romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Neonacisté chtěli zavraždit Baracka Obamu

Washington, 27.10.2008 23:35, (ROMEA)

Američtí vládní agenti dnes oznámili, že ve státě Tennessee zmařili spiknutí, jehož cílem bylo zavraždit prezidentského kandidáta Demokratické strany Baracka Obamu a 102 černochů. Spiklenci byli dva mladí neonacisté. Oba byli zatčeni, podle televize CNN minulou středu. Představitelé Obamova štábu zprávu bezprostředně po jejím zveřejnění nekomentovali.

Vraždy připravovali dvacetiletý Daniel Cowart a o dva roky mladší Paul Schlesselman. Podle zvláštního agenta Jima Cavanaugha z Nashville zatím nic nenasvědčuje tomu, že jim někdo pomáhal.

Při zatýkání agenti zabavili oběma mužům pušku, brokovnici a tři pistole. Oba jsou ve vazbě bez možnosti propuštění na kauci. Jsou obviněni z nedovoleného držení zbraní, ze spiknutí s cílem ukrást střelné zbraně a z ohrožení prezidentského kandidáta. Vyšetřování pokračuje a je možné, že proti nim budou vznesena ještě další obvinění.

Podle dokumentů, které dnes byly zveřejněny v Jacksonu v Tennessee, se měla dějištěm masakru černochů stát jedna nejmenovaná střední škola v tomto státě, navštěvovaná převážně studenty tmavé pleti. Zatčení muži chtěli nejprve vyloupit sklad zbraní a pak zaútočit. Zmíněných 102 černochů mělo být zastřeleno nebo podřezáno, uvedla agentura.

Doba plánovaného útoku nebyla upřesněna. Spiklenci však prý chtěli 88 černochů zastřelit a 14 podřezat. Podle agentury AP mají obě číslice pro stoupence bílé nadvlády v USA symbolický význam. Obama, syn černocha a bělošky, se podle jejich plánů měl stát jejich poslední obětí.

"Řekli, že to měl být jejich poslední, závěrečný akt - pokusit se zabít senátora Obamu. Nemysleli, že to dokážou, ale že budou při pokusu zabiti," řekl agentuře AP Cavanaugh.

Mladíci podle něho chtěli autem co nejrychleji najet k Obamovi a střílet přitom na něho z oken. Oba prý řekli, že věděli, že při svém pokusu přijdou o život, a že si to přáli.

Cavanaugh řekl, že úřady vzaly tuto hrozbu velmi vážně. Oba "se zdáli odhodlaní to udělat. I kdyby se o to jen pokusili, bylo by na (americkém) Jihu hodně slz."

Přečteno: 1119x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo