romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacisté chtěli zavraždit Baracka Obamu

Washington, 27.10.2008 23:35, (ROMEA)

Američtí vládní agenti dnes oznámili, že ve státě Tennessee zmařili spiknutí, jehož cílem bylo zavraždit prezidentského kandidáta Demokratické strany Baracka Obamu a 102 černochů. Spiklenci byli dva mladí neonacisté. Oba byli zatčeni, podle televize CNN minulou středu. Představitelé Obamova štábu zprávu bezprostředně po jejím zveřejnění nekomentovali.

Vraždy připravovali dvacetiletý Daniel Cowart a o dva roky mladší Paul Schlesselman. Podle zvláštního agenta Jima Cavanaugha z Nashville zatím nic nenasvědčuje tomu, že jim někdo pomáhal.

Při zatýkání agenti zabavili oběma mužům pušku, brokovnici a tři pistole. Oba jsou ve vazbě bez možnosti propuštění na kauci. Jsou obviněni z nedovoleného držení zbraní, ze spiknutí s cílem ukrást střelné zbraně a z ohrožení prezidentského kandidáta. Vyšetřování pokračuje a je možné, že proti nim budou vznesena ještě další obvinění.

Podle dokumentů, které dnes byly zveřejněny v Jacksonu v Tennessee, se měla dějištěm masakru černochů stát jedna nejmenovaná střední škola v tomto státě, navštěvovaná převážně studenty tmavé pleti. Zatčení muži chtěli nejprve vyloupit sklad zbraní a pak zaútočit. Zmíněných 102 černochů mělo být zastřeleno nebo podřezáno, uvedla agentura.

Doba plánovaného útoku nebyla upřesněna. Spiklenci však prý chtěli 88 černochů zastřelit a 14 podřezat. Podle agentury AP mají obě číslice pro stoupence bílé nadvlády v USA symbolický význam. Obama, syn černocha a bělošky, se podle jejich plánů měl stát jejich poslední obětí.

"Řekli, že to měl být jejich poslední, závěrečný akt - pokusit se zabít senátora Obamu. Nemysleli, že to dokážou, ale že budou při pokusu zabiti," řekl agentuře AP Cavanaugh.

Mladíci podle něho chtěli autem co nejrychleji najet k Obamovi a střílet přitom na něho z oken. Oba prý řekli, že věděli, že při svém pokusu přijdou o život, a že si to přáli.

Cavanaugh řekl, že úřady vzaly tuto hrozbu velmi vážně. Oba "se zdáli odhodlaní to udělat. I kdyby se o to jen pokusili, bylo by na (americkém) Jihu hodně slz."

Přečteno: 1131x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo