romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Němečtí a čeští neonacisté zbili fotografa Ekonomu

Praha/Drážďany, 23.6.2008 22:30, (ROMEA/ČTK - AKTUALIZOVÁNO)

Příznivci krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) v sobotu v Drážďanech napadli a zranili fotoreportéra časopisu Ekonom a Hospodářských novin Stanislava Krupaře. Stalo se to na nepovolené demonstraci proti zrušenému hudebnímu festivalu Sachsentage. Krupař, který v Drážďanech dělal reportáž, dnes ČTK řekl, že se v Německu nechal ošetřit a případ oznámil německé policii. Nyní zvažuje podání trestního oznámení.

Uvedl, že má zhmožděniny a odřeniny po těle a bolí ho kotník. "Pravděpodobně budu v pracovní neschopnosti. Dopadl jsem ještě relativně dobře. Odnesla to hlavně technika, nějaké fotografické vybavení bylo zničeno a odcizeno," uvedl. Fotoreportér řekl, že ho zmlátilo několik německy i česky hovořících mužů. "Na zemi do mě kopali," přiblížil. Přišel o mobil, útočníci poničili jeho fotografické vybavení. Podle Krupaře tamní policie zatkla tři lidi včetně jednoho Čecha. Vzniklou věcnou škodu odhaduje Krupař na 15.000 až 20.000 korun.

Ondřej Cakl, který monitoruje aktivity pravicových extremistů, v davu poznal i několik Čechů. "Šlo o členy neonacistického Národního odporu Filipa Vávru, Patrika Vondráka, Milana Hrocha, Richarda Langa, Jiřího Bártu a další členy hnutí," řekl Ondřej Cakl iDNES.cz.

Hroch s Langem na sebe upozornili už koncem března, kdy v Jihlavě zorganizovali "pietní shromáždění věnované padlým evropským hrdinům", což byla zástěrka k položení věnců u hrobu padlých vojáků nacistického wehrmachtu.

Několik stovek extremistů a příznivců neonacistické strany NPD se odmítlo smířit se zrušením hudební akce a na protest se shromáždilo u vlakového nádraží Neustadtbahnhof v centru Drážďan. "Vzhledem k nedostatečnému zabezpečení celé demonstrace ze strany policie se neonacistům podařilo prorazit policejní kordony a zcela volně projít centrem města," uvedl server iHNed.cz. Podle Krupaře bylo policistů na demonstraci málo.

Drážďanská policie ve svém komuniké naopak uvádí, že zmařila pokusy o větší střety. Regionální organizace NPD původně chtěla uspořádat "letní slavnost" v drážďanské čtvrti Pappritz. Protože akce nedostala povolení, uskutečnily se tři "spontánní manifestace" ve třech různých částech Drážďan, jichž se dohromady zúčastnilo na 750 lidí.

Po ukončení jedné z nich se chtěli radikálové vydat na nepovolený průvod do městské části Neustadt nedaleko centra saské metropole. Policie sice průvodu zabránila, ale jednotlivým skupinám demonstrantů se podařilo do Neustadtu proniknout. Podle místních médií neonacisté hajlovali a provolávali nacistická hesla. Skupiny extremistů se prý vždy rozptýlily, aby se opět vyrojily na jiném místě. "Proti tomu nelze nic podniknout," citovala agentura DPA policejní zdroj.

Policie uvádí, že ráno a dopoledne bylo původně nasazeno 300 mužů, ale kvůli vývoji situace nakonec zasahovalo 500 příslušníků pořádkových sil. V oficiálním prohlášení zhodnotila akci konstatováním, že důsledným zakročením policistů "nedošlo k žádným větším střetům a všechny pokusy o ně byly zmařeny". Policie však také uvedla, že byl vážně zraněn jeden pracovník pořádkových sil a do 20:00 SELČ bylo zadrženo 12 lidí, z nichž čtyři byli obviněni z ublížení na těle.

Neonacistická NPD letos upevnila v krajských a komunálních volbách svou přítomnost v krajských sněmech, na zemských úřadech a na radnicích v celé východoněmecké spolkové zemi Sasko. Šéf strany Udo Voigt loni například zpochybnil rozsah vyvražďování Židů za druhé světové války.

Přečteno: 1162x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Domácí, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo