romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Němečtí a čeští neonacisté zbili fotografa Ekonomu

Praha/Drážďany, 23.6.2008 22:30, (ROMEA/ČTK - AKTUALIZOVÁNO)

Příznivci krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) v sobotu v Drážďanech napadli a zranili fotoreportéra časopisu Ekonom a Hospodářských novin Stanislava Krupaře. Stalo se to na nepovolené demonstraci proti zrušenému hudebnímu festivalu Sachsentage. Krupař, který v Drážďanech dělal reportáž, dnes ČTK řekl, že se v Německu nechal ošetřit a případ oznámil německé policii. Nyní zvažuje podání trestního oznámení.

Uvedl, že má zhmožděniny a odřeniny po těle a bolí ho kotník. "Pravděpodobně budu v pracovní neschopnosti. Dopadl jsem ještě relativně dobře. Odnesla to hlavně technika, nějaké fotografické vybavení bylo zničeno a odcizeno," uvedl. Fotoreportér řekl, že ho zmlátilo několik německy i česky hovořících mužů. "Na zemi do mě kopali," přiblížil. Přišel o mobil, útočníci poničili jeho fotografické vybavení. Podle Krupaře tamní policie zatkla tři lidi včetně jednoho Čecha. Vzniklou věcnou škodu odhaduje Krupař na 15.000 až 20.000 korun.

Ondřej Cakl, který monitoruje aktivity pravicových extremistů, v davu poznal i několik Čechů. "Šlo o členy neonacistického Národního odporu Filipa Vávru, Patrika Vondráka, Milana Hrocha, Richarda Langa, Jiřího Bártu a další členy hnutí," řekl Ondřej Cakl iDNES.cz.

Hroch s Langem na sebe upozornili už koncem března, kdy v Jihlavě zorganizovali "pietní shromáždění věnované padlým evropským hrdinům", což byla zástěrka k položení věnců u hrobu padlých vojáků nacistického wehrmachtu.

Několik stovek extremistů a příznivců neonacistické strany NPD se odmítlo smířit se zrušením hudební akce a na protest se shromáždilo u vlakového nádraží Neustadtbahnhof v centru Drážďan. "Vzhledem k nedostatečnému zabezpečení celé demonstrace ze strany policie se neonacistům podařilo prorazit policejní kordony a zcela volně projít centrem města," uvedl server iHNed.cz. Podle Krupaře bylo policistů na demonstraci málo.

Drážďanská policie ve svém komuniké naopak uvádí, že zmařila pokusy o větší střety. Regionální organizace NPD původně chtěla uspořádat "letní slavnost" v drážďanské čtvrti Pappritz. Protože akce nedostala povolení, uskutečnily se tři "spontánní manifestace" ve třech různých částech Drážďan, jichž se dohromady zúčastnilo na 750 lidí.

Po ukončení jedné z nich se chtěli radikálové vydat na nepovolený průvod do městské části Neustadt nedaleko centra saské metropole. Policie sice průvodu zabránila, ale jednotlivým skupinám demonstrantů se podařilo do Neustadtu proniknout. Podle místních médií neonacisté hajlovali a provolávali nacistická hesla. Skupiny extremistů se prý vždy rozptýlily, aby se opět vyrojily na jiném místě. "Proti tomu nelze nic podniknout," citovala agentura DPA policejní zdroj.

Policie uvádí, že ráno a dopoledne bylo původně nasazeno 300 mužů, ale kvůli vývoji situace nakonec zasahovalo 500 příslušníků pořádkových sil. V oficiálním prohlášení zhodnotila akci konstatováním, že důsledným zakročením policistů "nedošlo k žádným větším střetům a všechny pokusy o ně byly zmařeny". Policie však také uvedla, že byl vážně zraněn jeden pracovník pořádkových sil a do 20:00 SELČ bylo zadrženo 12 lidí, z nichž čtyři byli obviněni z ublížení na těle.

Neonacistická NPD letos upevnila v krajských a komunálních volbách svou přítomnost v krajských sněmech, na zemských úřadech a na radnicích v celé východoněmecké spolkové zemi Sasko. Šéf strany Udo Voigt loni například zpochybnil rozsah vyvražďování Židů za druhé světové války.

Přečteno: 1162x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Domácí, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo