. Všichni ti, kteří o případném rozpuštění demonstrací přímo útočících na základní demokratické principy a lidská práva budou v následujících měsících rozhodovat a necítí se jisti svým rozhodnutím, by měli zvolit správné rádce. Ti nepůsobí ani v Plzni, ani v Přerově, nýbrž v Praze nebo v Brně.

KAM DÁL?

Klára Kalibová
Přečteno: 1372x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Neonacismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo