romea - logo
24. ledna 2021 (neděle)
svátek má Milena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nemám rád surovost, ale bránit se musím!

Praha, 22.4.2008 11:23, (Romano Vodi)

Dušan Čonka – dvanáctiletý žák šestého ročníku Základní školy Mochovská v Praze 9. Skutečně tichý klučina, při našem rozhovoru mluví pomalu, velmi tiše, nesurově. Jako by se snad k němu bojová umění jako karate nebo box nehodila. Při fotografování ho téměř prosím, aby se tvářil trochu „chlapsky“, víc drsněji. Moc se nedaří. Dušan působí na okolí jako velmi citlivý kluk, přesto ale v karate získává na nejrůznějších závodech první místa ve své váhové kategorii. V roce 2006 v Mikulášském přeboru v Neratovicích, ve kterém se o medaile každoročně uchází více jak sto čtyřicet dětí, získal první místo, o rok později ve stejné soutěži místo třetí. Mezi největší úspěchy mladého sportovce patří bronzová medaile v Národním poháru, který se konal loni v Sokolově. Kromě karate se ale Dušan začal věnovat boxu, před třemi měsíci se ho ujal známý romský boxer Stanislav Tišer.

„Myslím si, že nepatřím mezi konfliktní kluky, kteří čekají na příležitost, aby se s někým mohli jen tak pro srandu porvat. Kluci ze třídy o mně ví, že chodím na karate, ale nikdy se nestalo, abych musel při nějakých menších konfliktech se spolužáky použít sílu. Naopak své kamarády ze třídy beru na tréninky a někteří z nich u karate zůstávají i dál,“ vypráví mi Dušan, jehož obrovským snem je získat titul mistra Evropy v karate.

Dušan již od útlého dětství obdivoval sportovce, kteří ovládali bojové sporty. Snil o tom, že i on bude jednou velkým karatistou nebo boxerem, který se nebude ničeho bát a který bude ochraňovat slabší, bude-li potřebovat fyzickou pomoc. V době, kdy Dušan oslavil své deváté narozeniny, se rozhodl přihlásit do Sportovního klubu karate SHOTOKAN, jehož hlavní základna sídlí v Neratovicích. Pod záštitou SHOTOKANU funguje klub karate také v Praze, a to v prostorách plaveckého areálu v Hloubětíně. „Jednou jsem šel s tátou plavat sem do Hloubětína. Hrozně rád jsem se díval na fotografi e profesionálních karatistů, které tu byly vystavené. Moc se mi líbily! Při odchodu z bazénu jsme si s tátou všimli také informace, že přijímají nové členy do karatistického klubu SHOTOKAN. Poprosil jsem tátu, aby mě do klubu přihlásil. A on nebyl proti, i když dnes se o mě trochu bojí. Bojí se, aby se mi při zápasech něco nestalo,“ říká dvanáctiletý Dušan, který svých bojových dovedností prý nevyužívá nikde jinde než při zápasech. Od roku 1996 patří SK SHOTOKAN ke třem nejúspěšnějším klubům v ČR, v letošním roce se umístil na druhém místě v hodnocení všech klubů. Velmi dobře se prezentoval na mistrovství České republiky v Karlových Varech, na národních pohárech i jiných přeborech. Devět členů tohoto klubu je v národní reprezentaci. To je výsledek neúnavné a skvělé práce trenéra a současně předsedy klubu v jedné osobě Zbyška Petržílka, který Dušana obdivuje pro jeho ctižádostivost a chuť na sobě pracovat. „Líbí se mi, že Dušana v karate velmi podporují také jeho rodiče. To je opravdu nezbytný krok pro každé dítě, které chce sportovat. Samozřejmě Dušan má indispozici v tom, že je trochu silnější postavy, ale osobně si myslím, že to nebrání tomu, aby byl dobrým sportovcem.“ Před třemi měsíci začal chodit na box pod vedením známého romského boxera Stanislava Tišera. Dušan si našel zálibu jak v karate, tak v boxu. Říká, že oba sporty si oblíbil stejně, každý má prý něco „do sebe“. Co o Dušanovi říká jeho boxerský trenér Stanislav Tišer, který se svým žákům věnuje v tělocvičně nedaleko Základní školy Havlíčkovo náměstí na pražském Žižkově? „Je dobře, že Dušan kombinuje karate s boxem. Tím má totiž stálý pohyb. V boxu je koordinace nohou sice trochu jiná než v karate, ale jejich pohyb je při boxu, i když se to na první pohled třeba nezdá, daleko intenzivnější. Dušan patří k žákům, kteří chodí na tréninky skutečně pravidelně, a musím říct, že se čím dál víc lepší. Za jeho nevýhodu však považuji to, že je malého vzrůstu a má větší váhu. Tím se pro něj těžko shání na závody soupeř,“ zmiňuje se o svém žákovi trenér Stanislav Tišer a dodává, že za nejdůležitější shledává to, že Dušan bojovými sporty žije a baví ho.

*** Počátky vzniku karate jsou spojovány s ostrovem Okinawa. Předpokládá se, že okolo 7. století sem začaly pronikat prvky čínských bojových umění. Nový vládce na Okinawě zakázal místnímu obyvatelstvu např. nošení jakékoliv zbraně. Tím ovšem podnítil rozvoj sebeobranného systému – Okinawa-te. V tomto systému bylo hlavním úkolem přežít. V této době vznikají dva hlavní směry, a to sice Shorin-ryu a Shorei-ryu. Jedním z hlavních představitelů Shorin-ryu byl mistr Anko Itosu. U něj se učil mistr Gichin Funakoshi, který jako první přenesl karate na půdu Japonska a stal se zakladatelem v současné době snad nejrozšířenějšího stylu - Shotokan. Funakoshi jako první použil název kara-te, který se dá přeložit jako „prázdná ruka“.

Tomáš Bystrý
Přečteno: 3438x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 04/2008HLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 ..
romea - logo